Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zamykanie obwodów kontaktronem

alarec 24 Kwi 2018 12:38 342 6
  • #1 24 Kwi 2018 12:38
    alarec
    Poziom 10  

Witam,

Mam kontrakton COM/NC/NO zamontowany w bramce/furtce przy domu, i teraz gdy ona jest zamknięta w napędzie od bramy faac 741 piny 5 i 8 powinny być zmostkowane (brama może się otwierać | obwód zamknięty | na schemacie górny obwód/żarówka).

Jeśli ktoś otworzy bramkę, górny układ powinien się rozwierać, a dolny zwierać -> uruchamia się oświetlenie przy bramce -> tam jest napięcie 14V.

Czy schemat który stworzyłem jest prawidłowy?
    Napięcia nie będą się mieszały? (masa)

0 6
  • Relpol
  • #2 24 Kwi 2018 13:06
    Kraniec_Internetów
    Poziom 41  

alarec napisał:
    Czy schemat który stworzyłem jest prawidłowy?
    Napięcia nie będą się mieszały? (masa)

Teoretycznie jest poprawny. Wszystko zależy od tego skąd napięcia 14V i 24V się biorą, a konkretniej - czy zapewniona jest separacja galwaniczna między wejściem a wyjściem zasilaczy. Jeżeli nie, to złączenie ich mas może spowodować zwarcie (ale nie musi).
    Czemu chcesz to zrobić tak, by po otwarciu bramki nie będzie nożna otwierać bramy?

Dodano po 5 [minuty]:

EDIT:
    Weź też pod uwagę, że kontaktron potrafi łączyć tylko niskie prądy, więc oświetlenie przy bramce (zależnie od typu) może go zniszczyć.

0
  • Relpol
  • #3 24 Kwi 2018 14:04
    alarec
    Poziom 10  

Bramka jest niedaleko bramy, i jeśli jest ona otwarta to brama otwierając się uderza w bramkę, nie mówiąc o tym ze jest to niebezpieczne (oczywiście można zastosować dodatkowe czujniki krawędzi, ale to droższe rozwiązanie, bardziej skomplikowane przewodowo, więc odrzuciłem ten pomysł bo mi nie pasował jakoś).

14V jest brane z zasilacza, który jest bezpośrednio podłączony do sieci.
    Zaś piny 5 i 8 się mostkuje bezpośrednio w centrali faac, gdzie jest napięcie 24V (ze schematu wynika że to jest podłączenie wyjścia "stop" do "masy" centrali).

ps. rzeczywiście większość przekaźników jest do 0.5W, lampka ma 0.8W, więc będzie trzeba coś wykombinować - przekaźnik?
    Bez problemu da się to ogarnąć na dwóch kontraktonach, ale kombinuje by to zrobić na jednym.

0
  • #4 24 Kwi 2018 15:30
    gumisie
    Poziom 39  

Witam.
    Może w zamian rurki kontaktronowej, wstawienie np: przełącznika (załącznik) byłoby korzystniejsze ?.
    Układ elektryczny, bez zmian, montaż nie powinna nastręczać jakiś problemów, odpada problem obciążalności styków.
    Pozdrawiam

Link

0
  • #5 24 Kwi 2018 15:31
    Kraniec_Internetów
    Poziom 41  

alarec napisał:
    przekaźnik?

Zdecydowanie. Tylko pamiętaj, że do bramki trzeba doprowadzić i + zasilania 14V i -, do zasilenia cewki przekaźnika. Przekaźnik dobierz odpowiedni.
    alarec napisał:
    14V jest brane z zasilacza, który jest bezpośrednio podłączony do sieci.
    Zaś piny 5 i 8 się mostkuje bezpośrednio w centrali faac, gdzie jest napięcie 24V (ze schematu wynika że to jest podłączenie wyjścia "stop" do "masy" centrali).

Nadal nie wiem skąd brane są te napięcia, dlatego zrób inaczej:
    Do bramki (a więc kontaktronu i cewki przekaźnika) doprowadź napięcie 14V z zasilania światełek. Kontaktron wystarczy z pojedynczym stykiem NO, lub NC. Z kontaktronu zasilasz cewkę przekaźnika. Przekaźnik zaś kup ze stykami w układzie DPDT, czyli taki:
    Dalej styki przekaźnika podłączasz - jedną stronę NO do lampek, i drugą NC do bramy (lub odwrotnie - w zależności od kontaktronu).
    Da to izolację między masami światełek i bramy. A skoro przekaźnik musi być tak czy tak, to to to rozwiązanie uważam za najlepsze.

0
  • #6 24 Kwi 2018 18:14
    gumisie
    Poziom 39  

Kraniec_Internetów napisał:
    Nadal nie wiem skąd brane są te napięcia
    Mnie to również interesuje (zasilacz: +24V, +14V, wspólna masa, GND :?: ), może jednak poczekajmy na wypowiedz Autora tematu.
    Pozdrawiam

0
  • #7 24 Kwi 2018 18:20
    Kraniec_Internetów
    Poziom 41  

gumisie napisał:
    Mnie to również interesuje (zasilacz: +24V, +14V, wspólna masa, GND ), może jednak poczekajmy na wypowiedz Autora tematu.
    Pozdrawiam

W zasadzie już nam ta informacja nie potrzebna. Przez duży pobór prądu lamp trzeba koniecznie stosować przekaźnik. Więc skoro przekaźnik musi być, to lepiej zastosować DPDT . Sprawi to, że masy nie będą łączone, i będzie zapewniona między nimi izolacja galwaniczna.

0