Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Przeniesienie licznika do innej rozdzielni (Enea)

26 Kwi 2018 16:15 1362 12
 • Poziom 3  
  Hej.

  Od kilku miesięcy borykam się z problemem. Wywala mi bezpieczniki przedlicznikowe (kilka, kilkanaście razy dziennie przez 2-3 dni, potem spokój na 2-3 miesiące i znowu...) Jedne bezpieczniki mam w domu (40A), następne na działce (40A) a te przedlicznikowe są jakieś 100m od mojej działki i one są 32A więc może coś w tym jest? Ale, nie łudzę się, najpewniej kabel jest uszkodzony pomiędzy licznikiem a pierwszymi bezpiecznikami na działce... I tu jest problem- wymiana będzie kosztowa i trudna. Ale jest alternatywa- Enea postawiła nową rozdzielnie przy mojej działce. Między rozdzielnią a przyłączeniem prądu na mojej działce to około 50cm. I chciałbym przenieść licznik do tej nowej rozdzielni. Ktoś wie jak się za to zabrać? Dzwoniłem 3 razy na infolinie i uzyskałem 3 różne odpowiedzi... Wysłałem maila z opisem sytuacji ale oni mają 3 tygodnie na odpowiedź... Jest jakieś inne wyjście?

  Będę wdzięczny za pomoc...
 • Pomocny post
  Poziom 15  
  Kolego jakim cudem masz w domu i na działce 40A ?
  Jaka masz moc umowna?
  W tym przypadku wiadomo że pomimo 40A a poleci mniejszy gdyż zużycie się kumuluje. To przyłącz jednorazowy?
 • Poziom 3  
  Mam 40A bo wszystko w domu mam na prąd, łącznie z przepływowym ogrzewaczem wody i ogrzewaniem ale nie sądze że to rodzi problem- wywala np. w nocy jak działa tylko lodówka (grzejemy też kominkiem a elektryczne tylko wspiera)...

  Dodano po 1 [minuty]:

  wszystko jast na1 fazę oprócz ogrzewacza- tutaj oczywiście 3 fazowe.
 • Moderator - Elektryka
  krisssek8 napisał:
  Mam 40A bo wszystko w domu mam na prąd

  I co z tego, skoro przed licznikiem jest 32A?
  krisssek8 napisał:
  Ale, nie łudzę się, najpewniej kabel jest uszkodzony pomiędzy licznikiem a pierwszymi bezpiecznikami na działce...

  Więc trzeba zacząć od pomiaru Riso tego kabla. Można też prześwietlić go reflektometrem i jeśli uszkodzenie jest pojedyńcze, odkopać i naprawić.
  krisssek8 napisał:
  Ale jest alternatywa- Enea postawiła nową rozdzielnie przy mojej działce. Między rozdzielnią a przyłączeniem prądu na mojej działce to około 50cm. I chciałbym przenieść licznik do tej nowej rozdzielni. Ktoś wie jak się za to zabrać? Dzwoniłem 3 razy na infolinie i uzyskałem 3 różne odpowiedzi... Wysłałem maila z opisem sytuacji ale oni mają 3 tygodnie na odpowiedź... Jest jakieś inne wyjście?

  Z tym to już w ogóle zagadka. Muszę odkurzyć szklaną kulę...
  W jakim celu ta nowa "rozdzielnia"? Raczej chyba złącze kablowo-pomiarowe.
  Jak brzmiały te 3 odpowiedzi Enei, wrzuć treść tego maila, warunki przyłaczenia jednego i drugiego złącza, może jakieś fotki...
 • Poziom 3  
  Wydaje mi się, że jak była jedna duża działka to była jedna rozdzielnia. Jak właściciel podzielił i posprzedawał działki to przy każdej działce Enea postawiła nowe rozdzielnie. Przy mojej działce też jest jedna ale gdy my kupiliśmy dom to nasz licznik był nadal w starej rozdzielni, 100m od naszej działki. Przy każdym remoncie drogi (droga utwardzona więc gmina wyrównuje 2 razy do roku) są problemy więc chcę przenieść licznik do tej rozdzielni przy mojej działce, to powinno załatwić sprawę. Ale nie wiem jak procedura wygląda prawidłowo...

  A jeżeli chodzi o odpowiedzi konsultantów Enea:

  -nie ma możliwości przeniesienia, trzeba naprawić kabel. Jeżeli przenieść to trzeba podpisać nową umowę.
  -trzeba poprosić o zdjęcie plomb i pozwolenie o przeniesienie licznika
  -trzeba napisać maila z opisem problemu i oni się tym zajmą.
 • Moderator - Elektryka
  Przede wszystkim to nie żadne "rozdzielnie" tylko złącza kablowe (ZK) lub kablowo-pomiarowe (ZKP).

  Jeśli dobrze rozumiem Twój opis sytuacji:

  - gdzieś, 100 metrów od budynku, jest stare ZKP z którego jesteś zasilany kablem, którego stanu technicznego nie jesteś pewien i przypuszczasz, że to on odpowiada za losowe zadziałanie zabezpieczeń - sposoby diagnostyki podałem w poście #4 (pomijając fatalny dobór zabezpieczeń zalicznikowych).

  - nowe złącze zabudowane przez Eneę jest tuż obok starego (50cm wg postu tytułowego) i do niego chcesz przenieść licznik.
  Ale pytanie - co Ci da samo przeniesienie licznika do nowego złącza? Czy masz z niego wyprowadzoną nową WLZ, czy zamierzasz wykorzystać istniejącą?
 • Poziom 3  
  Przyczyną awarii nie jest sama skrzynka rozdzielcza a kabel doprowadzający- przez jego długość i położenie narażony jest na uszkodzenia (droga jest równana 2x do roku). Przeniesienie do nowej rozdzielni rozwiązuje problem. Złożyłem wnioski do Enea o zgodę na przeniesienie licznika oraz na zdjęcie plomb. Ale jeżeli mi na to pozwolą to rozumiem że przenoszę i podłączam wszystko sam a Enea tylko plombuje?
 • Pomocny post
  Moderator - Elektryka
  krisssek8 napisał:
  Przyczyną awarii nie jest sama skrzynka rozdzielcza a kabel doprowadzający- przez jego długość i położenie narażony jest na uszkodzenia (droga jest równana 2x do roku).

  Czyli zamierzasz istniejący kabel WLZ wycofać ze starego ZK i wprowadzić do nowego. Tak?
  Jaką masz pewność, że to pomoże, skoro nie zdiagnozowałeś stanu tego kabla, ani przyczyn zadziałania zabezpieczeń. Równie dobrze to samo może dziać się przy zasilaniu z nowego ZK.
 • Poziom 3  
  Sutuacja się zmieniła- elektrycy znaleźli tak połączony kabel: Przeniesienie licznika do innej rozdzielni (Enea)

  wymieniono i teraz czekam za odpowiedzią od Enei.
 • Pomocny post
  Poziom 42  
  A on pewno sam za życia tak się połączył😀 źle wykonany wlz i tyle. Gdzie podsypka? Gdzie folia kablowa? Dlaczego w miejscach narażonych na uszkodzenia nie ma arota?
 • Moderator - Elektryka
  A ja jestem przeszczęśliwy, że nie jestem konsultantem Enei...
  Post #9... i taki zonk...
  Jak śmiesz w ogóle rościć pretensje do operatora mając takie g*wno na swoim własnym podwórku?
  Takie badziewie nadaje się tylko do odłączenia od sieci. Natychmiast, na wczoraj!
 • Poziom 3  
  Nie wiedziałem że to tam jest- sprzedający oczywiście nie wspomniał że sąsiad stawiając płot przerwał kabel i jakiś wioskowy elektryk tak to ,,naprawił''... Enea po tygodniu przeniosła licznik i wszystko wróciło do normy.
  Dzięki za pomoc
 • Poziom 3  
  Nie wiedziałem że to tam jest- sprzedający oczywiście nie wspomniał że sąsiad stawiając płot przerwał kabel i jakiś wioskowy elektryk tak to ,,naprawił''... Enea po tygodniu przeniosła licznik i wszystko wróciło do normy.
  Dzięki za pomoc

  Dodano po 53 [sekundy]:

  Enea przeniosła licznik