Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowe chińskie gadżety do zrecenzowania. Od czego zacząć? - Ankieta.

CMS 24 Kwi 2018 17:36 10194 72
  • #31 24 Kwi 2018 17:36
    zgierzman
    Poziom 20  

lukaszd82 napisał:
    Podłącz silnik o mocy 3kW

Dodać należy, że powinien być obciążony mechanicznie. Silnik z wirnikiem luźno kręcącym się w powietrzu to nie obciążenie.
    Niech kręci pełną betoniarką, czy co...
    W wersji dla elektryków silnik należałoby połączyć z jakimś generatorem, a generator obciążyć odpowiednio dużym rezystorem regulowanym. W ten sposób da się łatwo regulować "opór" mechaniczny na wale silnika. Da to też pogląd na zachowanie regulatora przy różnych obciążeniach...

Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Relpol
  • #32 24 Kwi 2018 17:41
    CMS
    Administator HydePark

lukaszd82 napisał:
    Podłącz silnik o mocy 3kW i po 20min sprawdź czy ten regulator to jeszcze przeżyje

Niestety aż tak mocnego silnika nie posiadam. Ale myślę, że znajdę coś miedzy 1600W, a 2200W.

Nie widzę jednak powodu aby miał nie przeżyć, nie pamiętam czy tam jest dioda zabezpieczająca triaka. Jeśli jej nie ma (a tak mi się wydaje), to bez wątpienia należy ją dodać, zwłaszcza przy wysokoobrotowych silnikach. Ale to już dyskusja na inny wątek.

Dodano po 1 [minuty]:

zgierzman napisał:

Dodać należy, że powinien być obciążony mechanicznie. Silnik z wirnikiem luźno kręcącym się w powietrzu to nie obciążenie.
    Niech kręci pełną betoniarką, czy co...
    W wersji dla elektryków silnik należałoby połączyć z jakimś generatorem, a generator obciążyć odpowiednio dużym rezystorem regulowanym. W ten sposób da się łatwo regulować "opór" mechaniczny na wale silnika. Da to też pogląd na zachowanie regulatora przy różnych obciążeniach...

Rozumiem, że wpis ma charakter ironiczny :).
    Jeśli się mylę, proszę o dostarczenie stosownego obciążenia do testów :D.

• #33 24 Kwi 2018 17:46
    zgierzman
    Poziom 20  

CMS napisał:
    Rozumiem, że wpis ma charakter ironiczny :).
    Jeśli się mylę, proszę o dostarczenie stosownego obciążenia do testów :D.

Owszem, napisałem to ze świadomością, że nie będziesz mógł spełnić warunków, więc odrobinę ironicznie. ;-)
    Tym niemniej zakręcenie silnikiem bez obciążenia to żaden test. To jakby testować zasilacz nie pobierając z niego prądu, albo czterdziestotonową ciężarówkę wożąc powietrze.

I jeszcze ważny jest też rodzaj obciążenia na wale silnika. Bo inaczej pracuje wentylator - obciążenie zależy od prędkości, a łopatki wentylatora działają jak hamulec po odłączeniu zasilania;
    inaczej silnik poruszający dużą masę - rozpędzona masa ma energię kinetyczną którą trzeba gdzieś podziać przy hamowaniu;
    a jeszcze inaczej silnik w windzie, gdzie raz pracuje jako napęd, a raz jako hamulec.

Dlatego nie wydaje mi się, żeby pobieżny test tego akurat gadżetu wiele wniósł, bo może się okazać, że do jednych zastosowań jest świetny, a gdzie indziej widowiskowo wybuchnie.

• #34 24 Kwi 2018 18:48
    CMS
    Administator HydePark

zgierzman napisał:
    Tym niemniej zakręcenie silnikiem bez obciążenia to żaden test.

Ale już silnik z turbiną np. od odkurzacza, ma całkiem duże obciążenie, w postaci powietrza, które musi sprężyć.

• #35 24 Kwi 2018 18:53
    zgierzman
    Poziom 20  

CMS napisał:
    Ale już silnik z turbiną np. od odkurzacza, ma całkiem duże obciążenie, w postaci powietrza, które musi sprężyć.

Tak, ale odkurzacz to odkurzacz, betoniarka to betoniarka, a podnośnik pracuje jeszcze inaczej. Edytowałem poprzedni post zanim napisałeś o odkurzaczu - zerknij na wpis wyżej.

• Relpol
  • #36 24 Kwi 2018 19:01
    CMS
    Administator HydePark

Hmm.
    Nie bardzo rozumiem, o co koledze chodzi.
    Układ (triak) jest przystosowany do pracy z jakimś obciążeniem. W tym wypadku 16A. Tak samo, może kolega mieć zastrzeżenia do przekaźników 16A.

• #37 24 Kwi 2018 19:26
    vodiczka
    Poziom 43  

CMS napisał:
    I masz obciążenie, którego szukasz. Pamiętaj, że dławiąc przepływ powietrza zmniejszasz obciążenie silnika.
    Możesz też dołożyć czajnik elektryczny jako obciążenie rezystancyjne.

gulson napisał:
    Moduły zostały wybrane na podstawie tego, co najczęściej ludzie z całego świata zamawiają
    Szkoda, że nie zacząłeś od ankiety co zamówić na próbę a dopiero potem zamówienie i skierowanie do kolegi CMS celem przetestowania.
    Nieśmiało przypomnę o regulatorach temperatury o których kiedyś pisaliśmy na gadżetomanii.

• #38 24 Kwi 2018 19:31
    zgierzman
    Poziom 20  

CMS napisał:
    Nie bardzo rozumiem, o co koledze chodzi.

Chodzi o to, że silniki to bardzo specyficzne urządzenia. Ich zachowanie, i zachowanie tego co nimi steruje, bardzo zależy od tego co jest na wale tego silnika.
    Jeszcze raz:
    Wentylator, np odkurzacz, to tak naprawdę hamulec aerodynamiczny. Przy wolnych obrotach nie stanowi obciążenia mechanicznego. Silnik zaczyna pobierać tym większy prąd im szybciej chcesz kręcić łopatkami. Zwalnia się łatwo, bo jak napisałem, sam układ jest hamulcem.
    Masa w ruchu to inne wyzwanie, bo magazynuje energię którą dostarczamy. Zwalniając obroty musimy tą energię odebrać od tej masy i gdzieś ją rozproszyć. Oddać do sieci albo zamienić na ciepło.
    Żeby nie być gołosłownym zapodaję zdjęcie z mojego podwórka.
    Nowe chińskie gadżety do zrecenzowania. Od czego zacząć? - Ankieta.
    To jest odparowany tranzystor IGBT 1700V, prąd pracy 1200A, dopuszczany prąd w impulsie 2000A
    Na osi maszyny była duża rozpędzona masa, a nagle zabrakło prądu (awaria sieci). Magnetyzacja szczątkowa w maszynie wystarczyła do wygenerowania dostatecznej ilości energii, żeby wielkie tranzystory pozamieniać w granaty. Układ zabezpieczający na takie okazje okazał się uszkodzony.

Dlatego powtórzę: testując ten chiński regulator na odkurzaczu nie zagwarantujesz, że będzie działał tak samo w betoniarce.

• #39 24 Kwi 2018 19:44
    CMS
    Administator HydePark

zgierzman napisał:
    Na osi maszyny była duża rozpędzona masa, a nagle zabrakło prądu (awaria sieci).

Właśnie z tego powodu, niezbędna jest dioda zabezpieczająca, o której pisałem wyżej.

• #40 24 Kwi 2018 20:00
    zgierzman
    Poziom 20  

CMS napisał:
    Właśnie z tego powodu, niezbędna jest dioda zabezpieczająca, o której pisałem wyżej.

Tu masz datasheet tego wybuchniętego IGBT
    https://www.infineon.com/dgdl/DS_FZ1200R17KF6...601e3&fileId=db3a304412b407950112b4303f364fc2
    Diody ma w swojej strukturze.
    Oprócz diod potrzebny był jeszcze crowbar, który jak się okazało nie działał.
    Uwierz, że to wszystko jest bardziej skomplikowane niż się wydaje z pozoru.

• #43 25 Kwi 2018 09:43
    c2ar3k
    Poziom 2  

Cześć,

Nie mogę zagłosować w ankiecie, dlatego poniżej uszeregowane wg moich preferencji co do kolejności testowania:

A. Priorytet 1 (mają dla mnie praktyczne zastosowanie)
    3. Ładowarka akumulatorów na XH-M603.
    4. Ładowarka akumulatorów na XH-M601.
    8. Przetwornica z wyświetlaczem do budowy PowerBanka - Dual USB 5 V 2.1A 1A
    11. Układ BMS do ładowania pakietów 3S. - 25A.
    12. Układ BMS do ładowania pakietów 4S. - 30A.

B. Priorytet 2 (gadżety)
    1. Miniwykrywacz metalu - Do własnego montażu.
    2. Elektroniczna klepsydra - Do własnego montażu.
    5. Nadajnik FM z wyświetlaczem.
    6. Odbiornik radiowy z wyświetlaczem.
    7. Mały robocik typu Line Follower - Do własnego montażu.
    9. Sygnał Telefonu komórkowego Flash Light DIY Kit 3-12 V Moc Promieniowania Elektroniczny Zestaw DIY Zabawy - nie mam pojęcia, co, to jest.
    10. Policyjny (amerykański) czerwono niebieski stroboskop LED - Do własnego montażu.

C. Priorytet 3 (zbyt trudne / niebezpieczne)
    13. Regulator obrotów silników AC do mocy 3,6kW (230V * 16A).

Artykuły z testami bardzo mi się podobają! Nie dlatego, że potem rzucam się na Ali wszystko kupować, ale dlatego że w praktyczny sposób pokazują:
    a) metody testowania
    b) parametry na jakie trzeba/warto zwracać uwagę

Dodatkową bardzo dużą wartość niosą późniejsze dyskusje (np. ta o tranzystorze IGBT w kontekście planowanych testów "regulatora obrotów silników AC do mocy 3,6kW".

Świetny pomysł, bardzo proszę o kontynuowanie serii artykułów z testami.

• #44 25 Kwi 2018 10:10
    djoy
    Poziom 15  

Najlepiej, to wyrzuć te chińskie badziewie i nie szerz zarazy, która niszczy Polską myśl techniczną i DIY na tym portalu. Młodzi ludzie zaczną kupować te odpady, wypompowując kapitał z Polski do Chin, czyniąc ich jeszcze większą potęgą. Zastanówcie się dwa razy jakie skutki długofalowe spowodują te artykuły. Jakby nie było Polskich producentów kitów do samodzielnego montażu.

• #45 25 Kwi 2018 11:20
    vodiczka
    Poziom 43  

vodiczka napisał:
    Nieśmiało przypomnę o regulatorach temperatury o których kiedyś pisaliśmy na gadżetomanii.
    Są dzisiaj w sklepie :) Kupiłem.

• #46 25 Kwi 2018 11:29
    gumisie
    Poziom 39  

djoy napisał:
    Jakby nie było Polskich producentów kitów do samodzielnego montażu.
    Są i producenci, jest Polska myśl techniczna na bardzo wysokim poziomie, nieporównalnie wysokie ceny, podyktowane wysokim podatkiem, oraz naszą pazernością na tzw. "kasę".
    Pozdrawiam

• #47 25 Kwi 2018 11:51
    vodiczka
    Poziom 43  

gumisie napisał:
    nieporównalnie wysokie ceny, podyktowane wysokim podatkiem, oraz naszą pazernością na tzw. "kasę".
    Raczej nie podatkiem.
    Prosty przykład - chiński regulator temperatury (Termostat W1209), który właśnie nabyłem w sklepie elektrody, kosztuje przy zamówieniu z Chin ok. 1,6USD.
    W Polsce na początku roku można go było kupić w cenie 14-18PLN + koszty wysyłki. Ostatnio najniższe ceny to niecałe 12zł.

Dodano po 5 [minuty]:

djoy napisał:
    Jakby nie było Polskich producentów kitów do samodzielnego montażu.
    Nie mam nic przeciwko polskim producentom, jeżeli ich kity są droższe od chińskich nie więcej niż 30% :)
    Jeżeli są bardziej drogie, też nic nie mam do procentów ale wtedy ich wyrobów nie kupuję.

• #48 25 Kwi 2018 11:56
    gumisie
    Poziom 39  

vodiczka napisał:
    Nie mam nic przeciwko polskim producentom, jeżeli ich kity są droższe od chińskich nie więcej niż 30% :)
    Ja również, tym bardziej że wykonane są na podzespołach również wyprodukowanych w Chinach.

• #49 25 Kwi 2018 12:30
    djoy
    Poziom 15  

Cytat:
    Prosty przykład - chiński regulator temperatury (Termostat W1209), który właśnie nabyłem w sklepie elektrody, kosztuje przy zamówieniu z Chin ok. 1,6USD.
    W Polsce na początku roku można go było kupić w cenie 14-18PLN + koszty wysyłki. Ostatnio najniższe ceny to niecałe 12zł.

Cytat:
    Nie mam nic przeciwko polskim producentom, jeżeli ich kity są droższe od chińskich nie więcej niż 30%

To jest właśnie przykład "naszej" pazerności...
    ...pazerności klienta.

• #50 25 Kwi 2018 12:39
    marek-1983
    Poziom 16  

djoy napisał:
    Cytat:

Cytat:
    Nie mam nic przeciwko polskim producentom, jeżeli ich kity są droższe od chińskich nie więcej niż 30%

...pazerności klienta.

Hmm to uważasz że każdy nie ma co robić z kasą.? Twój pracodawca pewnie płaci 30 tyś. miesięcznie. A że firma upadnie to kij. Albo inaczej a że nie będę miał co jeść ale kupię droższe bo to krajowe. Każdy kombinuje jak może. Począwszy od sejmu do pani Reni w zieleniaku. Jedno się sprawdza a mianowicie: kto kombinuje ten ma.

Ps. mam okazję kupić walizkę narzędziową Würth w De za 150 Euro a w Pl ta sama walizka kosztuje 1600 zł. I co mam zrobić ? kupić za 1600 zł bo w Pl ?

• #51 25 Kwi 2018 12:42
    gulson
    Administrator Systemowy

Tylko polski sprzedawca jest obciążony: przesyłką Chiny-Polska, VATem, dochodowym oraz gwarancją, zwrotem czy rękojmią.

Liczymy
    1,6USD x 3,45zł = 5,52zł + VAT = 6,79zł + w zależności ile sztuk zamówił i na ile sztuk mógł podzielić przesyłkę, ale dodajmy z 2zł na wszelką logistykę i płatności od sztuki
    8,79zł aby wyjść na zero. Sprzedając po 12zł zarabia 3,21zł minus 19% dochodowego (jeśli nie ma innych kosztów): 2,6zł tyle zarobił na czysto.
    Majątek :) A niech teraz konsument zażąda zwrotu 14 dni, trzeba pokryć koszt przesyłki. A niech ktoś zażąda rękojmi lub gwarancji, trzeba samemu naprawić lub wymienić na nowy, bo chińczyk się wypnie.
    Biznes jak nie wiem, chyba żeby się dorobić garba tylko :)

• #52 25 Kwi 2018 12:44
    lukaszd82
    Poziom 27  

Chińczyk się nie wypiera przez 1 rok przy zamówieniach hurtowych. Poza tym przy większych zamówieniach cena się zmienia w zakresie minus 10-50% od ceny wyjściowej. To samo przy zamówieniach różnorakiego asortymentu u jednego dostawcy.
    Kolegi brat handluje towarem z Chin (w tym i różnoraką elektroniką) i problemów z reklamacją towaru nie ma. Przy dłuższej współpracy z dostawcami dostaje zniżki uwzględniające nawet uszkodzone sztuki w serii z dostawy. A na niektóre towary zniżki sięgają nawet 70%.

• #53 25 Kwi 2018 12:44
    marek-1983
    Poziom 16  

gulson napisał:
    Tylko polski sprzedawca jest obciążony: przesyłką Chiny-Polska, VATem, dochodowym oraz gwarancją, zwrotem czy rękojmią.

Liczymy
    1,6USD x 3,45zł = 5,52zł + VAT = 6,79zł + w zależności ile sztuk zamówił i na ile sztuk mógł podzielić przesyłkę, ale dodajmy z 2zł na wszelką logistykę i płatności od sztuki
    8,79zł aby wyjść na zero. Sprzedając po 12zł zarabia 3,21zł minus 19% dochodowego (jeśli nie ma innych kosztów): 2,6zł tyle zarobił na czysto.
    Majątek :) A niech teraz konsument zażąda zwrotu 14 dni, trzeba pokryć koszt przesyłki. A niech ktoś zażąda rękojmi lub gwarancji, trzeba samemu naprawić lub wymienić na nowy, bo chińczyk się wypnie.
    Biznes jak nie wiem, chyba żeby się dorobić garba tylko :)

Chińczyk przyśle nowe. Nawet jak przesyłka zaginie. Kumpel w ten sposób ma dwa power-banki

• #54 25 Kwi 2018 12:48
    gumisie
    Poziom 39  

marek-1983 napisał:
    Albo inaczej a że nie będę miał co jeść ale kupie droższe bo to krajowe.
    A co w takim module jest krajowego ?, może to że wykonał go w Polsce.

• #55 25 Kwi 2018 12:51
    marek-1983
    Poziom 16  

gumisie napisał:
    marek-1983 napisał:
    Albo inaczej a że nie będę miał co jeść ale kupie droższe bo to krajowe.
    A co w takim module jest krajowego ?, może to że wykonał go w Polsce.

Generalnie nic. bo w Pl nic się nie opłaca. Opłaca się tylko sprzedawać zakłady dla zagranicznych korporacji. Choć nie wiem co z LG, czy to nie jest tylko montownia TV czy też monitorów.

• #56 25 Kwi 2018 12:54
    vodiczka
    Poziom 43  

djoy napisał:
    ...pazerności klienta.
    Od czasów upadku PRL mamy rynek klienta. Gdzie widzisz moją pazerność skoro akceptuję ceny o 30% wyższe niż od chińskich dostawców.
    Przekleństwem polskiej gospodarki są przedsiębiorcy domagający się wsparcia i obiecujący, że dzięki kilkuletniemu wsparciu będą konkurencyjni na światowych rynkach a kończy się tylko na wsparciu.
    Innym wystarczy dwuletnie wsparcie i faktycznie stają się konkurencyjni.

• #57 25 Kwi 2018 13:05
    gulson
    Administrator Systemowy

OK możliwe, że Chińczyk uwzględni reklamację, ale nadal trzeba wysyłać towar lub uczestniczyć w kosztach wysyłki między nim.

Do kosztów należy doliczyć koszt magazynu, koszt osoby, która to wystawia, koszt osoby, która spakuje, pójdzie na pocztę.
    Koszt zdjęć, obsługi informatycznej czy programistycznej (jeśli to sklep internetowy).

Oczywiście może to robić wszystko ten przedsiębiorca, ale to szybka droga właśnie do garba za 2zł :)

Ja znam winnego tego stanu rzeczy, ale nie będziemy tutaj wchodzić w politykę :) Prawda jest taka, że teraz opłaca się tylko leżeć i nic nie robić :) Nie opłaca się uczyć, nie opłaca się starać, nie opłaca się firm prowadzić.

• #58 25 Kwi 2018 13:06
    marek-1983
    Poziom 16  

gulson napisał:
    OK możliwe, że chińczyk uwzględni reklamacje, ale nadal trzeba wysyłać towar lub uczestniczyć w kosztach wysyłki między nim.

Do kosztów należy doliczyć koszt magazynu, koszt osoby, która to wystawia, koszt osoby, która spakuje, pójdzie na pocztę.
    Kosz zdjęć, obsługi informatycznej czy programistycznej (jeśli to sklep internetowy).

Oczywiście może to robić wszystko ten przedsiębiorca, ale to szybka droga właśnie do garba za 2zł :)

Ja znam winnego tego stanu rzeczy, ale nie będziemy tutaj wchodzić w politykę :) Prawda jest taka, że teraz opłaca się tylko leżeć, bo wszystko dostaje się za darmo :)

Nie ma żadnych dodatkowych kosztów

• #59 25 Kwi 2018 13:11
    vodiczka
    Poziom 43  

gulson napisał:
    8,79zł aby wyjść na zero. Sprzedając po 12zł zarabia 3,21zł minus 19% dochodowego
    To jest problem skali. Mnie się nie opłaca, Tobie się nie opłaca i wielu forumowiczom też nie bo problem leży w skali handlu. 3,21/8,79 x 100% = 36,5% zysku przed opodatkowaniem.
    Zasada "Mały zysk jednostkowy + duży obrót" sprawdza się nie tylko u Chińczyków, choć moim zdaniem, zysk >30% nie jest małym zyskiem.

• #60 25 Kwi 2018 13:40
    c2ar3k
    Poziom 2  

djoy napisał:
    Najlepiej, to wyrzuć te chińskie badziewie i nie szerz zarazy, która niszczy Polską myśl techniczną i DIY na tym portalu. Młodzi ludzie zaczną kupować te odpady, wypompowując kapitał z Polski do Chin, czyniąc ich jeszcze większą potęgą. Zastanówcie się dwa razy jakie skutki długofalowe spowodują te artykuły. Jakby nie było Polskich producentów kitów do samodzielnego montażu.

Moim zdaniem lepiej byłoby na ten problem spojrzeć zupełnie inaczej:
    a) OK, kupujmy daleko w Azji stosunkowo nisko przetworzone moduły/komponenty
    b) ALE przy ich pomocy stwórzmy coś nowego, coś innowacyjnego, gdzie nasze światłe rozwiązania technologiczne ;-) pozwolą osiągnąć wysoką marżę

Innymi słowy: skupmy się na projektowaniu i marketingu innowacyjnych/twórczych rzeczy (w domyśle o wysokim zysku), zlecając azjatom niskomarżową produkcję.

Niestety w tym podejściu, które jak dobrze wiecie stosuje większość tzw. zachodniego świata, problem jest taki, że polski prywatny biznes najzwyczajniej nie chce ponosić kosztów R&D (badań i rozwoju). Prawdopodobnie zmiana mentalna naszego społeczeństwa wymaga pokoleń - za mało czasu jeszcze upłynęło od roku 89. Potwierdzeniem tego zjawiska są polskie sukcesy na polu badań podstawowych (np. metoda produkcji grafenu, niebieski laser) i kompletny brak badań aplikacyjnych - jak nowe odkrycia/zjawiska przełożyć na konsumenckie lub przemysłowe urządzenia / technologie. Badania aplikacyjne muszą być prowadzone właśnie przez biznes. Firmy zagraniczne robią to w swoich krajach, a polskie na to skąpią grosza. Prawdopodobnie - jak to już zostało powiedziane - "bo chcą się jak najszybciej nachapać". A może bo boją się jakiejś "władzy", która przyjdzie i im zabierze.

Nie będę miał żadnych skrupułów kupując w dalszym ciągu w Chinach.