Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przeniesienie licznika do innej rozdzielni (Enea)

krisssek8 26 Kwi 2018 16:15 492 10
  • #1 26 Kwi 2018 16:15
    krisssek8
    Poziom 3  

Hej.

Od kilku miesięcy borykam się z problemem. Wywala mi bezpieczniki przedlicznikowe (kilka, kilkanaście razy dziennie przez 2-3 dni, potem spokój na 2-3 miesiące i znowu...) Jedne bezpieczniki mam w domu (40A), następne na działce (40A) a te przedlicznikowe są jakieś 100m od mojej działki i one są 32A więc może coś w tym jest? Ale, nie łudzę się, najpewniej kabel jest uszkodzony pomiędzy licznikiem a pierwszymi bezpiecznikami na działce... I tu jest problem- wymiana będzie kosztowa i trudna. Ale jest alternatywa- Enea postawiła nową rozdzielnie przy mojej działce. Między rozdzielnią a przyłączeniem prądu na mojej działce to około 50cm. I chciałbym przenieść licznik do tej nowej rozdzielni. Ktoś wie jak się za to zabrać? Dzwoniłem 3 razy na infolinie i uzyskałem 3 różne odpowiedzi... Wysłałem maila z opisem sytuacji ale oni mają 3 tygodnie na odpowiedź... Jest jakieś inne wyjście?

Będę wdzięczny za pomoc...

0 10
  • #2 26 Kwi 2018 16:22
    saper190
    Poziom 15  

Kolego jakim cudem masz w domu i na działce 40A ?
    Jaka masz moc umowna?
    W tym przypadku wiadomo że pomimo 40A a poleci mniejszy gdyż zużycie się kumuluje. To przyłącz jednorazowy?

0
  • #3 26 Kwi 2018 16:38
    krisssek8
    Poziom 3  

Mam 40A bo wszystko w domu mam na prąd, łącznie z przepływowym ogrzewaczem wody i ogrzewaniem ale nie sądze że to rodzi problem- wywala np. w nocy jak działa tylko lodówka (grzejemy też kominkiem a elektryczne tylko wspiera)...

Dodano po 1 [minuty]:

wszystko jast na1 fazę oprócz ogrzewacza- tutaj oczywiście 3 fazowe.

0
  • #4 26 Kwi 2018 18:10
    zbich70
    Specjalista elektryk

krisssek8 napisał:
    Mam 40A bo wszystko w domu mam na prąd

I co z tego, skoro przed licznikiem jest 32A?
    krisssek8 napisał:
    Ale, nie łudzę się, najpewniej kabel jest uszkodzony pomiędzy licznikiem a pierwszymi bezpiecznikami na działce...

Więc trzeba zacząć od pomiaru Riso tego kabla. Można też prześwietlić go reflektometrem i jeśli uszkodzenie jest pojedyńcze, odkopać i naprawić.
    krisssek8 napisał:
    Ale jest alternatywa- Enea postawiła nową rozdzielnie przy mojej działce. Między rozdzielnią a przyłączeniem prądu na mojej działce to około 50cm. I chciałbym przenieść licznik do tej nowej rozdzielni. Ktoś wie jak się za to zabrać? Dzwoniłem 3 razy na infolinie i uzyskałem 3 różne odpowiedzi... Wysłałem maila z opisem sytuacji ale oni mają 3 tygodnie na odpowiedź... Jest jakieś inne wyjście?

Z tym to już w ogóle zagadka. Muszę odkurzyć szklaną kulę...
    W jakim celu ta nowa "rozdzielnia"? Raczej chyba złącze kablowo-pomiarowe.
    Jak brzmiały te 3 odpowiedzi Enei, wrzuć treść tego maila, warunki przyłaczenia jednego i drugiego złącza, może jakieś fotki...

0
  • #5 26 Kwi 2018 21:48
    krisssek8
    Poziom 3  

Wydaje mi się, że jak była jedna duża działka to była jedna rozdzielnia. Jak właściciel podzielił i posprzedawał działki to przy każdej działce Enea postawiła nowe rozdzielnie. Przy mojej działce też jest jedna ale gdy my kupiliśmy dom to nasz licznik był nadal w starej rozdzielni, 100m od naszej działki. Przy każdym remoncie drogi (droga utwardzona więc gmina wyrównuje 2 razy do roku) są problemy więc chcę przenieść licznik do tej rozdzielni przy mojej działce, to powinno załatwić sprawę. Ale nie wiem jak procedura wygląda prawidłowo...

A jeżeli chodzi o odpowiedzi konsultantów Enea:

-nie ma możliwości przeniesienia, trzeba naprawić kabel. Jeżeli przenieść to trzeba podpisać nową umowę.
    -trzeba poprosić o zdjęcie plomb i pozwolenie o przeniesienie licznika
    -trzeba napisać maila z opisem problemu i oni się tym zajmą.

0
  • #6 27 Kwi 2018 19:57
    zbich70
    Specjalista elektryk

Przede wszystkim to nie żadne "rozdzielnie" tylko złącza kablowe (ZK) lub kablowo-pomiarowe (ZKP).

Jeśli dobrze rozumiem Twój opis sytuacji:

- gdzieś, 100 metrów od budynku, jest stare ZKP z którego jesteś zasilany kablem, którego stanu technicznego nie jesteś pewien i przypuszczasz, że to on odpowiada za losowe zadziałanie zabezpieczeń - sposoby diagnostyki podałem w poście #4 (pomijając fatalny dobór zabezpieczeń zalicznikowych).

- nowe złącze zabudowane przez Eneę jest tuż obok starego (50cm wg postu tytułowego) i do niego chcesz przenieść licznik.
    Ale pytanie - co Ci da samo przeniesienie licznika do nowego złącza? Czy masz z niego wyprowadzoną nową WLZ, czy zamierzasz wykorzystać istniejącą?

0
  • #7 27 Kwi 2018 20:47
    krisssek8
    Poziom 3  

Przyczyną awarii nie jest sama skrzynka rozdzielcza a kabel doprowadzający- przez jego długość i położenie narażony jest na uszkodzenia (droga jest równana 2x do roku). Przeniesienie do nowej rozdzielni rozwiązuje problem. Złożyłem wnioski do Enea o zgodę na przeniesienie licznika oraz na zdjęcie plomb. Ale jeżeli mi na to pozwolą to rozumiem że przenoszę i podłączam wszystko sam a Enea tylko plombuje?

0
  • #8 27 Kwi 2018 21:24
    zbich70
    Specjalista elektryk

krisssek8 napisał:
    Przyczyną awarii nie jest sama skrzynka rozdzielcza a kabel doprowadzający- przez jego długość i położenie narażony jest na uszkodzenia (droga jest równana 2x do roku).

Czyli zamierzasz istniejący kabel WLZ wycofać ze starego ZK i wprowadzić do nowego. Tak?
    Jaką masz pewność, że to pomoże, skoro nie zdiagnozowałeś stanu tego kabla, ani przyczyn zadziałania zabezpieczeń. Równie dobrze to samo może dziać się przy zasilaniu z nowego ZK.

0
  • #9 28 Kwi 2018 07:07
    krisssek8
    Poziom 3  

Sutuacja się zmieniła- elektrycy znaleźli tak połączony kabel: Przeniesienie licznika do innej rozdzielni (Enea)

wymieniono i teraz czekam za odpowiedzią od Enei.

0
  • #10 28 Kwi 2018 08:52
    kortyleski
    Poziom 41  

A on pewno sam za życia tak się połączył😀 źle wykonany wlz i tyle. Gdzie podsypka? Gdzie folia kablowa? Dlaczego w miejscach narażonych na uszkodzenia nie ma arota?

0
  • #11 01 Maj 2018 12:33
    zbich70
    Specjalista elektryk

A ja jestem przeszczęśliwy, że nie jestem konsultantem Enei...
    Post #9... i taki zonk...
    Jak śmiesz w ogóle rościć pretensje do operatora mając takie g*wno na swoim własnym podwórku?
    Takie badziewie nadaje się tylko do odłączenia od sieci. Natychmiast, na wczoraj!

0