Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] EXCEL - Operacje arytmetyczne w funkcji czas przy przejściu przez północ

dantoma 25 Apr 2018 08:24 1176 6
 • #1
  dantoma
  Level 11  
  Witam,
  Obliczanie czasu przy przejściu przez północ.
  Gdy od wartości 0:00 (północ) odejmę czas przed północą (do godz 23:59) i zastosuję inne funkcje na tych wartościach- wszystko jest OK.
  Problemy się zaczynają gdy od odjemnik jest >=0:00 (czyli od północy w kier rana). Próby mnożenia wartości przez -1 nic nie dają- wyniki są, ale Excel liczy nieprawidłowo.
  Problem teoretycznie jest trywialny. Ale nie wiem, jak się z nim uporać.
  W załączeniu kilka rekordów z arkusza. Na zielono Excel liczy prawidłowo. Na czerwono liczy błędnie. Na żółto- nie wiem. Wydaje się, ze prawidłowo, ale niczego nie jestem pewien. Na niebiesko- dane, których wartości decydują o prawidłowym lub nieprawidłowym działaniu.
 • Helpful post
  #3
  Maciej Gonet
  VBA, Excel specialist
  Najprościej zastosować funkcję MOD. Wszystko rozgrywa się w ciągu sąsiadujących dób, więc wyniki powinny być zawsze poprawne. Chyba, że ktoś śpi ponad 24 godziny.
 • #4
  dantoma
  Level 11  
  Dziękuję. Sam spróbowałem z funkcją mod i mi wyszło. Wcześniejsza podpowiedź z tego filmiku nic nie dała. Wynik czasu był wynikiem różnicy: doba (0:00) minus czas faktyczny (dopełnienie do doby- np. czas powinien wynosić 6:00 a Excel pokazywał 18:00, dla 7:00 pokazywał 17:00 itp. Może dlatego, że to Excel 2003 (innego nie mam i nie umiem się w menu nimi posługiwać).
  W ogóle tymi działaniami swoimi z funkcjami logicznymi, mnożeniem przez -1 i innych działań które widać było w załączniku to czas udawało mi się uzyskać. Bzdury wychodziły w procentach, gdy obie godziny przeszły przez północ. Nie mam pojęcia dlaczego były takie wyniki. Np. było 6 godzin (22:4:00) i 8 godzin. Gdy wynik dla 6 godzin przekraczał północ- było ok. Wynik 75%. Gdy obie godziny przechodziły przez północ (np. 1:00-7:00)- wynik wychodził 92,3%.

  Jeszcze bym prosił o poradę odnośnie wielkości narastających i średniej. Liczy mi arkusz w formacie 24 godzinnym. Czyli 6+16=24 ok. Ale 7+16=1. To kwestia formatowania? Gdzie to można ustawić, aby czas był liczony non-stop narastająco i można byłoby wyliczyć średnią??
  Podziękowania.
 • Helpful post
  #5
  Maciej Gonet
  VBA, Excel specialist
  Excel liczy czas zawsze z datą, tylko ta data nie zawsze jest wyświetlana. Wszystko zależy od kodu formatu. Jeśli kod formatu jest g:mm lub podobny, to wyświetlana jest godzina zegarowa, czyli najwyżej 23:59. Jeśli chcesz zliczać czas w godzinach i minutach w kodzie formatu musisz godziny wziąć w nawiasy kwadratowe, np. tak: [g]:mm. Jeśli wprowadzasz same godziny, Excel przypisuje je do dnia 0, ale tego nie widać, chyba że ustawisz format wyświetlania z datą. Dzień 0 to fikcyjny dzień 0 stycznia 1900 r. Jeśli dodasz powyżej 24 h, data zmieni się na 1 stycznia 1900. Dzięki temu można wykonywać obliczenia na datach i czasie, jak na innych liczbach, pamiętając, że liczby całkowite oznaczają dni, a część ułamkowa godziny, minuty i sekundy jako ułamki doby.
  Jeszcze ustawienie formatu w Excelu 2003:
  Zaznaczyć komórkę, z menu u góry: Format/Komórki/Liczby/Niestandardowe/Typ - wpisać np. [gg]:mm (w polskiej wersji Excela).
 • #7
  dantoma
  Level 11  
  Gorące podziękowania!. :)

  Dodano po 2 [minuty]:

  Uzyskałem podpowiedź jak użyć funkcję MOD której nie znałem i jak ustawić niestandardowy czas aby był zsumowywany i pokazywany narastająco, bez formatu do doby zegarowej.