Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zbieżność pojazdu - budowa przyrządu

kujol 23 Kwi 2018 14:05 1170 4
  • #1 23 Kwi 2018 14:05
    kujol
    Poziom 12  

Witam serdecznie.
    Podczas niedzielnej nudy wpadłem na pomysł, aby zrobić swój własny przyrząd do ustawiania zbieżności pojazdu.
    Ale zanim przystąpię do budowy wyjaśnijcie mi dokładną procedurę ustawiania zbieżności.
    Według mnie aby ustawić prawidłową zbieżność należy skontrolować ustawienie kół osi tylnej, jeśli już mamy ustawione koła równolegle względem siebie, to do nich ustawiamy koła osi przedniej, czy tak to powinno być robione?

0 4
  • #2 23 Kwi 2018 14:16
    robokop
    Moderator Samochody

Chcesz zrobić przyrząd, do czegoś, o czym nie masz większego pojęcia? Gdzie tu sens? Pierwszą rzeczą, jaką musisz do tego mieć, to dobrze wypoziomowana, równa posadzka wokół kanału. Istotą ustawiania "zbieżności" jest uzyskanie równoległości kół - odległość pomiędzy punktami z tyłu obręczy musi być taka sama jak z przodu - bądź odchylona o wartość określoną przez producenta pojazdu. Wartość tę okresla się jako różnicę w mm, bądź ile metrów ślad kół się zejdzie/rozejdzie na odległości 1km. Natomiast to o czzym piszesz, to zupełnie co innego - to pomiary geometrii płyty podłogowej - czy koła stoją w jednej linii, czego normalnie się nie okresla - jedynie przy naprawach powypadkowych.

0
  • #3 23 Kwi 2018 14:33
    kujol
    Poziom 12  

Zbieżność pojazdu - budowa przyrządu

A o to prowizoryczny projekt urządzenia wzorowany na już istniejących.
    Niebieskie i czerwone to lasery, a zielone to odpowiednie ekrany z podziałką w mm

Dodano po 3 [minuty]:

Równoległości kół np. lewego przedniego koła, a tylnego lewego?

2
  • #4 23 Kwi 2018 15:38
    szymitsu21
    Moderator Samochody

W jaki sposób umocujesz lasery żeby były tak dokładne żeby można było ustawić zbieżność w tolerancji?

Jest to prawie nie możliwe . W domowym zaciszu.

0
  • #5 26 Kwi 2018 22:32
    Marian B
    Poziom 35  

Zbieżność lub rozbieżność kół przednich (a także i tylnych) w warunkach "garażowego" warsztatu można dość dokładnie skontrolować za pomocą teleskopowej miarki/tyczki. Ja swego czasu przy Dacii 1300P robiłem to za pomocą wystarczająco długiej anteny teleskopoweji i długiej linijki/miarki.
    Mierzy się "teleskopem" odległość krawędzi obręczy np. przednich kół z tyłu koła (z tyłu osi) i z przodu. Dość precyzyjnie wychodzi różnica w milimetrach.
    W każdym razie dało się wyregulować prawidłowo, nie było ściągania i ząbkowania opon. Oczywiście jest to mocno przybliżona metoda, ale zdaje egzamin np przy wymianie sworznia kulistego, trzeba tylko zmierzyć "przed i po", na pewno da się skorygować różnicę.
    Konieczny jest kanał oczywiście.

0