Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bosch SPI 50E35EU - śmierdzące naczynia po zmywaniu

toman1toman 27 Apr 2018 18:58 6861 12
 • #1
  toman1toman
  Level 10  
  Proszę o pomoc z problemem z jakim się borykam, a mianowicie - brzydkiego zapachu po zmywaniu w zmywarce Bosch SPI 50E35EU. Kłopot ten mam już dwa lata i ani ja, ani wezwany serwisant nie poradziliśmy sobie z nim. Naczynia po zmywaniu, jak i powietrze wewnątrz zmywarki po myciu mają zapach, jeśli miałbym porównać go - to do stojącego kilka godzin nieumytego naczynia po zjedzonym koglu-moglu. Jakby to nie brzmiało, niestety jest to dla nas bardzo nieprzyjemna woń, a jedzenie z tak wydzielających odór naczyń powoduje odruchy wymiotne. Po zmywaniu mamy zazwyczaj dodatkowe płukanie naczyń. Czemu zazwyczaj, bo raz na 3-4 zmywania zdarzy się, po zmywaniu nic nie czuć. Jest to mała zmywarka, w której naczynia nie stoją bez mycia dłużej niż 24 godziny, trafiają tam opłukane przed wsadzeniem. Jestem sprzedawcą elektroniki komputerowej, przez co wiem jak ważne dla użytkowników jest stosowanie się do zaleceń dołączonych instrukcji i tak było w przypadku mojego montażu zmywarki. W walce z problemem stosowałem bez efektu różnego rodzaju środki zmywające w kostkach, w proszkach, zapachy i bez zapachów. Stosuję również regularne mycie, które zalecił mi serwisant specjalnymi środkami, ale i to nic nie pomaga. Łopatki spryskiwacza podczas mycia nie są blokowane naczyniami, uszczelki wyciągane i myte razem z powierzchnią zmywarki, pod nimi i dalej smród. Filtr czyszczony raz na 2 tygodnie (prawie nic nigdy w nim nie ma), woda przy filtrze nie nosi nieprzyjemnych zapachów. Zastanawia mnie, skąd w takim razie ten odór. Czy możliwe jest, aby zachodziła jakaś reakcja elementu wewnątrz zmywarki działająca na wodę podczas mycia lub na powietrze podczas suszenia, powodująca niepożądany efekt? Po zmywaniu wąchając każdy element oddzielnie, z żadnego bardziej nie śmierdzi niż z powietrza wewnątrz zmywarki, aby móc stwierdzić, że tu tkwi problem. Jeśli ma ktoś jakieś inne sugestie, które mógłbym wcielić w czyn, aby pozbyć się smrodu będę wdzięczny za podpowiedzi i będę zdawał relację z podjętych prób.
 • #3
  toman1toman
  Level 10  
  Dodaję sól.
 • #4
  yanes
  Level 28  
  Może masz wodę ze studni głębinowej w której jest dużo siarkowodoru i wtedy mamy zapach zgniłych jaj .
 • #5
  mojepetro
  Level 20  
  Mam bardzo podobną zmywarkę. Od nowości przeszkadzał mi zapach po zmywaniu. Może nie był to odór taki jak w Twojej, ale dosyć przykry.
  Wypróbowałem i stosuję stale:
  - usuwanie resztek jedzenia z naczyń (opłukiwanie).
  - stosowanie zawieszek przeciw zapachowych (na stałe kilka sztuk).
  - po zakończeniu cyklu otwieram zmywarkę i wysuwam półki do osuszenia/wystygnięcia naczyń.
  - po wieczornym zmywaniu pozostawienie na noc otwartej zmywarki do wysuszenia/wywietrzenia.

  Ostatnio zaważyłem, że do nocnego suszenia wystarczy uchylenie klapy na ok. 20 cm i podparcie jej specjalnym odchylanym wspornikiem przykręconym od spodu do blatu (jak na zdjęciu).
  Bosch SPI 50E35EU - śmierdzące naczynia po zmywaniu20180427_2..844.jpg Download (271.67 kB)
 • #6
  Borutka
  Level 29  
  Może jakiś problem z syfonem w zmywarce? W sumie mało prawdopodobne, bo zapewne w wężu odpływowym jest woda. Jednak nie zaszkodzi spróbować i wypiąć wąż z kanalizacji. Inna możliwość to zalęgła się jakaś kolonia bakterii. Może pomoże kupić w aptece nadmanganian potasu i dodać roztwór w trakcje zmywania.
 • #7
  toman1toman
  Level 10  
  yanes wrote:
  Może masz wodę ze studni głębinowej w której jest dużo siarkowodoru i wtedy mamy zapach zgniłych jaj.
  Odpada mam wodę miejską.
  mojepetro wrote:
  Ostatnio zaważyłem, że do nocnego suszenia wystarczy uchylenie klapy na ok. 20 cm i podparcie jej specjalnym odchylanym wspornikiem
  Ja również otwieram zmywarkę i z zapachem gram na czas. Nieraz to pomaga, nieraz jest jednak taki smród, że wychodzi z naczyń przy posiłkach. To jednak jest jedynie walka ze skutkiem, mi jednak zależy na wyeliminowaniu przyczyny.
  Borutka wrote:
  Inna możliwość to zalęgła się jakaś kolonia bakterii. Może pomoże kupić w aptece nadmanganian potasu i dodać roztwór w trakcje zmywania.
  Tego jeszcze nie sprawdzałem i nie próbowałem. Dzięki za podpowiedź. Będę działał w tym kierunku. Zobaczymy. Dam znać koło środy jaki finał, bo od jutra czeka mnie 11 godzinne trzy dni w pracy.
 • #8
  mieszaczwcz
  Level 30  
  Daję + dla Borutki z odpływem mogą być 2 szczególne przypadki, za nisko podłączony wąż odpływowy przez co brak odpowiedniej ilości wody która powinna pozostać (zalegać) w wężu tworząc syfon "zatykając" prześwit do pionu.
  Druga możliwość to jest tzw cofka gazów w pionie odpływowym . Jeżeli nad przyłączem odpływowym do pionu są inne instalacje w mieszkaniach to wylewany w nich ściek dużym strumieniem tworzy pod sobą ciśnienie powietrza które przy niżej położonych syfonach które mają za małą ilośc wody tworzącą opór, lekko wydostaje się na zewnątrz do urządzenia. Jeżeli jest to pion kuchenny to śmierdzi ale gdy taki słaby syfon podłączony byłby do pionu WC to lecąca z góry paczka w rurze Φ100 owinięta papierem toaletowym i polana wodą dla poślizgu (czasem z 12 piętra) z I szybkością kosmiczną, tak uszczelni pion jak pakuły w armacie, rezultatem tego słup gazów jest na tyle duży że dochodzi do puszczanie śmierdzących ja cholera bąków przez muszle na niższych piętrach a szczególnie na parterze. Przeciw działanie temu jest stosowanie odmy.
  Uff...idę na stronę :D
 • #9
  Andy_M
  Level 13  
  Witam !
  Mam niestety podobny problem zapachowy z małą zmywarką Bosha "do zabudowy".
  Podłączona jest w domku w którym nie ma tak wyrafinowanej instalacji odplywowej.
  Rurka odpływowa jest podłączona zgodnie z instrukcją w okolicy syfonu odpływowego kuchennego zlewu. Niestety smród jest i był od samej nowości i nikt nie wie dlaczego.
  Dla ułatwienia dodam, że poprzednia stara, wysłużona zmywarka aristona nie zasmradzała naczyń i mieszkania, a po umyciu wyjmowane naczynia były czyste i suche ! Podkreślam - suche ! Nowy bosh tego niestety nie potrafi. Jeżeli po umyciu nie zostawi się otwartych drzwiczek, to naczynia będą mokre i z zaciekami. Może to już taka jego uroda .
  Pozdrawiam
  A.M.
 • #10
  mieszaczwcz
  Level 30  
  Naczynia powinne być suche po sesji na 70°C pod warunkiem, że masz całkowicie odpompowaną wodę, która czasem zalega nad podłogą zmywarki. Jeśli tak jest to włącz na moment zmywarkę nastąpi odpompowanie pozostałości, a gorące naczynia wyschną. Wąż odpływowy zmywarki powinien być zamontowany w części górnej (dolotowej) syfonu tuż pod odpływem ze zlewozmywaka.
 • #11
  misiek1111
  Level 29  
  Wyjmij uszczelki drzwiczek i sprawdź czy wewnątrz uszczelek nie zalega syf. Nie wiem jakie są uszczelki w tym modelu, ale w innych są uszczelki o przekroju litery ' P '. Wewnątrz zalega syf i trzeba go dokładnie oczyścić. Warto by jeszcze rozkręcić drzwiczki, może coś wewnątrz zaczęło żyć.
 • #12
  milax
  Level 9  
  Mam Siemensa i podobny problem ( oczywiście przyczyny mogą być różne ale jeśli jest to taki nieorganiczny, "chemiczny" smrodek to przyczyna jest pewnie ta sama). Odorek raz był słabszy raz taki że trudno było wytrzymać z otwartą zmywarką i naczynia wtedy trzeba było koniecznie płukać. Wietrzenie naczyń i zmywarki nie pomagało. Zmywarka jest zadbana, działa i domywa bez zarzutu, naczynia wkładam opłukane, a problem mam od wielu lat (choć wydaje mi się że nie od początku, a zmywarka ma już 11 lat). Ostatnio wykryłam winowajcę. Winne są tabletki (używam finisha bądż Somatu, kiedyś używałam zafoliowanych, od dłuższego czasu kupuję takie w papierkach), chodzi zapewne o coś w ich składzie, co mimo dokładnego wypompowywania wody gdzieś tam pozostaje w głębi urządzenia. Sprawa wydała się przypadkiem, zaopatruję się w sklepie z niemiecką chemią i tam ponad miesiąc temu trafiłam poz raz pierwszy na żel do zmywarki Finish. Kupiłam i od pierwszego użycia aż do teraz smrodek ze zmywarki zniknął zupełnie i bezdyskusyjnie! Powiecie - pięknie, kupujemy żel i po problemie. Niestety, żel ma też poważną wadę (być może moja leciwa zmywarką nie jest do końca przystosowana do pracy z żelem) - otóż kiepsko myje. Tzn. z tłuszczem radzi sobie bardzo dobrze ale z intensywnymi osadami takimi jak po mocnej herbacie czy sokach (takich prawdziwych, wyciskanych w dom, np. z buraka, marchwi czy czerwonej kapusty) nie radzi sobie w ogóle, więc niestety nie jest to detergent marzeń. Próbowałam dodawać do mycia na dno zmywarki sodę, którą często stosuję w domu, także do mycia i szorowania w kuchni, ale nie pomogło. Póki co myję ręcznie te naczynia, które wiem że wyciągnęłabym niedomyte i rozkoszuję się brakiem doznań węchowych ale długo tak nie dam rady:(