Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ z żarówki CFL jako generator wysokiego napięcia

MrKris7100 24 Kwi 2018 13:32 357 15
  • #1 24 Kwi 2018 13:32
    MrKris7100
    Poziom 9  

Witam, chciałbym przerobić układ z żarówki CFL "energooszczędnej" na generator wysokiego napięcia. Układ składa się z mostka, zapewne dzielnika napięcia i generatora częstotliwości podłączonego do cewki której wyjście jest podłączone do lampy. Czy mógłbym prosić o wytłumaczenie działania generatora z tego układu z pominięciem dzielnika? Może jakiś schemat. Alternatywnie jak wykorzystać samą cewkę z tego układu i tranzystory do wykonania takiego generatora wysokiego napięcia.

0 15
  • #2 24 Kwi 2018 14:09
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    Witam, chciałbym przerobić układ z żarówki CFL "energooszczędnej" na generator wysokiego napięcia. Układ składa się z mostka, zapewne dzielnika napięcia i generatora częstotliwości podłączonego do cewki której wyjście jest podłączone do lampy.
    Dzielnika tam nie ma bo i po co?

Tu masz kilka typowych schematów CFL wraz z opisem
    http://www.pavouk.org/hw/lamp/en_index.html
    Cytat:

Czy mógłbym prosić o wytłumaczenie działania generatora z tego układu z pominięciem dzielnika?
    Żaden problem dzielnika tam nie ma. W dużym skrócie jest to samowzbudny szeregowy falownik w układzie półmostka, sprzężenie zwrotne zapewniajace oscylacje jest przez transformator.
    W świetlówce za półmostkiem jest dławik ograniczający prąd lampy, kondensator odcinający składową stałą i kondensator z pozystorem do grzania skrętek.
    Wysokie napięcie trudno zrobić bez dodatkowych elementów chyba że wystarczy ci takie jakie powstaje podczas zapłonu lampy w obwodzie rezonansowym.
    Widziałem gdzieś w internecie że ludzie podłączali do tego układu trafopowielacz z TV, ale sam tego nie robiłem więc nie podam ci gotowej recepty - musisz poszukać.

Cytat:
    Alternatywnie jak wykorzystać samą cewkę z tego układu i tranzystory do wykonania takiego generatora wysokiego napięcia.
    Podczas rozłączania prądu cewki powstaje przepięcie, jednak wysokim napięciem bym tego nie nazwał, maksymalna wartość zależy od wytrzymałości klucza tranzystorowego, tranzystory z CFL nie wytrzymują więcej niż 400-600V, lepsze tranzystory od odchylania z TV z trudem zbliżają sie do 2kV, niby dużo ale przerwy iskrowej 1mm nie przebije. Dla wyższych napięć trzeba mieć transformator, szanse że uda ci sie na dławiku z CFL zmieścić dodatkowe uzwojenie są nikłe, zresztą taki dławik padł by w wyniku przebicia izolacji przy bliżej nie znanym napięciu, wniosek z tego - transformator wysokiego napięcia trzeba zdobyć gotowy.

0
  • #3 24 Kwi 2018 14:24
    MrKris7100
    Poziom 9  

A gdyby zrobić multiwibrator na tych 2 tranzystorach z tego układu do tego mosfet jako klucz i układ z cewką, diodą (boost converter?) ?

U mnie wygląda na to iż nie ma transformatora tylko po prostu cewka na rdzeniu transformatora. ma tylko po 1 pinie z każdej strony więc skąd sprzężenie zwrotne?

0
  • #4 24 Kwi 2018 15:07
    HD-VIDEO
    Poziom 37  

Zobacz, że ten układ jest zaprojektowany do 230V

Kup latarkę "paralizator" lub sam moduł "MODUŁ PRZETWORNICY WYSOKIEGO NAPIĘCIA 400KV 3-6V"

0
  • #5 24 Kwi 2018 15:08
    MrKris7100
    Poziom 9  

Nie chciałbym właśnie kupować gotowego układu tylko zrobić go od podstaw.

0
  • #6 24 Kwi 2018 15:40
    jarek_lnx
    Poziom 43  

MrKris7100 napisał:
    U mnie wygląda na to iż nie ma transformatora tylko po prostu cewka na rdzeniu transformatora. ma tylko po 1 pinie z każdej strony więc skąd sprzężenie zwrotne?
    Oprócz większego dławika ograniczającego prąd lampy który już znasz, jest mały transformator toroidalny który podaje sygnał na bazy tranzystorów. No chyba że nie ma i trafiła ci sie CCFL na układzie scalonym bez transformatora.
    MrKris7100 napisał:
    A gdyby zrobić multiwibrator na tych 2 tranzystorach z tego układu do tego mosfet jako klucz i układ z cewką, diodą (boost converter?) ?
    Odpowiedź już padła ograniczeniem jest wytrzymałość napięciowa tranzystora, nie napisałeś do czego chcesz tego użyć albo jakiego napięcia oczekujesz, ale nawet 2kV nie osiągniesz w takim rozwiązaniu.

MrKris7100 napisał:
    Nie chciałbym właśnie kupować gotowego układu tylko zrobić go od podstaw.
    Żeby zbudować od podstaw i tak trzeba zakupić elementy m. in. transformator.

0
  • #7 24 Kwi 2018 15:46
    MrKris7100
    Poziom 9  

Transformator posiadam od podświetlenia lamp w monitorze. Zostawiłem w nim 1 wtórne i jest miejsce na pierwotne do nawinięcia. Resztę sądzę iż znajdę w mojej graciarni. Zadowalająca mnie iskra miałaby mieć 2cm

0
  • Pomocny post
    #8 24 Kwi 2018 17:05
    jarek_lnx
    Poziom 43  

MrKris7100 napisał:
    Transformator posiadam od podświetlenia lamp w monitorze.
    To już coś
    MrKris7100 napisał:
    Zostawiłem w nim 1 wtórne i jest miejsce na pierwotne do nawinięcia.
    Po co usuwałeś pierwotne? nawiniesz więcej zwojów cieńszym drutem? wątpię. Trzeba było zostawić, a napięcie regulować parametrami obwodu LC i tak nie znasz parametrów transformatora ani częstotliwości pracy, więc pozostaje metoda prób i błędów.

MrKris7100 napisał:
    Zadowalająca mnie iskra miałaby mieć 2cm
    Obawiam się że taki mały transformator wcześniej przebije gdzieś "bokiem".

0
  • #9 24 Kwi 2018 17:57
    MrKris7100
    Poziom 9  

Dokładnie to były 2 wtórne i 2 pierwotne wywaliłem 1 wtórne i 2 pierwotne żeby nawinąć grubszym drutem. Czy do takiego generatora nadałby się układ multiwibratora i mosfet jako klucz? jeśli tak mógłbym prosić o jakiś schemat?

0
  • Pomocny post
    #10 24 Kwi 2018 18:14
    jarek_lnx
    Poziom 43  

MrKris7100 napisał:
    Dokładnie to były 2 wtórne i 2 pierwotne wywaliłem 1 wtórne i 2 pierwotne żeby nawinąć grubszym drutem
    A skąd wiesz że grubszy drut da ci lepsze efekty jeśli nie testowałeś tego co było i nie znasz parametrów transformatora, a co dopiero mówić o generatorze.
    Uzwojenie nawinięte ręcznie będzie gorzej ułozone i wejdzie mniej drutu, więc maksymalna moc jaką wytrzyma będzie mniejsza, jednak moc ma tu niewielkie znaczenie. Uzwojenie wtórne jest podzielone na sekcje aby zmniejszyć podatność na przebicia, bo to właśnie decyduje o "osiągach" transformatora, pozbyłeś się połowy uzwojenia wtórnego to napięcia będą o połowę mniejsze. Na nic ci się zdadzą wydumane przeróbki, rób próby to może przy odpowiedniej ilości prób uda ci sie dojść co warto zmienić żeby poprawić osiągi.

MrKris7100 napisał:
    Czy do takiego generatora nadałby się układ multiwibratora i mosfet jako klucz? jeśli tak mógłbym prosić o jakiś schemat?
    Radził bym ci 555, bo zapewni lepsze warunki przełączania MOSFETa, dlatego że ma większą wydajność prądową i bardziej prostokątny kształt przebiegu.

0
  • #11 24 Kwi 2018 18:20
    MrKris7100
    Poziom 9  

Pierwotnie przewijałem ten transformator do układu ze sprzężeniem zwrotnym ale efekty były mizerne. NE555 nie posiadam a części do multiwibratora wygrzebie

0
  • Pomocny post
    #12 24 Kwi 2018 19:14
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Do multiwibratora trzeba dołożyć bufor zwiększający wydajność prądową żeby szybko przeładowywać pojemność wejściową MOSFETa
    Układ z żarówki CFL jako generator wysokiego napięcia

0
  • Pomocny post
    #13 24 Kwi 2018 20:45
    _lazor_
    Moderator Projektowanie

Chyba najłatwiejszym sposobem by uzyskać łuk jest zakupienie transformatora nie ccfl tylko starego trafopowielacza z telewizorów kineskopowych. Wiele z nich jest transformatorami typu flyback które są stworzone do pracy z jednym tranzystorem (topologia flyback), gdy transformatory ccfl nie za bardzo nadają się do pracy w topologii flyback (brak szczeliny w rdzeniu).
    Inna sprawa że ccfl nie dają aż tak wysokiego napięcia a żeby zapalił się łuk na odległości 2cm trzeba przynajmniej 20kV (rozciągnąć łuk na 2cm można z niższego napięcia).

Schamatów tego typu układów w sieci jest mnóstwo wystarczy wklepać "trapowielacz ne55" i będziesz mieć dziesiątki wyników.

1
  • #14 24 Kwi 2018 20:55
    MrKris7100
    Poziom 9  

Trafopowielaczy od TV mam 4 :) Nie chcę robić układu na NE555 bo musiałbym go kupić. Chciałbym zrobić to na multiwibratorze i ewentualnie tranzystorach sterujących. Jakiś link do schematu takiego?

0
  • Pomocny post
    #15 24 Kwi 2018 21:13
    _lazor_
    Moderator Projektowanie

kolega jarek_lnx dał Tobie schemat powyżej, jednak musisz poprawnie dobrać częstotliwość do trafopowielacza, ja bym oscylował przy około 30kHz.

Możesz sobie taki układ dość sensownie (ale nie za dokładnie niestety) przesymulować na tej stronie:
    http://www.falstad.com/circuit/circuitjs.html

0
  • #16 25 Kwi 2018 11:27
    MrKris7100
    Poziom 9  

Dzięki wielkie, temat do zamknięcia

0