Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Antena dipol. - Kilka pytań przyszłego konstruktora anteny.

TheMisterEQ 21 Apr 2018 22:37 3159 15
 • #1
  TheMisterEQ
  Level 7  
  Witam.
  Jako iż zabieram się za budowę anteny typu dipol na pasmo dwóch metrów zamierzam zapytać o waszą opinie na temat budowy anteny.
  Chciałbym zaznaczyć że to nie jest poradnik, a jedynie próba uzyskania odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.
  Po pierwsze temat rzeka, czyli materiał na budowę anteny. W chwili obecnej do budowy anten najczęściej używa się aluminium.
  Zaletami anten aluminiowych jest ich wytrzymałość, lekkość, dostępność oraz przede wszystkim CENA. Tak właśnie ta ostatnia cecha przeważyła szalę na stronę konstrukcji aluminiowych, mimo że lepsze parametry posiada np. miedź, której niestety cena kilkukrotnie przekracza aluminium. Do tego jak się okazuje miedź jest bardziej podana na różnego rodzaje "uszkodzenia", a także może być łakomym kąskiem dla niektórych "Domokrążców". W tej sprawie zostawiam wam pole do dyskusji oraz do podzielenia się waszymi opiniami. Drugą sprawą, a właściwie pytaniem z mojej strony jest forma materiału z jakiego zbudujemy antenę. Dokładnie chodzi o to, czy ramiona dipola powinny zostać wykonane z rur (tj. "puste" w środku") czy z prętów (tj. "pełne w środku") oraz jak to wpływa na odbiór ;) Drugie pytanie to średnica wybranego materiału. Dowiedziałem się, że średnica wpływa na szerokopasmowość anteny. I tu rodzi się kolejne, trzecie pytanie (być może głupie, chociaż żadne pytanie nie jest głupie, jeżeli chcemy się czegoś dowiedzieć). Otóż ów "szerokopasmowość" odnosi się do poszerzenia całego pasma, czyli przedziału częstotliwości do której przystosowana jest nasza antena, czy jedynie szerokości kanału tzw. bandwidth. Jeżeli wpływa to na bandwidth, to jaka średnica nada się najlepiej dla 12,5kHz oraz 25kHz, czyli najczęściej stosowanych. Dodam że mam dostęp do sporego przedziału średnic od fi 6mm do fi 50mm. Chciałbym też abyście wy przekazali swoją opinie na temat średnicy.
  Z góry dzięki za wszelkie odpowiedzi!
 • Helpful post
  #2
  SP5IT
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Rurka, bo lżejsza. Alu, miedź, mosiądz co masz pod ręką. Przewody hamulcowe są OK.
  6mm w zupełności starczy. Pokryje cale amatorskie i jeszcze na bokach.
  Ważniejsze jest to, żeby kabel nie pracował jako 3 element anteny, ale to było wielokrotnie tu opisywane.
  Powodzenia, Michał
 • #3
  TheMisterEQ
  Level 7  
  Dziękuję za odpowiedź. Nad materiałem się zastanowię. Antenę jednak zamierzam używać za pomocą RTL SDR v3 więc chciałbym jednak, aby pracowała bardziej szerokopasmowo niz tyko pasmo amatorskie. Jako że jestem blisko związany z koleją fajnie byłoby trochę ponałsuchiwac pasma płk. Dobrze się składa że jest to pasmo sąsiednie (150-153MHz). Jednak sporadycznie dobrze byłoby zawitać na inne pasma służbowe (osp, straż miejska etc.), wiec fajnie byłoby "poszerzyć" przedział skuteczności anteny na całe pasmo. Od ~136 do ~174MHz. Jaka średnica w takim wypadku okazałaby się najskuteczniejsza?
 • Helpful post
  #4
  zworys
  Level 39  
  TheMisterEQ wrote:
  czy ramiona dipola powinny zostać wykonane z rur (tj. "puste" w środku") czy z prętów (tj. "pełne w środku") oraz jak to wpływa na odbiór

  Dla parametrów odbiorczych anteny nie ma to znaczenia, ale jak kolega wyżej napisał zmienia się masa elementów a w wypadku anteny kilkunastoelementowej ma to już znaczenie stąd stosowanie rurek.
  TheMisterEQ wrote:
  szerokopasmowość" odnosi się do poszerzenia całego pasma
  Dokładnie tak, antena wykonana z cienkich elementów jest bardziej "zestrojona" tylko na wyliczoną częstotliwość ( oczywiście odbiera także trochę powyżej i ponizęj wyliczonej częstotliwości) natomiast ta sama antena wykonana z elementów o istotnie większych średnicach odbiera już szersze pasmo. Przy czym przesadne zwiększanie średnicy elementów nie prowadzi do dalszego poszerzania pasma. W necie jest dostępny "Poradnik ultrakrótkofalowca" ś.p. pana Bieńkowskiego gdzie jest rozdział na temat anten, podane są także wzory do obliczania anten.

  Dodano po 8 [minuty]:

  TheMisterEQ wrote:
  RTL SDR v3 więc chciałbym jednak, aby pracowała bardziej szerokopasmowo niz tyko pasmo amatorskie

  Tu można zastosować albo antenę typu discone, albo przełączane trzy dipole pokrywające ten zakres. Można też zastosować anteny typu J - także budowane na określone pasmo. Jedna niestety nie pokryje tych pasm. Natomiast ma tą zaletę że zapewnia kilkudecybelowy zysk w stosunku do prostego dipola.
 • #6
  TheMisterEQ
  Level 7  
  Propo anteny Discone. Uważam że jeżeli jest coś do wszystkiego to jest do niczego :D to taka luźna dygresja, nie wiem jak to ma się do anten. Pytanie czy tak szeroko pracująca antena (25MHz-1.3GHz) radzi sobie tak samo dobrze w konkretnym paśmie jak prosty dipol skonstruowany na takowy. :)
 • #7
  zworys
  Level 39  
  Jedna typowa discone w tak szerokim paśmie nie pracuje. To co jest w handlu to rózne "kompozycje" anten dających tak szerokie pasmo. Discone ma zerowy zysk i służy przede wszystkim do odbioru. Z reguły oblicza się je na pasmo o szerokości kilkudziesięciu MHz. Jeżeli chce się jedną anteną pokryć całe widmo radiowe to oczywiście że taka antena będzie nieskuteczna, stąd takie oceny "cudownych superszerokopasmowych " discone. Jeśli wykonuje się je "z głową " nie są takie złe. Jeśli chce się mieć antenę z zyskiem na szeroki zakres czestotliwości to niestety trzeba budować zespół anten w jakiś spsób komutowany.
 • #8
  TheMisterEQ
  Level 7  
  W takim razie zostańmy na paśmie 2m (136-174) co byście proponowali, aby zmajstrowac antenę zdolną do pracy w takim przedziale pasma. Mam kilka ręcznych radiotelefonów, między innymi typowego chińczyka, pewnie nikomu nie trzeba przedstawiać. Bez lokowania podpowiem że model kończy się na "5r";) Z anteną nagoya na-771 Bez problemu bardzo dobrze slucham pasma amatorskiego, kolejowego, osp, straży, policji, ochrony etc. Z dużym powodzeniem w centrum miasta. Jak i na 70'tce antenka dobrze się sprawuje. Ciekawostka jest, że używając ja również z chinczykiem zakończonym na "uv-9r plus" dawała rade nadawac z moca 15w(tak przynajmniej podaje producent, nie mierzylem). Wracając do stacjonarnego SDR nie ma mozliwosci zrobienia anteny bez jakiś skomplikowanych konstrukcji, bez znaczącego obciążenia kosztów (mój portfelik też ma dno :( niestety...)?
 • #9
  zworys
  Level 39  
  Na to pasmo możesz zrobić toporną discone z drutu miedzianego fi6 ( z kabli instalacyjnych). Uroda nie jest istotna, ważne żeby dotrzymać wymiarów. W sieci znajdziesz dużo kalkulatorów do obliczania tej anteny. Każda lepsza wymaga niestety materiałów ,precyzji i sprzętu do końcowego zestrojenia. Ewentualnie zostają dipole proste ale jednym całego tego pasma nie obejmiesz.
 • #10
  TheMisterEQ
  Level 7  
  Skłaniałbym się ku prostym dipolom. Wedlug was ile anten byłoby potrzebnych, aby objąć całe to pasmo i na jakie dokładnie czestotlowowci powinna byc dostrojona kazda z nich.
 • #11
  SP5IT
  VIP Meritorious for electroda.pl
  W poście nr 5 masz podane co zrobić.
  M
 • #12
  c2h5oh
  Moderator
  Chcesz antenę szerokopasmową? Wpisz w Google zwrot:
  - antena logarytmiczno periodyczna
  - antena korona
  Zainteresuj się antenami telewizyjnymi typu "siatka". W miarę możliwości nie stosuj przedwzmacniaczy dołączanych do tych anten. Wybieraj te które pracują od 1 kanału.
  Wszystkie te anteny (oprócz korony) są antenami kierunkowymi. Korona jest dookólna z polaryzacją poziomą.
 • #13
  wieswas
  Level 33  
  W uzupełnieniu do konstrukcji dipola półfalowego:
  Zwiększając średnicę rurek zwiększa się szerokopasmowość anteny.
  Ale nic nie jest za darmo. Wraz ze zwiększeniem szerokości pasma maleje czułość.
  Dipol dla fali radiowej zachowuje się tak jak obwód rezonansowy dla sygnałów w.cz.
  Im gorsza dobroć elementów LC tym szersze pasmo ale i słabszy sygnał.
 • #14
  sqpien
  Level 15  
  Jeżeli jesteś jakoś zawodowo związany z koleją, to poszukaj anteny nazywanej popularnie "pałka" - zdarza się podczas modernizacji, że ląduje w złomie a na jej miejsce idzie taka sama. Jeśli ta zdemontowana nie zniszczona mechanicznie to posłuży Ci jeszcze a z efektów będziesz zadowolony. Antena ma tez tą zaletę, iż jest konstrukcyjnie bardzo zwarta i nie rzuca się w oczy.

  A chodzi o taki produkt:
  [url=]http://www.radmor.com.pl/Produkty-cywilne/Akcesoria-i-osprzet/Anteny/Stacjonarne/Antena-stacjonarna-32812[/url]

  a najlepsza dla ciebie w wykonaniu 1
 • #15
  mkpl
  Level 37  
  Ja też coś dorzucę do dipola. Bez znaczenia z czego go wykonasz byle przewodziło prąd. Rurka czy pręt też bez znaczenia bo pracuje tylko powierzchnia. Ja preferuję rurki bo są sztywniejsze niż pręty. Pasmo anteny określa jej smukłość czyli stosunek długości fali do średnicy elementu. Im ten stosunek gorszy tym gorsza smukłość i dobroć ale większe pasmo. Dodatkowo smukłość wpływa na współczynnik skrócenia, który po wyznaczeniu smukłości odczytuje się z odpowiednich tabeli. Tak wyliczone długości elementów wprost stroją tam gdzie liczyłeś i nie trzeba nic "dostrajać".

  Dodatkowo warto zainteresować się sposobem doprowadzenia zasilania do anteny. Oczywiście odstęp pomiędzy elementami dla dipola otwartego liczy się i nie jest to jakaś umowna wartość.

  Kabel zasilający powinien być tak pociągnięty aby antena go nie widziała. Albo prowadzisz go w boomie anteny albo pod kątem 90 stopni do elementów anteny.

  Oczywiście taki dipol odbiorczo pokryje znacznie więcej niż wynika z smukłości, ona wyznacza tylko zakres w którym SWR będzie akceptowalny dla nadajnika.

  Z praktyki lepiej sobie wybrać jedno konkretne pasmo a czasem jego fragment (np dla 70cm) i tu zrobić odpowiednio wąskopasmową antenę. Unikniesz w ten sposób intermodulacji od innych silnych stacji "obok".
 • #16
  belzebub24
  Level 15  
  Zamiast dipola proponuję abyś dokupił kilka rurek więcej i wykonał taki duoband Link Pracy nieco więcej ale efekt jest znakomity, antena zamontowana w polaryzacji pionowej pracuje dookólnie. "Będziesz Pan zadowolony" :)