Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa filtra górnoprzepustowego RLC przy użyciu kalkulatora

panjarek 24 Kwi 2018 19:34 471 3
 • #1 24 Kwi 2018 19:34
  panjarek
  Poziom 7  

  Dzień dobry.
  Czy przy użyciu jakiegos kalkulatora rlc dostepnego za darmo online da się zbudować dobry filtr głośnikowy?
  Jeżeli tak to jak się nim posługiwać?
  Należy uzupełnić pola R, L, C i wylicza częstotliwość podziału.
  Tylko jak rozumieć pole rezystancji?
  Czy jest ono zależne od rezystancji głośnika?

  0 3
 • #2 24 Kwi 2018 20:36
  398216 Usunięty
  Poziom 43  

  W zwrotnicach głośnikowych stosuje się filtry LC - R to wartość rezystancji głośnika. Jednak, żadnym kalkulatorem nie obliczysz dobrej zwrotnicy (czyli dobrej dla konkretnego głośnika); zbyt wiele czynników nie jest uwzględnionych w takich kalkulatorach. Jedynie można oszacować w przybliżeniu wartości elementów filtra, aby móc uzyskać to o co nam chodzi niezbędny jest pomiar głośnika - są do tego programy które można wykorzystać - poszukaj. Dopiero po pomiarach i mając doświadczenie i wiedzę o tym zagadnieniu można próbować zmienić wartości L i C tak, aby charakterystyka cięcia filtru była prawidłowa.
  Z kolei częstotliwosci cięcia filtru należy dobrać na podstawie charakterystyk (zamieszczanych przez producentów głośników) częstotliwościowych przy uwzględnieniu współpracującego (współpracujących) głośników. Na forum jest na ten temat bardzo dużo tematów - poszukaj.

  0
 • #3 28 Kwi 2018 20:54
  panjarek
  Poziom 7  

  Czyli nie jest to takie proste, że jeśli chcę ciąć tweeter niżej niż na oryginalnych zerotnicach to wystarczy, że zmienię kondensator na mniejszą pojemność?

  0
 • #4 28 Kwi 2018 21:20
  398216 Usunięty
  Poziom 43  

  I tak i nie.
  Tak w wypadku zwrotnic 6dB/oct. W wypadku zwrotnic o większym nachyleniu należy jeszcze odpowiednio zmienić wartość cewki w gałęzi wysokotonowej.
  Nie, ponieważ aby zmniejszyć dolną częstotliwość dla głośnika wysokotonowego pojemność musisz zwiększyć.
  A teraz kilka przypomnień - Głośnik wysokotonowy ma zawsze znacznie mniejszą moc, niż głośnik średnio, a jeszcze niższą niż głośnik niskotonowy.
  Obniżając mu dolną częstotliwość pracy dostarczasz mu większej mocy (rozkład mocy w sygnale muzycznym z grubsza wygląda tak, że im wyższa częstotliwość tym moce mniejsze); ryzykujesz więc jego przegrzanie/spalenie.
  Jednocześnie obniżając częstotliwość pracy głośnika wysokotonowego , powodujesz to, że dla częstotliwości niższych niż fabrycznie wyliczona i sprawdzona może się zmniejszyć wartość wypadkowej oporności (impedancji) w tym (pokrywającym się - wspólnej dla obu głośników nisko lub średnio tonowego w kolumnie 3-way i wysokotonowego dla 2-way) zakresie częstotliwości. A to może być niekorzystne dla wzmacniacza.
  O sposobie doboru parametrów zwrotnicy w zależności od użytych głośników (i ich ilości) na forum znajdziesz co najmniej setkę tematów - nie widzę wiec i potrzeby i fizycznej możliwości by w jednym temacie zawrzeć je wszystkie - to musisz samodzielnie ogarnąć.

  0