Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wyłaczanie/załączanie w trakcie pracy pompa Grundfos Mq 3-45

stanny85 21 Apr 2018 20:34 2010 8
    stanny85
    Level 5  
    Witam
    Widziałem podobny temat na forum, lecz ten traktuję jako nowy.
    Po zimie zamontowałem ponownie pompę i zaczęły się problemy z wyłączaniem/załączeniem pompy w trakcie pracy. Z sekundnikiem w ręku zmierzyłem czasy ( wychodzi wył/zał po ~10 sek). Testowałem to w warunkach na działce przy krótkim i długim wężu ogrodowym. Rozkręciłem połączenia z rurą i ponownie skręciłem na pakuły. Włożyłem dla sprawdzenia szczelności instalacji w studzience inny zestaw hydroforowy gardeny i działa w porządku (ma zbiornik 24l). Natomiast moja pompa grundfos nie ma zbiornika.

Przy okazji przetestowałem ją w wannie i działa idealnie bez wyłączania. Tak samo przy 2 barach na zamknięciu węża wyłącza się jak powinna.

Zastanawiam się co jest nie tak w tej pompie lub instalacji. W wannie sprawdziłem również jak zachowuje się pompa gdy dostanie powietrza, wynik: działa dalej bez wyłączania się, jak ma obciążenie na ssawnym i puszczę jej wodę, również leci dalej. Dodam, że nie zauważyłem by pompa w trybie standby sama się włączała( czyli zawór zwrotny na ssawnym jest ok) jak nie ma spadku ciśnienia na wężu od strony lejącej (tłocznej).

Przy studni to zupełnie inne warunki testów, ale fakt, nie mogę się z tym problemem uporać. Gdyby była nieszczelność na ssawnym to analogicznie (jak w mojej wannie) pompa nie wyłączała by się na 1 sekundę. Byłem w serwisie stwierdzili że pompa jest ok:)

Jakieś rady?
    stanny85
    Level 5  
    Odcinek tłoczny jest czysty, :) na 1.5 węża gołym okiem widać.
    stanny85
    Level 5  
    Dzisiaj ponowna próba, po wyrównaniu powietrza w zbiorniku (puszce) do 1.6 bar na krótkim wężu(1/2 cala) otwartym bez końcówek (1.5m) leje wodę bez przerwy (nie ma efektu wył/zał)
    Jak przyłączę 15 metrowy wąż z końcówką tak się własnie dzieje, że się wył/zał co 10 sek. Jak to wyrównać by pompa działa w inny ekonomiczny sposób? Czy założenie reduktora coś zmieni?
    stanny85
    Level 5  
    Trochę to dziwne, że pompa nie jest przystosowana do zasilenia chociażby zraszacza do podlewania ogrodu.
    Covul
    Level 18  
    Czas pracy 10 s wynika z ustawień fabrycznych pompy, jeżeli faktycznie tłoczysz przez cienki wąż i masz podłączony odbiór o niewielkim przepływie to ze względu na mały zbiornik hydroforowy w zestawie ciśnienie szybko rośnie i pompa się wyłącza. Jeśli masz dostęp do wentyla przy zbiorniku, możesz spróbować podnieść ciśnienie powietrza do 1,72 bar (do tylu dopuszcza instrukcja) to powinno odrobinę wydłużyć czas pompowania. Dodmuchuj przy wyłączonej pompie i otwartym wypływie wody.
    stanny85
    Level 5  
    Dołożyłem dzisiaj 24l zbiornika do pompy, plus manometr. Próbowałem na tym samym wężu tj 15m sr 1/2 cala

Cisnienie w drugim zbiorniku 1.7 bar jak i zostawiłem na 1.7 bar w małym w pompie.

Na manometrze dobija do 2.2 bar i pompa się wyłącza, jak spada poniżej 1.8 bar załącza się
    Czy tak jest prawidłowo?

Z tą pompą to coś dziwnego, przed zimą na tym samym przewodzie jak i koncówce od węża lała silnym ciągłym strumieniem, teraz określiłbym ze robi sobie te przerwy jak i słabiej leje. Przed zimą wybili mi studnie nową, może więcej wody dostaje niż wcześniej tj przed zimą.

Dodano po 8 [minuty]:

rozbiore ja i sprawdze czujnik przeływu po wydaje mi sie on prawdopodobnie podejrzany...