Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Kosiarka elektryczna Fevill Electric FF327 usterka

Kpc21 21 Apr 2018 19:59 1338 2
    Kpc21
    Level 24  
    Krótkie pytanie.

Mam kosiarkę elektryczną. Która przestała się uruchamiać, nawet nie buczy.

Pytanie: czy utrata pojemności kondensatora może być tego przyczyną, czy może w takiej sytuacji silnik by buczał?

Niestety nie mam w tym momencie czym zmierzyć pojemności kondensatora, a dobrze byłoby wiedzieć, czy jest po co kupować w poniedziałek nowy kondensator na podmianę.

Zgodnie z prośbą moderatora dodałem model kosiarki: Fevill Electric FF327, na kosiarce jest napis Domi. Kosiarka z 2002 roku według tabliczki znamionowej (aż się zdziwiłem, że już tyle lat ma).
  • Helpful post
    Qbuś
    Level 38  
    Wtyczkę, przewód i włącznik najpierw sprawdź (przedzwoń).
    Kpc21
    Level 24  
    Dzięki.

Co prawda nie miałem pod ręką multimetru, ale podłączyłem żarówkę do styków silnika - nie świeciła.

Ale za którąś próbą załączenia zaczęła działać (świecić). Wychodzi na to, że włącznik się zaciął. Ale teraz już działa, a jeśli pojawią się podobne problemy, wymienię włącznik.

Odpowiedź na moje pierwotne pytanie: silnik bez podłączonego kondensatora buczy.

Mam pewne wątpliwości co do II klasy ochronności, w której niby wykonana jest kosiarka (brak styku ochronnego). Gdy wczoraj otworzyłem pokrywę silnika, w komorze silnika znajdowały się kępy skoszonej trawy i pewna ilość ziemi, kondensator (zlokalizowany we wgłębieniu obudowy) był dosłownie zakopany. Nie wydaje mi się to do końca bezpieczne. O ile nie kosi się trawy mokrej (np. po deszczu czy pokrytej rosą) nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale i dlatego, że taka trawa jest po prostu trudna do koszenia - to nawet "sucha" trawa (taka, że suchsza nie będzie) rzadko kiedy jest idealnie sucha.