Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tester GM328 - krótki opis gadżetu ze sklepiku elektroda.pl

Dydelmax 22 Kwi 2018 14:43 3729 5
 • Jakiś czas temu zamówiłem w sklepiku z gadżetami Elektroda.pl tester elementów elektronicznych GM328. Mając w pamięci opinie użytkowników Forum dotyczące tego testera (duże możliwości, znacznie lepszy wybór od LCR-T4), postanowiłem na własnej skórze przekonać się, czy rzeczywiście ten tester jest tak dobry. Na co dzień korzystam z testera LCR-T4 w obudowie (również nabytego w Forumowym sklepiku), który w roli testera do szybkiego sprawdzania elementów elektronicznych sprawuje się bardzo dobrze. Poniżej opis testera GM328 zawierający odniesienia do testera LCR-T4.

  Zawartość przesyłki

  Ponieważ tester został wysłany następnego dnia po jego zamówieniu, już dwa dni później mogłem cieszyć się z otrzymanej przesyłki. Poniższe zdjęcie obrazuje jej zawartość:

  Tester GM328 - krótki opis gadżetu ze sklepiku elektroda.pl

  Jak widać na zdjęciu, przesyłka zawiera długopis z logo elektroda.pl, dwie naklejki z logo portalu oraz zestaw elementów służących do montażu testera GM328 zapakowany w torebkę ESD – gwarantuje to bezpieczeństwo dostarczonych elementów. Zamówiony tester nie posiada obudowy – w miarę potrzeby można go umieścić w jednej ze standardowych obudów, lub przy odrobinie kreatywności wykorzystać jako obudowę coś z tzw. „przydasiów”. Fajne rozwiązanie zastosował np. Kolega bestler, zamykając tester LCR-T4 w obudowie wykonanej z puszki natynkowej. W przypadku GM328 też można wymyślić coś fajnego – wystarczy przejrzeć nasze Forum.

  Po rozpakowaniu torby mamy dostęp do elementów elektronicznych koniecznych do złożenia testera. Część z nich znajduje się również w zwykłym woreczku strunowym. Poniżej zdjęcie zawartości:

  Tester GM328 - krótki opis gadżetu ze sklepiku elektroda.pl

  W skład testera wchodzą m.in.:

  - płytka drukowana z opisami elementów, które będziemy do niej lutować (instrukcja jest tutaj zbędna),
  - kolorowy wyświetlacz 2″ 160 x 128 px – na czas wysyłki przyklejony taśmą do PCB testera,
  - enkoder służący do obsługi testera i nawigacji po jego menu,
  - mikrokontroler ATmega328P w obudowie DIP28 oraz podstawka do niego, jest on „mózgiem” testera, to w nim zapisane jest jego oprogramowanie,
  - wtyk goldpin 1x8pin oraz listwa żeńska goldpin 1x8 – ich montaż pozwala na połączenie wyświetlacza z PCB testera,
  - podstawka testowa „TFXTDOL” (nieprzypadkowe podobieństwo w nazwie do TEXTOOL od 3M) – do niej będziemy wkładać testowane elementy,
  - klip na baterię 9V (6F22) – pozwala na wykorzystanie baterii 9V jako mobilnego źródła zasilania testera,
  - gniazdo DC 5.5/2.1 – pozwala na zasilanie testera z użyciem zasilacza dostarczającego napięcia z zakresu 6.8-12 VDC,
  - „drobnica” tj. rezonator kwarcowy, dioda LED, kondensatory ceramiczne i elektrolityczne, rezystory, tranzystory, TL431, śrubki i kołki dystansowe, złącza ARK.

  Montaż testera

  Montaż testera jest bardzo łatwy. Płytka drukowana wykonana jest na dobrym poziomie, więc nawet początkujący majsterkowicz nie powinien mieć większych problemów z obsadzeniem elementów i ich wlutowaniem. Prawdopodobieństwo uszkodzenia czegokolwiek podczas montażu jest niewielkie. Wystarczy użyć zwykłej lutownicy kolbowej o odpowiednim grocie i niezbyt wysokiej temperaturze lutowania oraz spoiwa lutowniczego o niewielkiej średnicy. Pasta lutownicza może również ułatwić sprawę, jeśli luty powstałe przy użyciu spoiwa ze „zintegrowanym” topnikiem nie są zadowalające.

  Poniżej zamieściłem pokaz slajdów ilustrujący postępy w montowaniu kolejnych elementów do PCB testera.

  Spoiler:
  Tester GM328 - krótki opis gadżetu ze sklepiku elektroda.pl


  Animacja nie pokazuje montażu goldpinów do wyświetlacza, enkodera do PCB testera, połączenia wyświetlacza z testerem z użyciem goldpinów oraz montażu kołków dystansowych z użyciem śrubek.

  Tak wygląda efekt końcowy naszej pracy:

  Tester GM328 - krótki opis gadżetu ze sklepiku elektroda.pl

  Jeden z kondensatorów ceramicznych o pojemności znamionowej 100 nF pozostał niewykorzystany – taki mały „gratis”. :)

  Pierwsze uruchomienie

  Po pierwszym uruchomieniu warto skalibrować nasz tester, zwierając wszystkie trzy wyprowadzenia pomiarowe podstawki testowej i wykonując polecenia wyświetlane na ekranie testera, który uruchomi się wówczas w trybie testowym. Pierwsze trzy „dwójki” odpowiadają za wyprowadzenie nr 1, środkowa „dwójka” to wyprowadzenie nr 2, natomiast trzy ostanie „dwójki” to wyprowadzenie nr 3. Przesiadka z LCR-T4 zajęła więc dłuższą chwilę – tam układ wyprowadzeń to 1-2-3|-1-1-1-1, tutaj natomiast mamy 1-1-1-2-|3-3-3.

  Menu testera

  Przy pomocy enkodera możemy poruszać się po menu testera. Jest ono całkiem rozbudowane. Poniżej charakterystyka jego poszczególnych opcji:
  Switch off – wyłączenie testera,
  Transistor – pomiar tranzystorów (domyślna funkcja przy włączeniu testera), w praktyce jednak wybierając ten test z rezystorem 82 Ω w podstawce, tester automatycznie przełącza się w tryb pomiaru rezystancji,
  Frequency – funkcja służy do pomiaru częstotliwości,
  f-Generator – opcja ta pozwala na generowanie przebiegu prostokątnego o wybranej częstotliwości,
  10-bit PWM – dzięki tej funkcji tester umożliwia generowanie sygnału o częstotliwości 7812,5 Hz o regulowanym poziomie wypełnienia z dokładnością do 1%,
  C+ESR@TP1:3 – funkcja ta automatycznie przełącza tester w tryb testowania kondensatorów i ich parametrów (pojemność, ESR), pozwalając na sprawdzanie kondensatorów których wyprowadzenia mają kontakt z wyprowadzeniami testowymi nr 1 i 3 testera,
  1-[]-ww-3 – po wybraniu tej funkcji tester przechodzi do trybu pomiaru rezystancji i indukcyjności,
  1-||-3 – opcja ta umożliwia bezpośredni pomiar parametrów kondensatorów o małych pojemnościach,
  DS18B20 – dzięki tej funkcji możemy testować i na bieżąco podglądać parametry z czujnika temperatury DS18B20 umieszczonego w podstawce testowej (czujnik nie wchodzi w skład zestawu),
  C(µF)-correction – pozycja ta pozwala na skorygowanie uchybu testera przy pomiarze kondensatorów o dużej pojemności,
  IR_Decoder – jak sama nazwa wskazuje, funkcja pozwala na dekodowanie sygnałów IR odbieranych przez diodę umieszczoną w podstawce testowej (dioda nie wchodzi w skład zestawu),
  IR_Encoder – funkcja ta pozwala na wysyłanie sygnał IR poprzez diodę umieszczoną w podstawce testowej (dioda nie wchodzi w skład zestawu),
  DHT11 – funkcja analogiczna do funkcji DS18B20, tutaj jednak w podstawce należy umieścić czujnik temperatury i wilgotności DHT11 (czujnik nie wchodzi w skład zestawu),
  Selftest – z poziomu tego menu możemy uruchomić tryb testowy, w którym to dokonujemy kalibracji testera,
  Voltage – po podłączeniu sond pomiarowych do złącza ARK oznaczonego literą V w okręgu, możemy wywołując tą funkcję na bieżąco mierzyć napięcie do 50 V,
  FrontColor – pozwala ustawić domyślny kolor wyświetlanego tekstu w standardzie RGB(565),
  BackColor - pozwala ustawić domyślny kolor wyświetlanego tła w standardzie RGB(565),
  Show data – pozycja ta pozwala na sprawdzenie wersji firmware naszego testera, podgląd danych kalibracji, wyświetlenie symboli obsługiwanych elementów elektronicznych oraz tablicy znaków używanych przez tester.

  Tester w działaniu

  Wrażenia związane z testerem opieram tylko na sprawdzonych przez siebie funkcjach (pomiar pojemności i rezystancji, test tranzystorów, pomiar napięcia). Nie ukrywam, że jestem pozytywnie zaskoczony mnogością funkcji dodatkowych – jak tylko będę miał więcej wolnego czasu, sprawdzę ich działanie.

  Poniżej tabelka zawierająca wyniki testu kilku elementów z odzysku:


  GM328LCR-T4
  Oznaczenie elementuTyp danychWynikTyp danychWynik
  FQP45N03LRodzajN-E-MOSRodzajN-E-MOS
  Czas pomiaru (s)6Czas pomiaru (s)3
  Vt2.0 VVt2.0 V
  Cg1.84 nFC1.84 nF
  RDS.2 Ω
  Uf590 mV
  TIP115RodzajBJT-PNPRodzajPNP
  Czas pomiaru (s)6Czas pomiaru (s)2
  hFE38hFE36
  Ube1.22 VUf1.22 V
  Ie5.2 mA
  ICEs1 µA
  Uf669 mV
  kondensator 1000µF/35VCzas pomiaru (s)6Czas pomiaru (s)8
  Pojemność984.7 µFPojemność957.3 µF
  ESR0.08 ΩESR0.02 Ω
  Vloss1.4 %Vloss1.1 %
  kondensator 100µF/63VCzas pomiaru (s)6Czas pomiaru (s)5
  Pojemność85.5 µFPojemność84.8 µF
  ESR0.4 ΩESR0.41 Ω
  Vloss3.4 %Vloss3.7 %
  SSS7N60BRodzajN-E-MOSRodzajN-E-MOS
  Czas pomiaru (s)6Czas pomiaru (s)4
  Vt3.4 VVt3.4 V
  Cg2.76 nFC2.75 nF
  RDS1.4 Ω
  Uf605 mV
  rezystor 2.2Ω 3WCzas pomiaru (s)9Czas pomiaru (s)5
  Rezystancja2.37 ΩRezystancja2.21 Ω
  kondensator WIMA 1uF/63VCzas pomiaru (s)6Czas pomiaru (s)3
  Pojemność1063 nFPojemność1055 nF
  ESR0.12 ΩESR0.19 Ω
  Vloss0.1 %Vloss0.1 %


  Oba testery zostały skalibrowane przed pomiarami. Czas pomiaru mierzony był od wciśnięcia guzika (LCR-T4) lub enkodera (GM328). Jeśli chodzi o testy kondensatorów, GM328 może „badać” je na bieżąco po wybraniu odpowiedniej funkcji – pod tym względem ma przewagę nad LCR-T4, który to nie potrafi testować elementów „na żywo”.
  Widać, że w przypadku testu tranzystorów GM328 wyświetla bardziej szczegółowe wyniki, co okupione jest jednak dłuższym czasem pomiaru względem LCR-T4.
  Jeśli chodzi o pomiar napięcia, funkcja ta działa w miarę poprawnie – pomiar odświeżany jest co sekundę, a wynik podawany jest z dwoma miejscami po przecinku. Co do dokładności pomiaru, tragedii nie ma jak na takie urządzenie, choć wyniki różnią się nieznacznie od tych uzyskiwanych przez np. Unit UT10A.
  Pobór prądu testera dochodzi nawet do 28 mA (dwa razy więcej niż w przypadku LCR-T4) - warto wyposażyć się w "ładowalne" źródło zasilania jeśli chcemy zachować mobilność urządzenia i nie wydać fortuny na baterie 6F22 (chyba że kupimy akumulator w obudowie baterii 6F22 z wbudowanym gniazdem micro USB w cenie około 7$, o innych metodach zasilania nie wspominam - każdy ma swoje sposoby :)).

  Ogólne wrażenia z obsługi testera

  Sam tester jest bardzo ciekawym urządzeniem, posiadającym wiele funkcji. Są jednak rzeczy, które wymagają poprawy i udoskonalenia.
  Przede wszystkim – prezentacja wyników na wyświetlaczu. LCR-T4 posiada większy wyświetlacz od GM328, poza tym czcionka jest bardziej czytelna, więc wyniki pomiaru można szybko odczytać. W GM328 niestety pomiar wyświetlany jest standardową czcionką, przez co na wyświetlaczu 2″ wynik zajmuje zaledwie kilka procent powierzchni wyświetlacza – mam tu na myśli takie wyniki, jak pomiar napięcia, pojemności, rezystancji itd. Wystarczyłoby podzielić ekran na połowy – górna wyświetla dużą czcionką np. pojemność, w dolnej zaś rozmieszczone są szczegółowe informacje dotyczące danego elementu.
  Kolejna kwestia to sama responsywność testera, która pozostawia wiele do życzenia. Widać to przy poruszaniu się po menu – o ile „wyższe” pozycje reagują na enkoder w ciągu 100-200 milisekund, o tyle „niższe” wymagają już 500-600 milisekund oczekiwania na odświeżenie ekranu. Może być to trochę frustrujące, można się jednak do tego przyzwyczaić. Nie wiem, czy na takiej warstwie sprzętowej da się zrobić bardziej płynne menu (a może to kwestia firmware?), jednak tutaj działa to trochę „opornie”.
  Sama koncepcja obsługi menu enkoderem jest dość ciekawa, jednak otwartą kwestią pozostaje wytrzymałość i żywotność tego rozwiązania (kto używał Sony Ericssona P1 i lub miał problemy z rolkami w myszach komputerowych wie, o czym mówię).

  Podsumowanie

  Tester GM328 rzeczywiście jest urządzeniem o sporych możliwościach przy zachowaniu prostoty jego wykonania i obsługi. Obok LCR-T4 jest on z pewnością urządzeniem, którym nie pogardzi żaden elektronik-hobbysta. Można oczywiście mieć zastrzeżenia co do jego płynności działania lub czytelności wyników, braku możliwości ustalenia własnej częstotliwości w generatorze przebiegu prostokątnego czy innych "detali", jednak nie są to rzeczy, których nie da się poprawić poprzez chociażby zmodyfikowany firmware. Kilka dekad wstecz elektronicy hobbyści daliby naprawdę wiele za taki „kombajn”, a i współcześnie takie perełki zdobywają uznanie wielu osób, co widać po dostępności tych urządzeń, a i na naszym Forum sporo użytkowników chwali sobie taki sprzęt, i do tych chwalących użytkowników dołączam i ja.


  Fajne!
 • Semicon
 • #2 23 Kwi 2018 09:28
  szeryf3
  Poziom 14  

  Jak dla mnie to fajny i rzetelny opis.

 • Semicon
 • #3 23 Kwi 2018 23:15
  beyma
  Poziom 18  

  Mam ten sam model GM328 (kupiłem wersję zmontowaną) i szczerze polecam, świetny przyrząd i mnogość funkcji pomiarowych przesądził o zakupie :)

 • #4 27 Kwi 2018 04:41
  RebellionArts
  Poziom 15  

  Witam
  Pytanie mam, gdzie można znaleźć to urządzenie po NORMALNEJ cenie w Polsce?
  Na gotronik i botland ceny dwa razy większe niż na aliexpress...
  Może ktoś chce sprzedać?

 • #5 27 Kwi 2018 07:47
  szeryf3
  Poziom 14  

  Czemu się obawiasz aliexpresu?

 • #6 27 Kwi 2018 12:07
  RebellionArts
  Poziom 15  

  Długie dostawy.
  To mi nie na rękę.