Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ustawienie amperów w zasilaczu -ogniwa Li ion

23 Kwi 2018 09:46 528 10
  • Poziom 15  
    Cześć .
    Pakiecik będzie 6s4p ew.6s5p Ogniwa mają pojemność ok 2000mAh. Liion 3.7v
    Do dyspozycji będę miał zasilacz laboratoryjny- warsztatowy 30V/5A
    Napięcie ustawię na 24.5 v a prąd to przy 4 równoległych ogniwach to ile mam zapodać,aby się to ładnie ładowało.
    Wiem że jedno ogniwo ładować 0.5C czyli 1 A, a w pakiecie będzie może 5 równolegle, ten 1 A pewnie będzie za mało,ile można rozsądnie zapodać
    Dziękuję.
  • Poziom 16  
    Ładowanie tych ogniw szeregowo bez balansera to zły pomysł - w najlepszym wypadku po kilku cyklach pakiet się na tyle "rozjedzie", że część ogniw się uszkodzi od przeładowania a część będzie niedoładowanych i stracisz drastycznie pojemność. W najgorszym wypadku może nawet zakończyć się eksplozją przeładowanych ogniw.
  • Poziom 15  
    Czyli co tak teoretycznie :jak np podłączę jedno ogniwo > zapodam mu 4.1 v i prąd 1A i będę go ładował np:kilka godzin czy np całą noc ,to co może się przeładować, napięcia nie przekroczy ,a prądu łyknie tyle ile zdoła zassać i więcej nie pobierze ,czy tak .
  • Poziom 16  
    W powyższym przypadku nie przeładuje się, prąd ma ograniczony początkowo do 1A oraz napięcie do 4,1V, więc zbliżając się do tego napięcia prąd będzie malał aż do pełnego naładowania. Jednak gdy masz dwa takie ogniwa szeregowo i zasilisz je napięciem 8,2V z ograniczeniem prądu do 1A, pod koniec ładowania może się okazać, że na jednym ogniwie odłoży się przykładowo 3,9V a na drugim 4,3V z racji ich różnych pojemności, rezystancji wewnętrznych lub stopnia rozładowania. Nie masz na to wpływu bez balansera. W tym przykładzie drugie ogniwo jest przeładowywane i ulegnie uszkodzeniu lub nawet eksplozji.
  • Poziom 15  
    Ale mając wszystkie ogniwa z jednej stajni mogłoby być,no ewentualnie dla św,spokoju dałbym jakieś zabezpieczenie ładowania i rozładowania , I powinno być dobrze.
    Tylko powiedz mi jak to z tymi amperami ,jak to się liczy na taki pakiet.
    Dla jednego ogniwa sprawa prosta 0.5 albo 1 pojemności ogniwa.
    a dla pakietu gdzie będzie 24 ogniw,znaczy się 5 równolegle bo te się liczą.
  • Poziom 37  
    Witam,
    po pierwsze, powinieneś Twoją baterię wyposażyć w odpowiedni układ typu "secondary protection", który zabezpieczy ogniwa przed uszkodzeniem lub co gorsza, przed pożarem lub eksplozją, w sytuacji gdy wszystkie inne systemy zawiodą.
    Po drugie, powinieneś ładować baterię za pomocą specjalistycznej ładowarki 6S, która realizuje strategię CC / CV, a niekiedy jeszcze "precharge" w przypadku mocno rozładowanych ogniw. Ładowarka powinna realizować w miarę "sprytne" balansowanie ogniw.

Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Zabezpieczenie dam może nawet z funkcją balansu.
    Natomiast ładowanie będzie z zasilacza laboratoryjnego 30V/5A na początek musi wystarczyć.z napięciem nie ma problemu,ale co z prądem jaki amperaż dać przy 4 czy 5 równolegle połączonych.
  • Poziom 40  
    kalkomania napisał:
    może nawet z funkcją balansu.
    Ups. :cry:
    Balanser, to chyba podstawa w przypadku ładowania baterii złożonych z ogniw (akumulatorów) Li-ion.
    Pozdrawiam
  • Poziom 37  
    kalkomania napisał:
    Zabezpieczenie dam może nawet z funkcją balansu.

Funkcja balansowania w płytkach zabezpieczających dość często jest iluzoryczna, fikcyjna, chyba tylko po to żeby się nazywało "jest balansowanie".
    kalkomania napisał:
    Natomiast ładowanie będzie z zasilacza laboratoryjnego 30V/5A na początek musi wystarczyć.z napięciem nie ma problemu,ale co z prądem jaki amperaż dać przy 4 czy 5 równolegle połączonych.

Nie idźcie tą drogą...
  • Poziom 15  
    Pewnie nie jest to komfortowe rozwiązanie,ale na razie musi mi to starczyć.
    Ładować będę bezpiecznie tzn:Nie przekroczę napięcia 4.1V na ogniwo ,układ ochrony będzie pilnował parametrów ładowania i rozładowania,przecież tak jest we wszelkich akumulatorkach do elektronarzędzi różnej maści.
    Ciągle czekam na odp.ile praktycznie powinienem zapodać amperów przy pakiecie 6s4p ,chcę ustawić 24V / 4-5A czy tak może być.
    Jeszcze bym posprawdzał opór wew ogniwa,czy taki pomiar powinienem zrobić na 3.7V czy muszę naładować ogniwo na full 4.1v
  • Poziom 15  
    Cytat:
    Ciągle czekam na odp.ile praktycznie powinienem zapodać amperów przy pakiecie 6s4p ,chcę ustawić 24V / 4-5A czy tak może być.
    Jeszcze bym posprawdzał opór wew ogniwa,czy taki pomiar powinienem zrobić na 3.7V czy muszę naładować ogniwo na full 4.1v

Nie doczekawszy się odp.musiałem poszukać odp na innym forum.
    Odnośnie przy 4p amperów można dać 4,zakładając że ładujemy jedno ogniwo 0.5C
    Pomiar RW powinno się mierzyć na naładowanym do pełna ogniwie czyli te 4.1V.