Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gitara Basowa Orion - mało elektroniki, dużo zabawy :)

Młody elektronik 13 23 Kwi 2018 08:11 2643 11
  • Gitara Basowa Orion - mało elektroniki, dużo zabawy :)
    Witam,

Dzisiaj nietypowo: większość konstrukcji tu prezentowanych wykorzystuje drewno jako element, np. obudowy bądź kawałek sklejki jako podkładkę do montowania modułów, natomiast ja uczyniłem je głównym tematem mojej pracy.

Geneza projektu była dość nietypowa: otrzymałem dość grubą, masywną belkę świerkową liczącą jakieś 50 lat. Od dawna chciałem zbudować działający instrument, najlepiej gitarę, teraz miałem już dobry materiał. No właśnie: dobry? Wbrew pozorom tak: pierwsze Telecastery były wykonywane nawet z sosny, dzisiaj są to jedne z najbardziej poszukiwanych gitar.

Niestety plany z wszelkimi wymiarami uległy zniszczeniu. Projektując korpus wzorowałem się na Jacksonie RR, główka typowa jest dla instrumentów Kramer. Układ elektryczny: 2x Single Coil (te magnesiki w przetwornikach to atrapy, w środku jest sztabka dlatego mimo niewłaściwego montażu zbierają dźwięk równo), 2x Volume, 1x Tone. Nie potrzebuję przełączników, dla mnie ten układ jest genialny w swojej prostocie.

Całość powstała z trzech kawałków drewna -konstrukcja Neck-tru-Body. Gitarę wyciąłem wyrzynarką, dopracowałem pilnikiem. Najwięcej roboty było z podstrunnicą i gryfem - ale po kilku dniach wreszcie osiągnąłem upragniony radius 12' oraz profil U.

Główka przykuwa uwagę nie tylko nietypowym wyglądem - ani też brakiem docisku strun, który okazał się zbędny gdyż struny nie brzęczą bez niego - prowizoryczne założenie strun E i A ma podłoże ekonomiczne: dostałem starą strunę, bo chcę dobić stary komplet i założyć nowy. Klucze pochodzą ze znanego chińskiego portalu na A - nazwy nie podaję, bo nie chcę mieć noty od Moda, potem wstyd będzie :P

Mostek od Telebassu, również z tego portalu. Maskownicę wyciąłem piłą do metalu z blachy Alu 0,5mm, pomalowałem na czarno, środek wyłożyłem folią miedzianą dlatego wiosło nie brumi - powstała klatka Faradaya.

Co do malowania - całość pomalowałem na wstępnie bezbarwnym nitro, następnie nałożyłem po warstwie czarnego i żółtego lakieru samochodowego. Taśmą malarską zrobiłem pasy Van Halena - jedynie gryf pozostał bezbarwny.

Nie wiem, czy wszyscy zauważyli, ale jest to konstrukcja typu fretless - ani jednego progu! Markery dorobiłem frezując linie i otwory, a następnie wypełniając ubytki szpachlą. Gra się całkiem wygodnie - na jednym ze zdjęć widać dość niską akcję strun, a to dlatego, że podstrunnicę wygładziłem przykładnicą oklejoną papierem ściernym - każdy orze jako może...

Gitara Defil leżąca obok - dla uwagi. :)

Dziękuję za uwagę, a ja już uciekam - w końcu "Peace Sells" samo się nie zagra. :)

Gitara Basowa Orion - mało elektroniki, dużo zabawy :) Gitara Basowa Orion - mało elektroniki, dużo zabawy :) Gitara Basowa Orion - mało elektroniki, dużo zabawy :) Gitara Basowa Orion - mało elektroniki, dużo zabawy :) Gitara Basowa Orion - mało elektroniki, dużo zabawy :)

Fajne!
  • #2 23 Kwi 2018 21:27
    Nedzwiad
    Poziom 2  

Jakaś próbka dźwięku? : )

• #4 28 Kwi 2018 23:36
    Matheu
    Poziom 19  

MłodyElektronik: Schemacik prosimy!
    (dla gitarowego laika)

• #5 29 Kwi 2018 08:57
    volt1
    Poziom 26  

Fajne wykonanie, rażą mnie jedynie te atrapy magnesów, nie są pod strunami, bo ewidentnie przetworniki nie pasują do rozstawu strun i mostka.

• #6 01 Maj 2018 09:39
    Młody elektronik 13
    Poziom 21  

Schemacik będzie na dniach, ale wygląda to tak: wyjścia przetworników idą do suwaków potencjometrów, jedno skrajne wyprowadzenie potencjometrów idzie do masy, drugie do gniazda, przy którym zaraz mamy standardowy układ TONE.

Co do przetworników: musiałem improwizować bo mi zwyczajnie do głowy nie przyszło że przetwornik rzekomo do Telebassu będzie miał inny rozstaw strun niż mostek też niby do Tele :D

• #7 02 Maj 2018 11:13
    thereminator
    Warunkowo odblokowany

Ja tu widzę "split coil" zamontowany jako dwie oddzielne przystawki. Porażka.

• #9 02 Maj 2018 18:23
    thereminator
    Warunkowo odblokowany

Młody elektronik 13 napisał:
    Zaraz tam porażka. Split Coil to to nie jest, to przetwornik jednocewkowy - ważne, że działa i daje radość :)

OK, możesz dalej udawać wiadomo kogo, ale ja od kilkunastu lat gram na basie i od razu rozpoznaję, że to split coil od precla - coś jak tu:

• #10 03 Maj 2018 08:23
    Freddy
    Poziom 43  

Struny masz źle założone do maszynki - tak prostej rzeczy nie widzisz?
    Przetworniki złe, gryf również mi się nie podoba.

• #12 05 Maj 2018 11:32
    thereminator
    Warunkowo odblokowany

Proponuję autorowi by zakończył wygłupy i poprawnie zamontował tego splita.