Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Adaptery PLC - Na potrzeby użycia poza budynkiem.

seb235 24 Kwi 2018 20:44 285 8
  • #1 24 Kwi 2018 20:44
    seb235
    Poziom 26  

Witam,

Jako że mieszkam w domu jednorodzinnym z dość sporym ogrodem - przydało by się mieć na nim zasięg WiFi. Niestety dwa drzewa między budynkiem a ogrodem (Gęste duże orzechy) powodują iż sens montażu AP na elewacji budynku jest praktycznie zerowy - obawiam się iż sygnał szybko zostanie wytłumiony. Wpadłem na pomysł użycia adaptera PLC gdzie jedna końcówka ma już wbudowany AP. Wstępnie spodobało mi się rozwiązanie: POWERLINE TENDA PH5 AP WIFI N300 KIT 2XGIGA z allegro.

Generalnie zamysł jest taki że jedna końcówka będzie wpięta do switcha i do gniazdka na stałe, z kolei adapter z AP będzie podpinany w zależności od potrzeby do jednego z gniazdek na zewnątrz budynku na czas używania po czym trafi do półki.

Wątpliwości moje budzi jednak odległość która po kablu może wynosić nawet 50m w najbardziej wysuniętym punkcie, czy to może powodować jakieś problemy?

Na koniec napisze tylko iż nie oczekuje cudów, jeżeli to rozwiązanie pozwoli mi osiągnąć chociaż 15Mb/s to będę zadowolony.

Pozdrawiam

0 8
  • #2 24 Kwi 2018 20:49
    mblazynski
    Poziom 16  

Dom jednordzenny?

0
  • #3 24 Kwi 2018 20:50
    seb235
    Poziom 26  

Dom jednorodzinny, jedna faza.

0
  • #4 24 Kwi 2018 23:22
    makosuu
    Specjalista Sieci, Internet

U mnie działają między fazami PLC D-Link DHP-W311AV i ogólnie jestem zadowolony. Nie powinna taka odległość robić problemu. Wszystko zależy jednak od instalacji itd. przewidzieć na 100% tego się nie da.

0
  • #5 25 Kwi 2018 13:45
    m.jastrzebski
    Poziom 35  

Myślę że z dobrym access pointem 15mbit na 50m nawet przez drzewo spokojnie zadziała. Wynieś z domu router na zewnatrz i sprawdz. Zakladam, ze jakiś router WiFi w domu posiadasz.

Mój były operator ma swoj punkt dostępowy 800m ode mnie. Po drodze jakieś drzewo duże stoi. I jakiś mizerny zasięg na komorce łapie.

0
  • #6 25 Kwi 2018 15:02
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

seb235 napisał:
    jeżeli to rozwiązanie pozwoli mi osiągnąć chociaż 15Mb/s to będę zadowolony.

PLC to sprawa indywidualna (wiele uwarunkowań), ale u mnie na podobnej odległości (50 m) zestaw AVM FRITZ!Powerline 1240E "zrobił" 105 Mb - więc myślę, ze 15 Mb na proponowanym zestawie uzyskasz spokojnie.

1
  • #7 28 Kwi 2018 13:08
    seb235
    Poziom 26  

m.jastrzebski napisał:
    Myślę że z dobrym access pointem 15mbit na 50m nawet przez drzewo spokojnie zadziała. Wynieś z domu router na zewnatrz i sprawdz. Zakladam, ze jakiś router WiFi w domu posiadasz.

Tylko komunikacja działa w obie strony, to że ja sobie zamontuje na elewacji budynku super AP z mocną anteną który faktycznie ładnie sobie poradzi z drzewami to jedna sprawa, laptop i telefon mogą mieć problem z komunikacją w drugą stronę i także połączenie by się na wiele nie zdało.

Ostatecznie właśnie dzisiaj zamówiłem na morele adaptery PLC z pierwszego postu, mam nadzieję że na środę do mnie przyjdą i ocenię jak to działa. Jeżeli się działanie nie będzie zadowalające - odeślę w przeciągu terminu 14 dni.

0
  • #8 01 Maj 2018 23:03
    symeks
    Poziom 12  

Napisz proszę o efektach. U siebie mam stary zewnętrzny ap na takie potrzeby, może czas na zmianę jeśli u Ciebie będzie dobrze działało.

0
  • #9 02 Maj 2018 05:00
    seb235
    Poziom 26  

A więc jednak adaptery dotarły w dniu dzisiejszym - dlaczego sklep wysłał maila i zaktualizował status dopiero dzisiaj? Może się śpieszyli.

Przeprowadziłem takie szybkie testy i okazuje się iż wszędzie jestem w stanie osiągnąć te 25 - 30 Mb/s. Sam zasięg WiFi urządzenia jest jak na mój użytek bardzo dobry, w zasadzie wystarczy wpiąć się w pierwsze lepsze gniazdko dostępne na placu czy elewacji budynku i problem znika.

W jednym pomieszczeniu w domu zauważyłem iż potrafi czasami zerwać łączność, aczkolwiek tutaj instalacja nie była nigdy wymieniana także ciężko powiedzieć w jakim jest stanie.

Dzisiaj ognisko - i dłuższy test działania sieci - dam znać co i jak :D

UPDATE 03.05.2018

Po dwóch dnia testów mogę spokojnie powiedzieć że jestem zadowolony, prędkości jakie uzyskuje na zewnątrz budynku to tak jak wspominałem 25 - 30 Mb/s. W budynku udało mi się uzyskać lekko powyżej 50Mb/s.

0