Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

T.I.P. Tronic Profi MIG 180 - Przełącznik i podłączenie trafo

XWRJJX 25 Kwi 2018 22:51 711 4
  • #1 25 Kwi 2018 22:51
    XWRJJX
    Poziom 2  

Witam. Jest to mój pierwszy post, w związku z czym proszę o wyrozumiałość.
    Przedstawię swój problem.
    Kolega poprosił mnie, abym zajrzał do jego spawarki, gdyż przełącznik 230/400 szwankuje i spawarka działa tylko i wyłącznie na 230V (a w zasadzie to od dłuższego czasu już nie działa).

Z racji, że jestem elektrykiem (instalacyjnym) wymiana samego przełącznika nie sprawiła większego problemu. Po wymianie okazało się, że spawarka zamiast spawać, "skacze" a nie spawa (drut topi się, ale materiał nie jest dostatecznie rozgrzany aby zespoić elementy). Ponadto spawarka działa tylko na pozycji 4->6. W pozycjach 1->3 nawet drut nie wysuwa się.

Na warsztat wziąłem przełącznik krzywkowy i tu zaczynają się schody...
    Wg obudowy przełącznik powinien być 9 stopniowy, jednak analizując wygląd oraz ślady na obudowie stwierdzam, że nie był to oryginał i ktoś wcześniej już go wymieniał. Zdjęcie poniżej. Z racji, że mało jest na rynku tych modeli w sieci "cisza".
    Oznaczyłem przewody od transformatora i zasilania i poodkręcałem zaciski. Po wyjęciu okazało się, że przeżył niezapomniane chwile gdyż pęknięć, braków w obudowie mu nie brakowało. Po częściowym rozkręceniu przełącznika rzut oka na popalone styki i 100% pewności, że nadszedł jego koniec.

Teraz pytania:
    1. Jaki oryginalnie montowany był przełącznik krzywkowy w tych modelach (proszę osoby posiadające ten typ spawarki o zdjęcia i/lub sam typ i model);
    2. Jaki można zastosować zamiennik przy zachowaniu pełnych parametrów;
    3. Ilu stopniowy powinien być przełącznik krzywkowy;
    4. Jak fizycznie podłączyć przewody od trafo do oryginalnego/zamiennika przełącznika krzywkowego (5 przewodów po dwie żyły i 1 przewód z 1 żyła) - mile widziany schemat;

Przedmiot postu

Stwierdzenie grzebania przez poprzednika

Uszkodzenia obudowy, numeracja zacisków -1z3

Uszkodzenia obudowy, numeracja zacisków -2z3

Uszkodzenia obudowy, numeracja zacisków -3z3

Przewody od trafo

0 4
  • #3 26 Kwi 2018 07:52
    XWRJJX
    Poziom 2  

Bardzo pomógł schemat, jednak dotyczy on spawarki z 6 pozycyjnym przełącznikiem. Poszukuję jeszcze 9-pozycyjnego.
    Chyba, że przełącznik 6-pozycyjny będzie spełniał swoją rolę i po prostu go podmienię (tego nie wiem, a chciałbym mieć pewność).

Kolejny problem objawy po wymianie przełącznika na 6-pozycyjny:
    - spawarka nie spawa na 230V (nawet drut nie jest wysuwany)
    - spawarka wysuwa drut na trzech pierwszych pozycjach (spawanie jak w pierwszym poście), zaś na kolejnych trzech nie wysuwa i nie spawa.
    Poniżej schemat połączeń przełącznika 230/400V - możliwe, że popełniłem błąd w połączeniu (proszę o uwagi lub potwierdzenie poprawności).

ZACISK nr 1 i ZACISK nr 3 odpowiadają schematowi z powyższego postu kolegi. Nadmieniam, że przedzwoniłem wszystkie uzwojenia transformatora po stronie pierwotnej i jest OK.

0
  • #4 03 Maj 2018 15:37
    Nix
    Poziom 21  

Ten Mig 180 nie ma osobnego zasilania do podajnika, silnik zasilany jest z transformatora głównego, więc jeśli trafo główne działa, działa także posuw drutu.

Inna rzecz to jak "działa" - skoro na kilku zakresach spawa źle - jest to wina złego podłączenia obu łączników krzywkowych - przełącznika zakresów i/lub przełącznika 230/400v.

pzdr Nix

0
  • #5 04 Maj 2018 10:08
    XWRJJX
    Poziom 2  

Witam.
    Mała zmiana.

Po przeanalizowaniu całego forum (link z pierwszej odpowiedzi wojtek 9007) okazało się, że w ostatecznej wersji schematu na oba sterowania w poz. 230V ma przychodzić N, zaś w poz. 400V do sterownia 1 ma być przyłączone L2 a sterowanie 2 ma być rozłączone. Poniżej mój schemat połączeń strony pierwotnej.

Poniżej schemat, który był dla mnie wzorem.
    Dla pewności proszę specjalistów o przeanalizowanie poprawności połączeń względem mojego schematu.
    Pozdrawiam

0