Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lutownica Qucicko T12-951, Co dokupić dla początkującego w dziedzinie lutowania?

26 Kwi 2018 15:15 828 4
  • Poziom 11  
    Witam,
    Zamówiłem sobie stacje lutowniczą Quicko T12 951
    https://www.aliexpress.com/snapshot/0.html?orderId=91373694996649&productId=32843630819
    Prosiłbym także o opinie czy ta stacja wystarczy mi do sporadycznych napraw.

Parę rzeczy się w życiu lutowało zestawem transformatorówka + cyna, ale to lata świetlne za mną. Potrzebuje informacje co dokupić do tego od siatek do czyszczenia grota, po spoiwa kończąc na płynie do mycia elektroniki przed lutowaniem. Zielony jestem w tym temacie a wchodząc na stronę jednego sklepu tyle tego wszystkiego że nie wiem co kupić żeby było dobre i tanie.

Pozdrawiam
    Lutownica Qucicko T12-951, Co dokupić dla początkującego w dziedzinie lutowania?
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 32  
    Pytanie w stylu:
    jutro będę miał nowy samochód i mam pytanie; co do niego dokupić, bo inaczej nie zasnę.

Moja rada.
    Nie przejmuj się na zapas, wszystkie potrzeby - co, gdzie, jak, ile i za ile - "wyjdą" w trakcie pracy.
    Wszystko naraz kupuje jedynie zaopatrzeniowiec, zgodnie z listą księgowego,
    a połowa tego, co kupił leży niepotrzebna i "się kurzy".

Jeśli chodzi o cenę; towar ze średniej półki cenowej najczęściej sprawdza się.
    Czy zadowoli Ciebie - to tylko Ty jesteś w stanie ocenić.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 11  
    Chodziło mi ogólnie o podstawowe rzeczy, jaka cyna do lutowania itp.
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    ipman1 napisał:
    Chodziło mi ogólnie o podstawowe rzeczy, jaka cyna do lutowania itp.

Jaka cyna? Bezołowiowa topi się w wyższej o 40 stopni temperaturze, ale nie zawiera ołowiu. W praktyce oznacza to ze trzeba mieć lepszą stację Ta " T12-951" to pewnie podróbka Hakko FX-951 z grotem T12, więc jeśli jest to dobra podróbka to dobrze się spisze.

Ołowiowa zawiera oczywiście ołów, a ten wnika przez skórę, więc lepiej pracować w rękawiczkach. Raczej zbyt wiele ceny nie unosi się w powietrzu, ale wywiew to jest mimo wszystko dobry pomysł, bo wrzący topnik emituje takie związki jak np toluen.

Ale w praktyce rodzajów cyny to jest kilkadziesiąt i więcej. Ja używam Sn97 Ag3 i sobie chwalę. Temperatura topnienia 221. Jest jeszcze Sn99.3 Cu0.7 ale ta ma wyższą temperaturę topnienia.

Z ołowiowych to Sn60Pb40 korzystam, ale staram się nie korzystać.

No i podstawową rzeczą jest, że jak będziesz kupował sobie fluxa, to uważaj na podróbki Amtecha. Strzykawka 10ml kosztuje ok 50 zł. 95% towaru na ebayu/allegro to podróbki.
  • Poziom 11  
    Dziękuje, o takie coś mi chodziło :)