Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prosty inwerter DC AC 12v-120v

mikmas 25 Apr 2018 18:40 927 7
    mikmas
    Level 18  
    Znalazłem schemat takiego prostego inwertera:
    https://myclassbook.org/wp-content/uploads/2017/03/1-12V-DC-to-120V-AC-Converter.png
    Problem w tym, że Ne555 daje impuls kwadratowy, więc taki także chyba będzie po wyjściu z transformatora. Za nim chcę podłączyć dość wrażliwy układ cyfrowy, który nie wiem, czy nie będzie wymagał kształtu sinusoidalnego. Jak taki osiągnąć prostym sposobem?
    jaszczur1111
    Level 33  
    Wiadomo, że prostokąt. A na ile Twoja elektronika tego nie trawi? Jaki ma zasilacz? Może w tym zasilaczu i tak jest druga przetwornica i robi z tego prąd stały i dopiero transformuje np. na 5V? Wtedy nie ma znaczenia.
    jarek_lnx
    Level 43  
    mikmas wrote:
    Jak taki osiągnąć prostym sposobem?
    Prosty sposób to filtr LC, niestety ze względu na duże indukcyjności i pojemności, oraz konieczność użycia dwóch cewek i dwóch kondensatorów, oraz duże prądy w obwodzie tanie to nie będzie. Fabryczne przetwornice generują sinus modulacją PWM i filtry nie muszą być takie wielkie.

Przykład filtru który z prostokąta zrobi sinus.
    R2 służy do tłumienia rezonanasów bez obciązenia, RL to obciążenie, L1 musi wytrzymać 10A wartości szczytowej (7A RMS) kondensatory nie mogą być elektrolityczne, mogą być polipropylenowe jak do silników albo korekcji współczynnika mocy.

Prosty inwerter DC AC 12v-120vProsty inwerter DC AC 12v-120v
    wieswas
    Level 33  
    Przy sterowaniu prostokątem spodziewaj się też na wyjściu transformarora szpilek napięcia podczas zbocza narastającego i opadającego impulsu prostokątnego.
    Ich wartość może znacznie przewyższać obliczone napięcie wyjściowe.
    Zasilana elektronika moze tego nie wytrzymać.
    Chyba , ze zasilasz żarówkę lub grzałkę. Dla elektroniki wymagana jest bardziej złożona przetwornica.
    skorakora
    Level 4  
    PWM będzie najtańszym i najbardziej wydajnym sposobem
    Wystarczy jakiś mostek H oraz układ TL 494

Dodano po 1 [minuty]:

wieswas wrote:
    Przy sterowaniu prostokątem spodziewaj się też na wyjściu transformarora szpilek napięcia podczas zbocza narastającego i opadającego impulsu prostokątnego.
    .
    Wystarczy przyłączyć równolegle do tranzystorów kluczujących diodę (spolaryzowaną zaporowo) i problem rozwiązany.
    Wiele tranzystorów MOSFET dedykowanych do przetwornic posiada już wbudowaną taką diodę

Dodano po 3 [minuty]:

mikmas wrote:
    Za nim chcę podłączyć dość wrażliwy układ cyfrowy, który nie wiem, czy nie będzie wymagał kształtu sinusoidalnego. Jak taki osiągnąć prostym sposobem?

Jak on ma wbudowany prostownik oraz stabilizator (wymaga prądu stałego do działania) to ma wywalone na to jakim kształtem oraz z jaką częstotliwością go zasilisz
    _lazor_
    Moderator of Designing
    skorakora wrote:

wieswas wrote:
    .
    Wystarczy przyłączyć równolegle do tranzystorów kluczujących diodę (spolaryzowaną zaporowo) i problem rozwiązany.
    Wiele tranzystorów MOSFET dedykowanych do przetwornic posiada już wbudowaną taką diodę

Te diody wynikają z budowy mosfeta i nie spotkasz mosfetów bez tej diody. Inna sprawa, że mogą być gorszej lub lepszej jakości.

Ta dioda nie rozwiąże problemu szpilek, proszę zaznajomić się z tematem snubberów i ich zastosowania w układach hard switching.
    jaszczur1111
    Level 33  
    jarek_inx: jakie moce można przesyłać filtrem który wrzuciłeś ? Czy RL to jest obciążenie ? Czy taki filtr da identyczną sinusoidę na wyjściu niezależnie od obciążenia ?
    jarek_lnx
    Level 43  
    Quote:
    jarek_inx: jakie moce można przesyłać filtrem który wrzuciłeś ?
    Zależy od cewki, zarówno jej wytrzymałości prądowej jak i rezystancji uzwojenia która spowoduje spadek napięcia pod obciążeniem. Teraz widzę że źle zrobiłem z tym R2 tłumiąc obwód rezonansowy zwiększyłem impedancje szeregową i spadek napięcia na filtrze. Lepiej R2 usunąć i dać na wyjściu warystor zabezpieczający przed stanami nieustalonymi.

Quote:
    Czy RL to jest obciążenie ?
    Tak

Quote:
    Czy taki filtr da identyczną sinusoidę na wyjściu niezależnie od obciążenia ?
    Tak, wpływ obciążenia jest mały, rezystancyjne obciążenie wprowadzi taki spadek napięcia jak na rezystancji cewki, reaktancyjne obciążenie może trochę podnieść lub obniżyć napięcie wyjściowe.

Na ile układ jest podatny na wpływ różnych obciążeń, możesz zbadać w symulacji, dołączam plik LTSpice-a