Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Asus P5LD2-X/1333 GeforceGT440 - losowy kolor ekranu

chemikphp 27 Kwi 2018 16:29 432 13
  • #1 27 Kwi 2018 16:29
    chemikphp
    Poziom 6  

Witam pisze w takiej sprawie, mam problem z obrazem a wygląda on tak że komputer normalnie funkcjonuje. Programy na nim też. Byłem w grze kiedy ekran nagle zmienił barwę jednego razu na brązowy cały następnego na niebieski (nie to nie Blue screen). Komputer normalnie funkcjonuje rozmawiałem akurat z kumplem przez teamspeak żeby mnie taam w grze ratował, wszystkie programy działały jak i myszka USB (jednorazowo odłączyło wszystkie zasilania USB myszkę, klawiaturę, adapter wi-fi)
    Karta graficzna to Geforce GT 440 komputer jest na aktualnych wszystkich sterownikach system wgrywany był 2 dni temu na nowo.
    Windows 7 Ultimate 64 bity Service Pack 1
    Oto dane Komputera:
    -Płyta główna: Asus P5LD2-X/1333
    -Procesor Intel(R) Pentium(R) Dual CPU E2180 @ 2.00GHz 2.00GHz
    -pamięć ram 3 GB
    -monitor HP LP1965
    Cały skan sprzętu zamieszczam w załączniku wykonany programem AIDA64 Extreme (załącznik Report.txt)
    oraz GPU-Z Sensor Log
    Dodam tyle że grafika ani procesor się nie przegrzewają, procek sprawdzałem programem CoreTemp temperatura max to 60-65 stopni C.
    W biosie jako tako ustawień od grafiki nie znalazłem radiator od karty graficznej jest zimny nie ma opcji żeby się grzał. Wentylator na nim też jest sprawny i wyczyszczony także kurzu w komputerze zbytnio nie ma.
    Ekran nie wraca do normalnego wyświetlania kiedy zmieni swoją barwę, próbowałem już odłączać i podłączać monitor przewodem VGA jeszcze raz nic to nie dało, dopiero restart komputera pomagał. Po podłączeniu laptopa pod monitor takowego problemu nie miałem.
    Czy ma coś do tego częstotliwość odświeżania ekranu czy coś takiego?
    Jeżeli znowu tak się zrobi wykonam zdjęcie telefonem i zrobię upload ale niewiele to zmieni :D
    Hardware nie jest moją mocną stroną także dlatego tu pisze ;P
    Liczę na waszą pomoc.
    Pozdrawiam Chemik

0 13
  • #3 27 Kwi 2018 18:52
    chemikphp
    Poziom 6  

Jedyne błędy to tylko kernel power przy resecie komputera, bo jak się zwiesił to przytrzymywałem power przez kilka sekund. Tak to nic poza tym, aczkolwiek na tej karcie bez problemów wcześniej gry chodziły pokroju Fallout 3 New Vegas bez żadnych problemów na full detalach.
    Wcześniej był używany monitor Asusa
    Asus P5LD2-X/1333 GeforceGT440 - losowy kolor ekranu
    Tak wygląda przykładowo ekran kiedy to się stanie, kolory to loteria zależna od tego co mam aktualnie uruchomione nie wiem co mam robić. :(

1
  • #4 28 Kwi 2018 00:37
    310artur
    Poziom 43  

Sprawdzić z inną kartą graficzną lub kartę graficzną w innym PC.
    Czy ten inny monitor miał może mniejszą rozdzielczość? Im większa rozdzielczość tym większe obciążenie karty przy tej samej aplikacji.

0
  • #5 28 Kwi 2018 07:45
    lisek
    Spec od monitorów

Podstaw inny monitor.
    - biały ekran świadczy o awarii elektroniki matrycy monitora

0
  • #6 28 Kwi 2018 08:20
    chemikphp
    Poziom 6  

A więc tak drodzy koledzy.
    Monitor HP LP1965 jest sprawny w 100%, ponieważ miałem go podpiętego wcześniej do notebooka HP G7000 również przewodem VGA.
    Co do pinów w kablu VGA wszystkie całe. Rozdzielczość ekranu jest aktualnie ustawiona na 1280x1024 32 bity i 60 Hz odświeżania ekranu, natomiast poprzedni monitor miał 1280x800.
    Teraz mam do was pytanie czy Radiator znajdujący się na płycie głównej zaraz pod procesorem ma coś wspólnego z obrazem ? (zaznaczyłem go czerwonym kółkiem)
    Zauważyłem że ten radiator jako jedyny robi się bardzo ciepły w porównaniu z tym od grafiki czy też procesora, po zdjęciu zobaczyłem jeszcze termopad, planuję więc wymienić to na pastę termo-przewodzącą na Gelid GC Extreme (niestety za kilka dni z powodu braku funduszów).
    Tymczasem znalazłem stary wentylator którego prowizorycznie przymocowałem do owego radiatora wpinając go pod pusty slot CHA_FAN (3 pinowy). Tak to prowizorka gdyż wentylator jest ciut większy od radiatora i jest zaczepiany sprężystymi drucikami w 2 miejscach wpadłem na pomysł aby chwycić go opaskami elektrycznymi (jeżeli coś działa a jest głupie, wcale nie jest głupie) także jest dociśnięty jak być powinien i myślę że spełnia swoją role.
    Czy po wymianie pasty problem ustanie ?
    Oraz czy jest możliwość dokupienia wentylatora do radiatora o wielkości 38x40mm którego również będę mógł podpiąć pod CHA_FAN?

0
  • Pomocny post
    #7 28 Kwi 2018 22:59
    310artur
    Poziom 43  

Skro dałeś rade go przymocować to jest dobry.
    Skoro nie pomogło pasta raczej też nie pomoże. Teoretycznie masz tam kontroler PCI-E więc coś na rzeczy może być. Jednak masz tam też kontroler RAM i komunikacje z CPU.
    Objaw wskazuje najbardziej na kartę graficzną.
    Uruchom HWiNFO w trybie sensor only. Następnie uruchom test GPU na 5 minut w OCCT. Po teście daj screen wszystkich temp. i parametrów monitorowanych przez HWi.

0
  • #8 29 Kwi 2018 17:15
    chemikphp
    Poziom 6  

Proszę to cały folder ze screenami skanu OCCT.
    https://drive.google.com/open?id=1o3iLKZpgAQbIRwomq9pRsqef86GdtGph
    oraz screen z CPUID HWMonitor.
    Przesmarowałem dodatkowo jeszcze jeden radiator który znajduje się zaraz pod wejściem na pamięć RAM.
    Jak na razie działa bez zarzutu od 3 godzin i 11 minut (sprawdziłem czas pracy w menedżerze zadań).
    System jest postawiony świeży, zmieniłem dysk twardy 250 Gb na 160 Gb. Grałem, gra działała płynnie przez godzinę, tzw. zwieszkę miałem na 3 sekundy maksymalnie 2x dodam że ta gra to Tibia i wymagań wielkich nie ma, gdyż działa na DirectX 9.0c.
    Dodatkowo wypiąłem DVD-rom ze złącza zasilającego + SATA ponieważ z nim też coś jest nie tak, mianowicie czyta płyty ale w strasznie powolnym tempie, zresztą to już przeżytek bo żyjemy w świecie gdzie pendrive można podłączyć już praktycznie wszędzie. :)
    Miejmy nadzieję że będzie działać już jak należy, jeżeli będzie wszystko w porządku napiszę cały raport jakie zabiegi wykonałem i będzie można zamknąć temat. A jeżeli dalej będą problemy to mi już się pomysły skończyły.
    Pozdrawiam Chemik

0
  • #10 29 Kwi 2018 22:04
    chemikphp
    Poziom 6  

A to przepraszam mój błąd już wrzucam HWINFO
    Asus P5LD2-X/1333 GeforceGT440 - losowy kolor ekranuAsus P5LD2-X/1333 GeforceGT440 - losowy kolor ekranuAsus P5LD2-X/1333 GeforceGT440 - losowy kolor ekranu
    Zamieszczam 3 zrzuty z ekranu wedle życzenia, co bym mógł tu jeszcze zrobić? Dodam że komputer już działa nieprzerwanie od 8 godzin bez zarzutu minimalne freezy ale niezbyt odczuwalne.

0
  • #12 30 Kwi 2018 10:27
    chemikphp
    Poziom 6  

Wczoraj komputer został wyłączony normalnie.
    Dzisiaj z rana już nie chciał się uruchomić, mogłem czekać w nieskończoność bo miał problem z uruchomieniem normalnym więc wybrałem naprawę uruchamiania systemu Windows, czekałem 2 godziny bez rezultatu więc postawiłem system na nowo tworząc tylko jedną partycję.
    Niezbyt wiem czy o to chodziło? Bo pierwszy raz mam do czynienia z takim softem.[/table]

0
  • #14 01 Maj 2018 09:32
    chemikphp
    Poziom 6  

Cześć drodzy forumowicze, po lekkich nerwach związanych z wyłączaniem się tego oto komputera udało mi się w końcu go naprawić.
    Wymagało to kilka małych zabiegów na które bym tak szybko nie wpadł (nie spodziewałem się że może się przegrzewać).
    A więc tak:
    1. Zdemontowałem wiatrak (CPU FAN), radiator oraz wyjąłem procesor, jako że nie miałem alkoholu izopropylowego użyłem taniej wody po goleniu na bazie alkoholu, nalałem trochę wody na płatek kosmetyczny i delikatnie wyczyściłem spód radiatora oraz górną warstwę procesora która miała z nim styczność. Następnie nałożyłem pastę termoprzewodzącą Gembird (wiem nie jest to najlepsza pasta ale tylko na tamtą chwilę mieli te w sklepie, osobiście polecam Gelid GC Extreme na którą też niebawem zmienię). Punkt 1 ze zdjęcia
    2. Kolejną czynnością którą wykonałem jest wymiana pasty termo przewodzącej na płycie głównej Intel 945 GC, jako że po wymianie pasty zdawał mi się dalej dość ciepły postanowiłem dołożyć do niego inny wentylator ze starszego komputera którego już od dawna nie używam. Miałem wolne 3 pinowe wejscie oznaczone na płycie głównej jako CHA_FAN więc i tam wpiąłem dodatkowy wentylator mocując go na opaski elektryczne (tak wiem prowizorka, ale jeśli coś działa i jest głupie, to wcale nie jest głupie). Punkt 2 ze zdjęcia
    3. Komputer dalej się wyłączał, oraz miewał zaniki ekranu gdzie wyświetlało mi losowy kolor (zależne to było od danego programu jaki miałem uruchomiony, grałem w Tibię ekran po czasie robił się kremowy a przy Tales of Pirates niebieski, loteria. Także i GPU (procesor karty graficznej) zostało wyczyszczone i posmarowane na nowo. Wejście PCI-E na kartę graficzną oznaczyłem na zielono
    4. I tu znalazł się winowajca element płyty głównej zwany też Intel ICH7 tzw. Controller Hub ciężko było zdemontować gdyż uchwyty przechodzą na wylot przez płytę główną i są dość sztywne bałem się ich nie uszkodzić, delikatnie je zdjąłem za pomocą szczypiec. Oczywiście wyczyściłem i także przesmarowałem. Punkt 3 ze zdjęcia
    Efekt końcowy wygląda tak
    Także bardzo chciałbym tutaj podziękować użytkownikowi 310artur za nakierowanie mnie na odpowiednie programy, które pomogły mi dojść do usterki oraz moderatorowi który mi robił notki odnośnie znaków interpunkcyjnych i blokował dalsze posty :D ...
    Dysk twardy już też ledwo zipie aczkolwiek niebawem zakupie nowy.
    Także dziękuję wszystkim zainteresowanym tematem.
    Pozdrawiam Chemikphp

0