Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa Ciepła - termostat uruchamiający kocioł

d112 21 Kwi 2018 16:09 222 7
  • #1 21 Kwi 2018 16:09
    d112
    Poziom 7  

Witam, mam pytanie związane z pompa Ciepła. Posiadam w domu centralne ogrzewanie podłogowe na dole i grzejniki u góry. Na chwile obecna mam 2 termostaty, po 1 dla każdej strefy. W piecu włożona mam zworkę, która cały czas daje sygnał do grzania. Chciałbym w miejsce zworki zainstalować jeden termostat który będzie sterował kotłem, a termostaty od pomp ciepła zostawić cały czas włączone. Czy to nie będzie problem? Jak wygląda kwestia zużycia energii oraz awaryjności w takim przypadku?

Wydzielono z tematu https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=5788146#5788146
    3.1.19. Nie wysyłaj wiadomości w tematach archiwalnych, jeśli jest to kolejne pytanie, w szczególności inne niż osoby pytającej. Z racji szacunku do pytającego załóż własny temat. Możesz dopisać tylko sposób rozwiązania problemu.
    MOD - piracik

0 7
  • #2 22 Kwi 2018 10:46
    Sstalone
    Poziom 26  

Nie bardzo rozumiem, co i jak chcesz sterować?

Jeżeli chcesz sterować kocioł dwoma termostatami, to w przypadku termostatów beznapięciowych można to osiągnąć podłączając je równolegle tak jak na schemacie. Jeżeli wejście w urządzeniu jest beznapięciowe, a termostaty mają wyjścia napięciowe, to trzeba jeszcze wtedy dołożyć przekaźniki.

Pompa Ciepła - termostat uruchamiający kocioł

0
  • #3 22 Kwi 2018 16:56
    d112
    Poziom 7  

Termostaty do pompy na dole oraz u góry zostawię cały czas włączone na 25 stopni. A termostat do pieca będzie ustawiał temperatura np na 23 stopnie. Pytanie tylko, czy nie będzie to miało negatywnego wpływu na pompy ciepła oraz zużycie prądu. Obecnie w piecu była zworką kotra powołała, ze piec grzał cały czas, a termostaty od pomp ciepła sterowały ogrzewaniem.

0
  • #5 22 Kwi 2018 22:38
    d112
    Poziom 7  

Na pompach widzę napis Diamond klasa F

0
  • #6 23 Kwi 2018 13:28
    Sstalone
    Poziom 26  

d112 napisał:
    Na pompach widzę napis Diamond klasa F

Czyli to są zwyczajne pompy obiegowe?

I zamierzasz je mieć cały czas włączone, skoro temperatura nigdy nie osiągnie 25 stopni, bo termostat wyłączy kocioł, jak będzie 23 stopnie?

0
  • #7 23 Kwi 2018 17:55
    d112
    Poziom 7  

Dokładnie tak chciałbym zrobić. Tylko pytanie czy nie będzie miało to negatywnego wpływu na pompy oraz jak ze zużyciem energi. Pompa Piec zużywa 90W i była cały czas włączona, teraz będzie wyłączona gdy zostanie osiągnięta odpowiednia temperatura.

0
  • #8 23 Kwi 2018 19:47
    Sstalone
    Poziom 26  

Moim zdaniem musisz pompy obiegowe jakoś zsynchronizować z kotłem, bo niepotrzebnie będziesz obracać obieg co i będziesz miał duże zużycie energii elektrycznej.

Nie wiem jaki masz kocioł, ale u mnie przy kotle zasypowym na paliwo stałe, termostat w ogóle się nie sprawdził, bo nie można zatrzymać takiego kotła, jak się go rozpali.

0