Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Chiński start-up pakuje algorytmy AI do kamery

ghost666 24 Apr 2018 17:24 1314 2
 • Chiński start-up pakuje algorytmy AI do kamery
  Ambitny start-up z Beijing w Chinach rozpoczął dostawy swojego systemu - układu typu System na Chipe, SoC - dedykowanego do uczenia maszynowego. Horizon Robotics, bo tak nazywa się spółka, chciałaby aby kamery wyposażone w jej moduł znalazły się w milionach urządzeń na świecie, takich jak samochody czy inteligentne kamery.

  Firma podsyca informacje o tym, że zamierza objąć wiodącą rolę w sektorze uczenia maszynowego. Szef spółki jest członkiem komitetu zajmującego się rozwojem AI w całym Państwie Środka, więc wie, co mówi.

  Horizon Robotics założone zostało w 2015 roku. Szefostwo tej firmy to byli pracownicy działów uczenia maszynowego firm takich jak Baidu i Facebook oraz specjaliści od układów scalonych, którzy odeszli z Huawei. Firma zebrała 100 milionów dolarów od inwestorów, którymi są między innymi Intel Capital, Sequoia Capital oraz Sinovation Ventures.

  Póki co firma wprowadziła na rynek dwa układy zbudowane w technologii 40 nm, które posiadają wbudowane dedykowane akceleratory sieci neuronowej; dedykowane są one do akceleracji inferencji. Znaleźć one mają swoje zastosowanie w układach dedykowanych do inteligentnych aparatów oraz w pojazdach autonomicznych. Obecnie firma pracuje nad kolejną generacją układów, które produkowane mają być w technologii 28 nm. Kolejna generacja układów planowana jest w 16 nm. Firma ponadto pracuje zarówno nad własnym oprogramowaniem, jak i usługami w chmurze.

  Pierwszy z zaprezentowanych układów to HR-IPC2143, SoC z serii Sunrise dedykowany do zastosowania w kamerach do zastosowań, gdzie kluczowe jest bezpieczeństwo. System zaprezentowany został na targach Security Technology Show w Las Vegas. Jak twierdzi firma - precyzja detekcji twarzy wynosi 99,7% dla tego układu. Dodatkowo biblioteka ta wyposażona jest w 50 tysięcy funkcji. Przetwarzać można strumienie wideo o rozdzielczości do 1920 x 1080 z prędkością 30 klatek na sekundę. Wszystko to pobierając 1,5 wata.  "Zaprojektowaliśmy własny układ scalony, ponieważ pozwala on na szybszą realizację naszych algorytmów AI" - tłumaczy Kai Yu, szef i założyciel start-upu. "Dostępne obecnie na rynku układy nie są dostatecznie wydajne, aby zaspokoić potrzeby naszych zadań" - dodaje.

  Układ scalony jest w stanie przyspieszać działanie wielu sieci neuronowych, jakich obecnie używa się w przemyśle, między innymi ResNet, MobileNet v1 i V2 oraz Xception. Układ rozbija zadania na mniejsze części, jak mówi Yu i przetwarza je swoim unikatowym zestawem instrukcji.

  Kai Yu, przed założeniem tej firmy uruchomił w Baidu dział głębokiego uczenia, który funkcjonuje tam od stycznia 2013 roku. Jak utrzymuje Yu - to najstarsze biuro badawcze zajmujące się sztuczną inteligencją w Chinach. Yu odpowiadał też za uruchomienie projektu badawczego Baidu poświęconego pojazdom autonomicznym.

  Chiński start-up pakuje algorytmy AI do kamery
  "Naszym celem jest, by od roku 2020 nasze układy obecne były w milionach uczących się urządzeń" - mówi Yu.

  Następca układu Sunrise, produkowany w technologii 28 nm, ma pobierać mniej niż 1 W i współpracować z maksymalnie czterema kamerami, zapewniać fuzję sensoryczną oraz rzadkie i binarne sieci neuronowe. Kolejna generacja, która wytwarzana ma być w technologii 16 nm, ma wspierać do ośmiu kamer i wideo w formacie 4K. Układ ten pobierać ma poniżej 2 W mocy.

  Niezależnie od rodziny Sunrise firma wprowadziła do sprzedaży 40 nm SoC Journey, który posiada podobną architekturę sieci neuronowych, ale dedykowany jest do systemów wspomagania kierowcy (pojazdy autonomiczne II poziomu).

  Źródło: https://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1333196
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11029 posts with rating 9361, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • #2
  japko1024
  Level 18  
  Niedawno rozkręciłem niedrogą kamerkę internetową (obudowa, początkowo wykonana z miękkiego w dotyku materiału, po latach zrobiła się lepka i nie nadawała się do użytku). Spodziewałem się, że w środku będzie jakiś mikrokontroler do przetwarzania sygnału analogowego na cyfrowy i komunikacji z komputerem. Jednak wychodzi na to, że praktycznie wszystko musiało się znajdować w matrycy. Być może układ sztucznej inteligencji też można z nią zintegrować?
 • #3
  User removed account
  User removed account