Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kamera cofania - podtrzymanie działa kondenstorem

toonek 26 Kwi 2018 12:43 558 10
  • #1 26 Kwi 2018 12:43
    toonek
    Poziom 11  

Dzień dobry,

Zamontowałem sobie kamerę cofania w aucie - Megane III
    Zasilanie podciągnąłem z lampy cofania. Chciałbym wydłużyć działanie kamerki przez 2-3s po zaniku zasilania lampy wstecznego.
    Myślę nad zastosowaniem kondensatora elektrolitycznego + dioda. Wg informacji producenta kamera zużywa 55mA/ 12V.

Chciałbym zastosować kondenstator 25v 200uF + dioda aby nie podtrzymywać świecenia żarówki. Czy wystarczy prostownicza czy stosować diodę zenera ( np 5,1V). Proszę o wypowiedz czy takie połączenie będzie prawidłowe:

Kamera cofania - podtrzymanie działa kondenstorem

0 10
  • #3 26 Kwi 2018 13:18
    Freddy
    Poziom 43  

Na te 2-3 sekundy to taki kondensator 200µF nie wystarczy raczej. Prędzej 2200µF. Choć należałoby sprawdzić.

0
  • #4 26 Kwi 2018 14:59
    kalkomania
    Poziom 8  

Do autora wątku,tak z ciekawości czemu ma służyć takie wydłużenie o 2-3 sek pracy kamerki.

0
  • #5 26 Kwi 2018 15:34
    toonek
    Poziom 11  

Generalnie w drugim aucie mam fabryczny system parktronic + kamera cofania.
    Tam właśnie kamerka tak działa, jakieś 2-4s jeszcze wyświetla obraz z tyłu.
    Zauważyłem , że takie rozwiązanie bardzo mi pasuje bo często cofając już zrzucam wsteczny i na luzie delikatnie się dotaczam albo już wrzucam jedynkę ( pasuje kontrolować krawężniki itp.)

0
  • #6 26 Kwi 2018 19:54
    Marian B
    Poziom 35  

Tu jest gotowe rozwiązanie tego problemu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=12029654#12029654

Przedłużenie czasu włączenia kamery i monitora o czas około 15 sekund bardzo się przydaje w praktyce.
    Jeżeli niema potrzeby korzystania z przełączania żródeł sygnału wizyjnego, układ można uprościć wykorzystując tylko układ czasowy z tranzystorem T1.

0
  • #7 26 Kwi 2018 20:13
    trymer01
    Moderator Projektowanie

toonek napisał:
    Chciałbym zastosować kondenstator 25v 200uF

O wiele za mała pojemność, co najmniej 100 razy, chociaż wiele zależy od tego jaka tolerancję ma kamera na obniżone napięcie.

0
  • #8 26 Kwi 2018 22:22
    kalkomania
    Poziom 8  

Dziękuje.
    Mam kamerkę w samochodzie i się przyzwyczaiłem,ale masz rację zawsze można coś zmienić /ulepszyć.
    Kiedyś zastanawiałem się na puszczeniu dodatkowego przewodu +dioda,jakiś włącznik na pulpicie i mamy oprócz wstecznego kiedy chcemy podgląd z tyłu.
    Opis Mariana fajny ale jak dla mnie baaaardzo rozbudowany.

0
  • #9 27 Kwi 2018 11:52
    toonek
    Poziom 11  

Dziękuje za podsunięty temat. Bardzo ciekawy, ale dla mnie też niestety nazbyt pracochłonny.
    Co prawda pociągnąłem dodatkowy przewód do zasilania i zastanawiam się teraz czy nie wykorzystać światła wstecznego jako sygnał dla tranzystora + mały kondensator ( podtrzymywał by tranzystor przez chwilkę ).

0
  • #11 27 Kwi 2018 17:33
    _jta_
    Specjalista elektronik

Są PROFET-y, przeznaczone do zastępowania przekaźników w samochodach - typowo, coś takiego pozwala na obciążenie prądem około 1A, włącza na plusie, ma mały prąd wejścia, jest włączone przy podaniu stanu wysokiego na wejście - w tym układzie PROFET zastąpi MOSFET-a, przekaźnik i diodę zabezpieczającą.

0
  Szukaj w 5mln produktów