Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Płyta główna Z370 HD3 - Szum/bzyczenie w słuchawkach

S0L1D3R 22 Apr 2018 17:22 1554 17
    S0L1D3R
    Level 7  
    Witam.
    W moich słuchawkach słychać bez przerwy szum/bzyczenie (Jest on zawsze, niezależnie od ustawionej głośności, jak pogłośnie to po prostu zaczynam go słyszeć wyraźniej). Im bardziej obciążam komputer (np.: jakąś grą) to bzyczenie/szum się nasila.
    W dodatku gdy zainstalowałem sterownik dźwięku (od Realteka) to bzyczenie praktycznie podwoiło się podwójnie. (Musiałem go odinstalować, bo szum był denerwująco słyszalny już na połowie głośności słuchawek).

Sprawdzałem wszystkie wejścia mini-jack w komputerze, wszędzie jest tak samo, oprócz wejść z przodu. W wejściu szum nadal słychać ale jest praktycznie niesłyszalny.
    Odłączałem już kartę graficzną, obydwa dyski i bzyczenie/szum nadal występował. Chłodzenia procesora nawet nie tykałem, a zasilacz wyjmę poza obudowę w najbliższym czasie jak wrócę do domu. (Nie znam się aż tak bardzo, po prostu mam nadzieję, że to coś zmieni. :D )

Oto specyfikacja mojego komputera:
    Płyta główna: Z370 HD3 GIGABYTE,
    Procesor: i5-8600K,
    Zasilacz: XFX Core XT 600W,
    Karta graficzna: GTX 1080 Windforce,
    Chłodzenie: Spartan 3 PRO,
    Słuchawki: Cloud Stinger.

Pytanie: Czy to możliwe, że bzyczenie jest spowodowane działaniem zasilacza?
    Pytanie 2: Czy to możliwe, żeby płyta główna sama z siebie pwoodowała taki problem?
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    Aseri15
    Level 32  
    S0L1D3R wrote:
    Czy to możliwe, żeby płyta główna sama z siebie pwoodowała taki problem?

Nie bezpośrednio. Instalację elektryczną w domu masz z uziemieniem czy bez ?
    S0L1D3R
    Level 7  
    Z uziemieniem oczywiście.
    310artur
    Level 43  
    Upewnij się na sam początek że to uziemienie w tym konkretnie gniazdku i listwie jest poprawne. Spróbuj innego gniazdka i listwy np. żeby ten problem wykluczyć.
    Dobrze rozumiem że z przodu jest dźwięk OK?
    To są jakieś "wypasione" słuchawki czy takie w mare normalne? Na każdych jest tak samo?
    sylweksylwina
    Moderator of Computers service
    Zainstaluj sterowniki od dźwięku i w panelu realteka spróbuj wyciszyć wszystkie wejścia.
    Ciche zakłócenia od przykładowo karty graficznej to norma, zwłaszcza jak masz kartę która pobiera dużo prądu.
    Zapewne te dźwięki to harmoniczne zakłóceń od VRM karty graficznej.
    S0L1D3R
    Level 7  
    @sylweksylwina Też próbowałem wyciszenia wszystkich wejść - szum nadal bez zmiany.
    Zakłócenia od karty graficznej wykluczam, bo odłączyłem ją i szum występował tak czy tak.
    Aseri15
    Level 32  
    S0L1D3R wrote:
    Dzisiaj wyciągne zasilacz poza obudowe (mam nadzieje, że to coś da :D ).

Nie wiem co chcesz tym osiągnąć. Próbowałeś starszej wersji sterownika ?
    Podejrzewam jednak iż jest to problem sprzętowy i winna jest płyta.

Półśrodkiem na Twój problem będzie dokupienie karty dźwiękowej montowanej w slocie PCI lub zewnętrznej na USB. Wtedy wyłączasz w systemie kartę zintegrowaną i problem powinien ustąpić.
    310artur
    Level 43  
    Na "gorszych" słuchawkach też tak jest? Generalnie nie pojmowałem nigdy idei podpinania słuchawek za 190PLN do płyty głównej wartej 450PLN... Wiadomo że układ dźwiękowy takiej płyty jest raczej z niżej półki niż słuchawki.
    S0L1D3R
    Level 7  
    Na wszystkich słuchawkach tak jest.
    Ogólnie rozumiem o co Ci chodzi z tymi słuchawkami ale tak czy tak nie powinno być czegoś takiego.

Może jakieś spięcia mam, czy coś?
    Może być też tak, że coś mi się styka z obudową i jakieś napięcia są? (Wybaczcie, że takie durne pytanie ale nie znam się i próbuje zadać trafne pytanie :) )
    310artur
    Level 43  
    Napięcia z obudowy "zbiera" właśnie bolec w gniazdku - dlatego od tego rozmowa się zaczęła.
    Jak masz opcje "spread spectrum" (raczej z dopiskiem jak CPU spread spectrum czasem PCI-E itp) w UEFI to włącz/wyłącz. Niby w teorii od tego są ale jakoś nie słyszałem żeby komuś to coś dało ;) Włączone powinny eliminować zakłócenia od przetwornic na płycie.
    S0L1D3R
    Level 7  
    Szukałem we wszystkich możliwych opcjach i nie znalazłem takiej opcji. Szukałem w Google, ale też nic nie znalazłem (na wypadek jakby się opcja jakoś inaczej nazywała albo była pod-opcją).

Jest coś jezcze co mogę zrobić? (Poza znalezieniem tej opcji i kupieniu dedykowanek karty dźwiękowej?)

//EDIT
    Udało mi się odkryć coś ciekawego.
    Mianowicie, gdy końcówką minijacka (od słuchawek) dotykam niepomalowanej części obudowy to jestem w stanie słyszeć to całe brzęczenie - coś jakby zwarcie bym słyszał.

Znawcą nie jestem, więc zamieszczam zdjęcia.

Tutaj dotykam końcówką minijacka tej części obudowy, od razu gdy wtyczka dotknie metalu, słychać zwarcie (coś w ten deseń, nie znam się więc nie wiem jak to nazwać). Póki wejściówka dotyka obudowy, to słychać ten dźwięk.
    Płyta główna Z370 HD3 - Szum/bzyczenie w słuchawkach
    310artur
    Level 43  
    Jesteśmy w punkcie wyjścia. Wygląda na to że uzieminie nie działa prawidłowo.
    Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym zrób test. Jak będziesz sam odłącz od gniazdek w domu wszystko co się da, pogaś wszystkie światła (LED i energooszczędne żarówki), wyłączone muszą być wszystkie przetwornice czyli ładowarki telefonów, zasilacze laptopów ale i lodówki, silniki, maszyny. Najlepiej po prostu wszystko. Jeśli mieszkasz w bloku/kamienicy taki zabieg ma małe szanse powodzenia ale sprawdzić możesz.
    Możesz spróbować diagnostycznie pseudotestów. Podpiąć PC do gniazdka bez bolca/poprzez przedłużacz bez bolca do tego samego gniazdka czyli bez uziemienia.
    Możesz sprobować dodatkowo uziemić PC - kabel jeden koniec pod śrubę obudowy drugi do np. kaloryfera (o ile instalacja CO z metalu czyli miedź lub stal), piorunochronu za oknem (najlepszy wariant) bednarki w garażu (może masz też idealny wariant) ostatecznie do kranu. W każdym z tych wariantów test ma być krótki i nie może tak zostać. Poza eliminacją zakłóceń uziemienie jest też przewodem ochronnym (głównie po to jest). W przypadku awarii zasilacza jeśli jakaś instalacja staje się przewodem ochronnym to pojawia się tam napięcie - chyba rozumiesz że to niebezpieczne. Dlatego taki test ma być możliwe krótki. Jedynie piorunochron i bednarka mogą robić za przewód ochronny na dłużej bo w sumie tym właśnie są.
    S0L1D3R
    Level 7  
    Niestety nie jestem w stanie zrobić żadnych z tych rzeczy.

Jeżeli nie ma żadnych innych opcji, to czy dedykowana karta dźwiękowa rozwiąże problem?
    Aseri15
    Level 32  
    S0L1D3R wrote:
    Jeżeli nie ma żadnych innych opcji, to czy dedykowana karta dźwiękowa rozwiąże problem?

Takiej gwarancji nikt Ci nie da. Teoretycznie powinna, ale nie musi. 50/50. Dopóki nie spróbujesz, to się nie przekonasz.
    310artur
    Level 43  
    Skoro szumy idą z masy to raczej nawet dodatkowa karta nie pomoże.
    Sprawdź inne gniazdko, zabierz PC gdzieś (inny pokój a najlepiej inny budynek) się dowiesz więcej.
    Może coś z zasilaczem faktycznie. Możesz sprawdzić czy w zasilaczu przewód ochronny jest przykręcony do obudowy zasilacza jeśli potrafisz rozebrać zasilacz a sam zasilacz nie ma już gwarancji. Rzecz jasna zasilacz rozbierasz po odpięciu go od sieci i rozładowaniu kondensatorów w nim (poprzez włączenie zasilacza po odpięciu od sieci). Jeśli się zdecydujesz to sprawdź w nim kondensatory przy okazji.
    S0L1D3R
    Level 7  
    Problem występuje we wszystkich gniazdkach w domu, także wolałbym nie kombinować z niczym na czym się nie znam, jeszcze bym coś zepsuł.

Jutro podepnę komputer u kuzyna (Inny budynek), ewentualnie spóbuje pożyczyć od kogoś kartę dźwiękową i zobaczę co z tego wyniknie.
    Jeżeli problem dalej będzie występować to po prostu wyślę cały komputer na gwarancje (Komputer mam dopiero 4 miesiące, więc gwarancji mi jeszcze zostało 1.5 roku).

Dziękuje za pomoc, jeżeli problem rozwiąże to napiszę rozwiązanie dla potomnych.
    310artur
    Level 43  
    Dobrze kombinujesz - jeżeli w innym budynku będzie tak samo to problem w sprzęcie a skoro jest gwarancja to należy z niej korzystać. Jeżeli w innym budynku będzie OK to warto zawołać elektryka. Już nie chodzi o to bzyczenie ale nie wiadomo co ewentualnie jest źle z instalacją a lepiej żeby było wszystko OK.