Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie temperaturą - PID - Arduino / ESP8266 - sous vide

radoslaw75 27 Kwi 2018 09:34 378 4
  • #1 27 Kwi 2018 09:34
    radoslaw75
    Poziom 10  

Dzień dobry,

zrobiłem urządzenie do sous vide opierają się na tym projekcie:
    Link

Zmodyfikowałem nieco kod dodając zabezpieczenie w przypadku wzrostu temperatury ponad ustalony limit, temperatura w C a nie F, itp.

Całość technicznie działa dobrze, natomiast mam problem z lepszym dostrojeniem parametrów PID, w tej chwili wahania temperatury wynoszą około 1 st. C, a chciałbym aby było to 0,4 st. C. Próbowałem zmian parametrów "na ślepo" ale nie osiągnąłem lepszych wyników.
    Załączam wykres i dane w Excelu dla zadanej temperatury 60st. C, parametry pracy układu bez zmian w stosunku do oryginalnego projektu.
    Czytałem trochę o dostrajaniu PID, ale nie bardzo wiem od czego zacząć, gdzie to S, jaki rodzaj układu, itp.
    Proszę o pomoc w dostrojeniu układu.

0 4
  • #3 30 Kwi 2018 11:56
    radoslaw75
    Poziom 10  

Czyli mój przypadek to pierwszy przypadek z tabeli - Oscylacje? Będę próbował.
    Czy ktoś mógłby mi pomoc z metodami opisanymi TUTAJ?
    Wydaje mi się, że te metody to najlepsza droga, ale nie wiem jak zastosować te wyliczenia. Dokładniej, to nie wiem jak zidentyfikować punkty charakterystyczne z mojego wykresu do przykładu przedstawionego w opisie.

0
  • #4 30 Kwi 2018 14:46
    burur
    Poziom 16  

Witam
    Jeżeli w Twoim przypadku są zwiększone oscylacje to spróbuj nastawy PID zmienić na dwa razy większą lub dwa razy mniejszą wartość zgodnie z tabelką: Pb↑, ti↑ td↓.
    Zaobserwuj wyniki, czy się regulacja poprawi czy pogorszy. Będziesz miał porównanie jak się wszystko zachowuje na różnych PID.
    Pozdrawiam

0
  • #5 23 Maj 2018 07:56
    radoslaw75
    Poziom 10  

W jakich jednostkach podstawiać wartości Xosc i tosc do wzoru? Temperaturę mam w stopniach Celsjusza, a czas w sekundach? Chodzi o metodę Rule of Thumb opisaną w artykule z linku poniżej.
    P = 2.0 * Xosc
    I = 1.5 * tosc
    D = I / 5

Link

0