Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja na 6 odbiorników - dobór elementów (schemat)

ravvar 25 Kwi 2018 22:44 660 8
  • #1 25 Kwi 2018 22:44
    ravvar
    Poziom 9  

Witam.

EDIT: Z racji uporządkowania informacji i dodania bardziej szczegółowych danych, proszę o skierowanie się od razu do tej odpowiedzi w celu zaoszczędzenia czasu ;).

Proszę o weryfikację planowanej instalacji DVB-T w domku jednorodzinnym.
    Jako że obraz wart jest więcej niż 1000 słów - zamieszczam swój schemat, myślę, że wszystko na nim jasno opisałem (długości przewodów podałem orientacyjnie, więc możliwe, że będą o jakieś 2-3m wyższe - szczególnie jak dojdą krótkie - ok 2-3m - przewody od gniazdek do odbiorników). Czy to będzie działać jak należy? Ewentualnie czy potrzebna jest jakaś modyfikacja "w górę" (cenowo), a może "w dół"?

Antena: Link
    Wzmacniacz: Link

Gniazdka przelotowe: Link
    Gniazdka końcowe: Link
    (ewentualnie czy lepiej zamiast gniazdek użyć rozgałęźników, np.: Link? minus taki, że nie będzie to zbytnio wyglądało na ścianach w pokojach, ale jeżeli będą lepsze dla jakości sygnału to wygląd nie ma znaczenia ;) )

Proszę też o wyjaśnienie - nadajnik nadaje na kanale 8, nie wiem dokładnie co to znaczy i czy antena którą dobrałem będzie odpowiednia?

Pozdrawiam.

0 8
  • #2 25 Kwi 2018 23:45
    _kli_
    Poziom 34  

ravvar napisał:
    Proszę też o wyjaśnienie - nadajnik nadaje na kanale 8, nie wiem dokładnie co to znaczy i czy antena którą dobrałem będzie odpowiednia?

Z informacji wynika że chodzi o nadajnik na k.8 / moc ERP 22 kW / pol. V. Zatem to nadajnik w Jemiołowie. Te parametry dotyczą tylko mux-8. Z tego nadajnika nadawane są jeszcze mux-y 1-3. Podaj miejsce odbioru, gdyż Jemiołów nadaje poszczególne mux-y z różnymi mocami i być może w Twojej lokalizacji jedna antena do odbioru wszystkich nie wystarczy.
    Np. mux-1 i 2 nadają dookólnie 80 kW, mux-3 to 100 kW, a mux-8 kierunkowo 0.6-22 kW.
    ravvar napisał:
    Gniazdka przelotowe: Link

Czy planujesz odbiór sygnału satelitarnego? Gniazda przelotowe mają zróżnicowane tłumienie przyłączenia. Obawiam się że bez miernika tego raczej nie ogarniesz.

0
  • #3 26 Kwi 2018 00:51
    ravvar
    Poziom 9  

Tak, to Jemiołów.

_kli_ napisał:
    Podaj miejsce odbioru

Gostchorze.

Przy planowaniu swojej instalacji posiłkowałem się tym tematem Link.

Co do gniazdek - przyznam, że wybrałem pierwsze z brzegu - chciałem fabrycznie natynkowe, a nie widziałem na stronie dipol'a nigdzie natynkowych jedynie z wyjściem TV. Jak pisałem - nie upieram się przy gniazdkach, może być to dowolnie inne rozwiązanie, ważne żeby grało i byłoby cudownie, jakby nie trzeba było ciągnąć do każdego pokoju osobnego kabla, tylko w miarę możliwości zrobić to szeregowo na piętrze i szeregowo na parterze (no chyba że z połączeniem szeregowym to już wyższa szkoła jazdy i lepszym rozwiązaniem dla laika byłoby inne rozprowadzenie - w sumie przyszłościowe bo pod sat w razie "w"). Myślałem, że takie gniazdka będą ok, szczególnie jeżeli w przyszłości chciałbym instalację rozbudować o SAT (wtedy to już będę zmuszony ciągnąć osobne kable, wiem - pytanie poboczne - czy wtedy nie będzie konieczna i tak ich wymiana na wszystkie końcowe?). Ale na razie chciałbym skupić się jedynie na DVB-T.

PS. Co do specyfikacji nadajnika - faktycznie - dotyczyło to mux8 (na stronie emitela nie zauważyłem możliwości wyboru multipleksów :/).

EDIT:

Jeżeli poprzednia instalacja to zły pomysł, to może taka będzie lepsza?

Pozdrawiam.

0
  • #4 26 Kwi 2018 23:41
    _kli_
    Poziom 34  

ravvar napisał:
    Gostchorze

Na tym azymucie mux-8 nadawany jest z mocą ok. 9-10 kW.
    ravvar napisał:
    nie widziałem na stronie dipol'a nigdzie natynkowych jedynie z wyjściem TV
    https://satmania.com.pl/_listaProduktow.php?dbFin=przelotowe+RTV&kat=0&idz=
    ravvar napisał:
    w przyszłości chciałbym instalację rozbudować o SAT
    ravvar napisał:
    wtedy to już będę zmuszony ciągnąć osobne kable
    ravvar napisał:
    czy wtedy nie będzie konieczna i tak ich wymiana na wszystkie końcowe?

Tak.
    ravvar napisał:
    Jeżeli poprzednia instalacja to zły pomysł, to może taka będzie lepsza?

Osobiście budowałbym instalację w oparciu o dwie oddzielne anteny VHF i UHF o dużym zysku.

0
  • #5 27 Kwi 2018 23:52
    irekr
    Moderator

Powiem tak: instalacja "szeregowa" to najgorsze rozwiązanie z możliwych, gdyż wyklucza jakąkolwiek możliwość rozbudowy.
    Instalacje multimedialne układamy w peszlach, nigdy nie kładziemy przewodu koncentrycznego bezpośrednio w/pod tynk. Technika zmienia się zbyt szybko i potem jest płacz że brakuje nam jakiegoś kabla. Obowiązkowo do każdej relacji kabla koncentrycznego - lepiej wciągać dwa jednocześnie - obowiązkowo wciągamy co najmniej po dwie skrętki komputerowe. Zawsze się przydadzą.

0
  • #6 28 Kwi 2018 11:07
    ravvar
    Poziom 9  

@irekr : Nie napisałem, że dom już stoi, nie miał robionej instalacji w czasie budowy (35 lat temu). Rozumiem intencję ewentualnej dalszej rozbudowy, ale to dom rodziców, osób starszych, którzy nie chcą już płatnej satelity. Chcą przesiąść się na DVB-T. Instalacja ma być zrobiona tak, że z dachu do budynku ma iść jeden przewód, tam w pokoju ma być rozdzielony (obecnie jest plątanina kabli, która ze względów estetycznych musi zniknąć). Rozdzielenie na większość pokoi to już moja fanaberia ;). Najlepszym rozwiązaniem byłaby instalacja ze schematu nr 1, czyli szeregowa (jeżeli w przyszłości zaszłaby potrzeba rozbudowy - wtedy bym to zmienił na topologię gwiazdy, ale nie sądzę by kiedykolwiek miało to miejsce, stąd właśnie moje zainteresowanie szeregową, a że nie jest to projekt instalacji w dopiero co budowanym domu zmiana nie będzie kłopotem). Jeżeli natomiast zbudowanie tego typu szeregówki to wyższa szkoła jazdy nie zapewniająca dobrych rezultatów to oczywiście porzuciłbym to na rzecz schematu nr 2, o ile jest łatwiejszy do zbudowania 'dobrze' i dla osoby nie będącej w temacie jak ja (jeżeli to dotyczyłoby sieci LAN to nie problem, bo takie robię i jestem obeznany, ale w kwestii RTV niestety nie).

Także reasumując, chodzi mi o dobór elementów, tak by wszystko działało. Marzeniem jest oczywiście by wszystko zamówić przez internet, przyjdzie paczka, rozpakowuję, montuję zgodnie ze schematem i fajnie jakby po prostu zadziałało (bez konieczności odsyłania elementów, wymiany itp, no ale rozumiem, że może być to konieczne). Podaję raz jeszcze schematy (mała zmiana wzmacniacza na tańszy, ale o zbliżonych parametrach) i tym razem szczegółowe dane nadajnika, łącznie z profilem terenu od nadajnika do anteny (poprzednio podałem miejscowość Gostchorze czyli gdzie mieszkam ja, ale to chyba z przemęczenia, bo chodzi o dom rodziców w Krośnie Odrz.)

Instalacja na 6 odbiorników - dobór elementów (schemat) Instalacja na 6 odbiorników - dobór elementów (schemat) Instalacja na 6 odbiorników - dobór elementów (schemat)

_kli_: radzisz, by zamiast anteny 2w1 dać osobno UHF i osobno VHF. Czyli czy zamiast tej Anteny 2w1 lepiej użyć tej Anteny UHF + tej Anteny VHF? Rozumiem, że mogę do środka każdej z nich dać symetryzatory (ewentualnie jak zajdzie potrzeba to wzmacniacze LNA) i połączyć je np. tą Zwrotnicą, a dalej, już wewnątrz domu zgodnie z powyższymi schematami? Czy faktycznie to byłoby znacznie lepszym rozwiązaniem od tej konkretnej anteny 2w1?

Pozdrawiam.

0
  • Pomocny post
    #7 30 Kwi 2018 23:51
    _kli_
    Poziom 34  

ravvar napisał:
    czy zamiast tej Anteny 2w1 lepiej użyć tej Anteny UHF + tej Anteny VHF?
    ravvar napisał:
    Czy faktycznie to byłoby znacznie lepszym rozwiązaniem od tej konkretnej anteny 2w1?

Najlepszym wzmacniaczem jest sama antena. Dzieląc sygnał na 6 odbiorników potrzebujesz mocnego (i dobrej jakości) sygnału na dipolu anteny. Nie znam Twoich warunków odbiorczych, ale podejrzewam że na antenie combo raczej tego nie uzyskasz. Instalacja w formie gwiazdy jest łatwiejsza w porównaniu z szeregową. Ponadto w sprzyjających warunkach (i kablu dobrej jakości) może udać się ją zbudować w wersji pasywnej. W instalacji szeregowej gniazda przelotowe posiadają spore tłumienia. Podejrzewam że mimo szczerych chęci nie obejdzie się bez wzmacniacza. Jest to do zrobienia, ale potrzebny byłby miernik.
    http://www.aval.com.pl/index.php?rodzaje-instalacji-antenowych
    Dobór elementów instalacji w dużej mierze zależy od parametrów sygnału wyjściowego na antenie i wejściowego na najdalszym odbiorniku. Nie znając chociażby siły sygnału wychodzącego z anteny, trudno doradzić "kup to i to", połącz i ma działać.
    ravvar napisał:
    _kli_ napisał:
    mux-1 i 2 nadają dookólnie 80 kW, mux-3 to 100 kW, a mux-8 kierunkowo 0.6-22 kW.

Wg załączonej charakterystyki emisji mux-3 wygląda to inaczej niż twierdzi w swoich tabelkach Emitel. Wg Emitela mux-3 nadaje z Jemiołowa dookólnie 100 kW. Natomiast diagram mux-3 (k.32) na obrazku pokazuje charakterystykę kierunkową wyliczoną wg pozwolenia UKE. Jeżeli by tak było, to w Twoim kierunku "leci" ok. 75 kW.

0
  • Pomocny post
    #8 02 Maj 2018 08:55
    irekr
    Moderator

Teraz dla wyjaśnienia dla tych co nie maja doświadczenia...

1. Różnica w mocach emitowanych w takim czy innym kierunku: różnica w wielkości sygnału pomiędzy 100 kW a 75 kW jest w zasadzie żadna. Jeżeli w wykazie charakterystyki jest powiedziane, że na danym kierunku mamy tłumienie 3 dB (połowa mocy) to tyle samo - w dB - spadnie wielkość sygnału na wejściu odbiornika, czyli zamiast 1 mV będziesz miał 0,7 mV. Typowy dekoder nie powinien tego nawet "zauważyć".

2. System gniazd przelotowych powstał w czasach prostych i prymitywnych sieci zbiorczych i kablowych, gdzie przesyłano głównie sygnały analogowe. Charakteryzuje się znacznymi wielkościami tłumień w poszczególnych gniazdach, gdyż na tzw. magistrali wielkość napięcia sygnału mierzono w woltach a typowe gniazdo miało za zadanie wytłumić ten sygnał do poziomu około 1 mV. Dlatego w gniazdach przelotowych mamy znaczne wielkości tzw. "tłumień przyłączenia". Przykładowo typowe gniazdo przelotowe ma w zależności od wersji tłumienie przyłączenia na poziomie od 10 do 16 db, czyli stosunkowo dużo. Popatrz:
    http://www.dipol.com.pl/gniazdo_gap-10-bg-dk_podtynkowe_przelotowe_R62370.htm
    W rzeczywistości DOBRE tego typu instalacje były jeszcze sekcjonowane i pomiędzy wyjściem wzmacniacza (np budynkowego) a kablem na którym było np 6 czy 12 gniazd przelotowych była jeszcze cała gama rozgałęźników i tłumików. Technika idzie do przodu i w momencie powstania osprzętu pozwalającego na dystrybucje sygnałów satelitarnych nastąpiła także zmiana w sposobie rozprowadzania sygnałów naziemnych - a także kablowych! Gniazda przelotowe są nadal produkowane, ale raczej jako uzupełnienie na wypadek uszkodzenia lub niewielkiej rozbudowy.

3. Co można zrobić w Twoim @ravvar przypadku:
    - starannie wybrać miejsce "zejścia" się kabli z poszczególnych pokojów, by długości przewodów były w miarę jednakowe;
    - w układzie szeregowym pomieszczeń instalacje prowadzi się albo przez poddasze, albo przez piwnice lub po zewnętrznej ścianie z zachowaniem wymogów dla kabli zewnętrznych; standardowe tłumieni kabla wynosi (średnio!) około 0,1 dB/mb;
    - do "punktu centralnego' doprowadzamy instalację antenową; czy zastosujesz układ combo czy dwie oddzielne anteny to już trzeba wybrać w zależności od wartości sygnału. Ja bym założył dwie porządne anteny z których będzie porządny sygnał. Jeżeli mamy za zadanie "powalczyć o każdy decybel" by nie stosować wzmacniacza, to ja bym wybrał dwie oddzielne anteny i dwa kable doprowadzające sygnały do "punktu centralnego" - obowiązkowo pod dachem! - i tam założył zwrotnicę tuz przed rozgałęźnikiem - lub wzmacniaczem, jeżeli taka zajdzie konieczność.
    4. Wzmacniacze; niestety na rynku "domowych" instalacji antenowych żaden z dostępnych wzmacniaczy w zasadzie nie powinien być stosowany do wzmacniania sygnałów cyfrowych. Są to najczęściej wzmacniacze zaprojektowane i wykonane dla sygnałów analogowych, które są znacznie mniej wrażliwe na cały szereg zniekształceń, wprowadzanych "po drodze" - głownie jeżeli chodzi o intermodulację. Standardowe wzmacniacze maja tzw odstęp intermodulacyjny na poziomie 60 dB, dla prawidłowego wzmocnienia sygnału cyfrowego ten odstęp musi wynosić co najmniej 80 dB. Są produkowane takie wzmacniacze, ale ich cena czasami jest na poziomie ceny telewizora. Do tego Jemiołów nadaje dwa MUX-y na kanałach sąsiednich co bardzo podnosi poprzeczkę dla jakości tego typu urządzeń. Do tego mamy w niedalekiej przyszłości "migrację" do DVB-T2, gdzie wymagania jakościowe dla instalacji antenowych są jeszcze większe.

5. Przyszłość: niedawno uzgodniono międzynarodowo nowy układ kanałowy dla Jemiołowa:
    Będą to kanały 21, 26, 28, 32, 38 i 45. Moce po 100 kW i dookólnie. Oznacza to że obecnie stosowany kanał 46 dla MUX2 zostanie "przekwaterowany" na k. 45 - obecnie MUX1, natomiast MUX1 będzie nadawany na kanale 21. Dla operatora, czyli Emitel-a, jest to duże ułatwienie, gdyż wszystkie MUX-y będą mogły być nadawane z dwóch systemów antenowych (21+28+38 i 26+32+45), a nie jak jest obecnie z trzech.
    Oznacza to także, że na obecnych częstotliwościach kanałów powyżej 49go pojawia się sieci komórkowe 5G w systemach LTE. 5G w Niemczech funkcjonuje już od listopada (nie wiem czy także dla wszystkich abonentów), ale z wyjątkiem pasa wzdłuż naszej i czeskiej granicy. Zmiana przeznaczenia tych częstotliwości oznacza także podniesienie poprzeczki dla instalacji i stawia pod dużym znakiem zapytanie celowość instalacji filtrów LTE 60+, szczególnie tych najdroższych z elementami ceramicznymi.

Przemyśl, popatrz co możesz zrobić, by jak najmniej zdemolować dom a jednocześnie nie trzeba będzie przebudowywać instalacji za rok czy dwa.

Sorki za ten przydługi tekst, ale wiem że Elektroda jest czytana i nie tylko zainteresowani Twoim problemem tu zaglądają...

0
  • #9 21 Cze 2018 20:49
    ravvar
    Poziom 9  

Już ponad miesiąc mija jak instalację wykonałem, może opiszę co nieco. Instalację zrobiłem zgodnie ze schematem 2 (gwiazda). Wszystko gra i huczy. Jedyne co zmieniłem, to... nadajnik ;). Jednak widoczna na przekroju terenu góra i w sumie niedaleka odległość drzew widocznie zbyt przeszkadzały antenie kierunkowej i obraz często haczył (choć nie zaczął od razu - nie wiem, może antena się przesunęła czy coś). U mnie w okolicy wszyscy mają anteny na Jemiołów, więc sądziłem, że tam będzie najlepiej. Ku memu zdziwieniu z miejsca gdzie mam antenę idealnie widoczny jest nadajnik w Wichowie (patrząc na przekrój terenu) i skierowanie anteny właśnie tam dało rewelacyjne efekty. Aczkolwiek nie obyło się bez wzmacniacza by sygnał i jakość były na 98-100%. Przy antenie (do ustawienia używałem małego przenośnego TV i aplikacji "DVB-T Finder" ze sklepu Google) wzmacniacz nie był potrzebny, ale po rozdzieleniu sygnału już tak. Bardzo możliwe, że wpływ na to ma stary kabel idący z dachu do pokoju, niestety nie miałem na razie możliwości jego podmiany, bo wykonawcy ocieplenia nie dali peszla tylko kabel zakryli styropianem (ale wtedy nikt nie przywiązywał do tego uwagi). Tak czy siak - finalnie wszystko działa bardzo dobrze, na każdym piętrze i odbiorniku. Korci mnie by teraz pobawić się z tym i spróbować zrobić instalację pasywną, ale na razie nie mam takich możliwości ;).

Dzięki za odpowiedzi.
    Pozdrawiam.

0