Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brakujące kondensatory w zasilaczu komputerowym.

24 Kwi 2018 16:34 321 3
  • Uczeń
    Witam. Kiedyś wylutowałem 2 kondensatory (zaznaczone na płytce czarną pętlą) bo pomuślałem że są uszkodzone i je wyrzuciłem. Przed wyrzuceniem kondensatorów, zapisałem ich oznaczenia:
    Kondensstor 1: 1.0k 250V
    Kondensator 2: 205k 250V

I się teraz zapytam. Który wlutować obok bezpiecznika a który za radiatory (w te oznaczone miejsca na czarno)?
  • Poziom 43  
    mateusz2015_5102 napisał:
    Witam. Kiedyś wylutowałem 2 kondensatory (zaznaczone na płytce czarną pętlą) bo pomuślałem że są uszkodzone i je wyrzuciłem.
    Nie rozumiem po co ludzie wyrzucają sprawne kondensatory, "pomuślałem" - tak się tłumaczy bezmyślność? Sprawność kondensatorów określa się robiąc pomiary, a nie na oko, kondensatory tego rodzaju rzadko ulegają uszkodzeniom, choć pewnie były brudne co przesądziło ich los :)
    Jeden jest kondensatorem filtru sieciowego (obok dławika skompensowanego) drugi kondensatorem odcinającym składową stałą w półmostku, oba kondensatory muszą spełniać więcej wymagań niż tylko pojemność i napięcie, kondensator filtru musi wytrzymać napięcie sieciowe (wraz z przepięciami), najlepiej dać klasy X2, za to ten drugi kondensator musi wytrzymać ciągłe obciążenie prądem transformatora, zazwyczaj stosuje się tu bardziej wytrzymałe kondensatory opisywane jako impulsowe, jak wstawisz byle jaki metalizowany to w obu miejscach szybko dojdzie do uszkodzenia.

Z zapisanych oznaczeń wynika że jeden miał 1uF drugi 2uF obstawiam że ten większy był szeregowo z transformatorem, ale pewności nie ma.
  • Uczeń
    A moge zastosować kondensator przy bezpieczniku o pojemności 179nF (na obudowie jest napisane 0.22uF. Po zmierzeniu ma 179nF). Zdjęcie poniżej.Brakujące kondensatory w zasilaczu komputerowym.
  • Poziom 43  
    Ten kondensator X2 się nadaje, choć filtr będzie działał słabiej, skoro jest mniejsza pojemność, niemniej jednak bez tego kondensatora zasilacz też się uruchomi, a bez tego drugiego nie ma prawa.