Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bramka tyrystora zasilana bezpośrednio z mikrokontrolera?

26 Kwi 2018 21:13 648 14
 • Poziom 3  
  Witam, mam pytanko czy bramkę tyrystora można bezpiecznie zasilać z mikrokontrolera oczywiście wraz z rezystorem ograniczającym. Czy dla bezpieczeństwa mikrokontrolera lepiej przez transoptor? Dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam :D
 • Pomocny post
  Poziom 33  
  Ozzi O napisał:
  Witam, mam pytanko czy bramkę tyrystora można bezpiecznie zasilać z mikrokontrolera

  Karkołomne działanie, raczej stosować jakąś izolację.
 • Poziom 3  
  Na Tyrystorach będzie 230V więc faktycznie lepiej odizoluję je od mikrokontrolera. Dziękuję za pomoc :)
 • Poziom 33  
  Ale przecież tyrystor może iść w przekątnej mostka prostowniczego, w czym problem?
 • Poziom 43  
  W elektronice powszechnego użytku bezpośrednie wysterowanie triaka z mikrokontrolera jest powszechnie stosowane, pralki, zmywarki, lodówki tak mają.
 • Poziom 33  
  jarek_lnx napisał:
  W elektronice powszechnego użytku bezpośrednie wysterowanie triaka z mikrokontrolera jest powszechnie stosowane, pralki, zmywarki, lodówki tak mają.

  Tak, a po drodze jest transoptor, jakiś CNY....
 • Poziom 15  
  Witam,
  zobacz tam w załącznik: DIMSMD1_DSN - PAGE1.pdf
  A poniżej zamieszczam tu to samo w JPG:
  Bramka tyrystora zasilana bezpośrednio z mikrokontrolera?
  Wszystko zależy od tego z czego zasilany jest sam mikrokontroler.
  Tu, jak widać, z zasilacza beztransformatorowego - tzw. zasilacz z szeregowym kondensatorem - a i w taki sposób by jedno do drugiego pasowało i jest to powszechnie stosowany sposób zasilania uCPU z napięcia sieciowego w tego typu układach.
  Czy podobnie można sterować bramką tyrystora? Jednego zapewne tak, ale najczęściej w układach sterowania, a zasilanych z sieci napięcia przemiennego, stosuje się dwa tyrystory, a wtedy sprawa komplikuje się.

  Poza tym, to zastosowany tu µCPU typu ST62T01B6-HWD - produkcji STM - ma tu jedyne zadanie; sterowanie fazowe triaka.

  Pokaż tu swój schemat układu połączeń prądowych z przedmiotowym tyrystorem - tyrystorami - a wtedy będzie można zobaczyć jakie są możliwości takiego, bezpośredniego, sterowania z µCPU.

  Pozdrawiam
 • Poziom 43  
  Bieda z nędzą napisał:
  Tak, a po drodze jest transoptor, jakiś CNY....
  Naprawiałem kilka takich urządzeń i zapewniam cie że nie ma, elektronika do AGD musi być tania nie ma tam miejsca na elementy które nie są niezbędne, są dwie przyczyny stosowania optoizolacji, 1)bezpieczeństwo 2)wygoda lub słaba znajomość sposobów wyzwalania triaków (dotyczy tylko amatorów), w przypadku AGD obie nie mają znaczenia bo PCB jest zabudowana w plastiku, a konstruktor dobrze zna swój fach.

  Poniżej przykład, bardzo popularny triak o dużej czułości wyzwalania Z0103, Z0107, Z0109 był w większości urządzeń jakie naprawiałem, używany do załączania małych mocy, zawory, żarówki, pompy, wentylatory, podłaczany do uC, bezpośrednio bez tranzystora, tylko z rezystorem ograniczającym prąd.
  http://www.farnell.com/datasheets/2240175.pdf
 • Poziom 33  
  jarek_lnx napisał:
  1)bezpieczeństwo 2)wygoda lub słaba znajomość sposobów wyzwalania triaków (dotyczy tylko amatorów)


  Dlatego sądzę, że jeśli autor nie jest doświadczony i na tyle pewny, lepiej użyć optoizolacji. Niby kilka elementów więcej, ale przy amatorskich układach może ocalić scalaka, albo nawet i życie.
 • Specjalista elektronik
  Są optotriaki - sterowanie jest izolowane od części wysokonapięciowej; same z siebie mogą łączyć prądy ze 100mA, albo mogą sterować triak, bądź tyrystor.

  Nazwy są np. MOC3023 - różnią się wymaganym prądem sterowania (kodowany w ostatniej cyfrze), napięciem strony wysokonapięciowej i sposobem włączania (przedostatnia cyfra): Random Phase włączają się natychmiast, Zero Crossing przy przejściu napięcia przez 0. Poszukaj MOC3 na Elenota.PL.
 • Poziom 3  
  [quote="kacpo1"]Można wiedzieć co to za układ?[/quote

  Sterowany prostownik jednofazowy kolego :)