Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Asus F553MA - Ilość slotów ram, wymiana pasty i termopadów

28 Kwi 2018 12:03 1002 10
  • Poziom 4  
    Witam, zgłaszam się do Państwa z wyżej wymienionymi zapytaniami. Od niedawna jestem posiadaczem laptopa ASUS F553MA-SX418B, chciałbym zwiększyć pamieć RAM do maksymalnej wielkości jak również wymienić pastę termoprzewodzącą i termopad (Laptop jeszcze nigdy niestety nie zaznał takiej przyjemności).

Zaczynając od początku, na stronie producenta znaleźć można wyłącznie informację iż laptop obsługuję maksymalnie 8GB pamięci. Nie zostało natomiast podane ile ma slotów tej pamięci (O ile zachodzi możliwość że jest wyłącznie jeden). Wiadomo że najłatwiejszą sprawą byłoby zdjęcie klapki zasłaniającej pamięci i fizyczne sprawdzenie stanu rzeczy, jednakże nie w tym sprzęcie, tutaj aby dostać się do pamięci RAM trzeba rozebrać cały laptop na czynniki pierwsze, jako że gniazda pamięci umiejscowione są po drugiej stronie płyty głównej trzeba ją wyjąć w całości z urządzenia. Dlatego zwracam się z zapytaniem do osób które może zwiększały pamięć w tym modelu bądź podobnym. Program CPU-z pokazuje jako że znajdują się na płycie 2 sloty (Przesyłam zdjęcia celem weryfikacji) natomiast prosiłbym o sprawdzenie czy tak faktycznie jest i się nie mylę.

Asus F553MA - Ilość slotów ram, wymiana pasty i termopadówAsus F553MA - Ilość slotów ram, wymiana pasty i termopadów

Drugą kwestią jest wymiana pasty termoprzwodzącej oraz termopadów. Jeżeli chodzi o pastę to myślę że sprawa dość prosta, chciałem zdecydować się na zakup Arctic Cooling MX-2 (Używałem w poprzednich sprzętach i byłem zadowolony, jestem otwarty na opinię co do wyboru), natomiast w kwestii termopadów już nie jest tak kolorowo ze względu na dobre opinię chciałem zakupić AAB Cooling natomiast nie mam pojęcia jakiej grubości, wiadomo że najlepsza opcja to zmierzyć stary, ale w moim przypadku ta opcja odpada. Nie mam lokalnie dostępu do sklepu z pastą i padami także w grę wchodzi jedynie zakup internetowy z czasem wysyłki, jako iż laptopa używam codziennie do pracy nie mogę sobie pozwolić na kilkudniowe uziemienie sprzętu. Stąd moje pytanie czy ktoś może wymieniał termopady w tym sprzęcie bądź bliźniaczym, aby mógł podesłać informację jaką grubość zakupić.

Z góry dziękuję za wszelką chęć pomocy, jak również wyrażenie własnej opinii oraz sugestii.
    Gdyby potrzebne były jakieś konkretne informacje chętnie wszelkie podeślę.

Pozdrawiam.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 35  
    Witam

W laptopach wymiana RAM lub dodanie to nie jest taka prosta sprawa jak w stacjonarnych PC. W laptopach ilości obsługiwanych banków DIMM-SO jest uwarunkowana od np. mocniejszego modelu procesora to musisz przejrzeć w necie takie same modele Laptopa jak Twój i porównać jaki maja umieszczony procesor i jaką wielkość RAM-u
  • Poziom 4  
    To już sprawdzałem, są egzemplarze z procesorem Intel Celeron N2840 (Moim) i pamięcią 8GB, także w tej kwestii nie powinno być żadnego problemu. Kwestia czy jest tylko jeden slot i muszę kupić 8GB w jednej kości czy są dwa sloty i mogę dokupić po prostu drugą taką samą 4GB.
  • Poziom 35  
    Xind97 napisał:
    Kwestia czy jest tylko jeden slot i muszę kupić 8GB w jednej kości czy są dwa sloty i mogę dokupić po prostu drugą taką samą 4GB.
    Jak znajdziesz manuala(instrukcję- dokumentacje) to powinieneś mieć opis ile jest banków SO-DIMM jeden ,czy dwa
  • Poziom 4  
    kiss39 napisał:
    Xind97 napisał:
    Kwestia czy jest tylko jeden slot i muszę kupić 8GB w jednej kości czy są dwa sloty i mogę dokupić po prostu drugą taką samą 4GB.
    Jak znajdziesz manuala(instrukcję- dokumentacje) to powinieneś mieć opis ile jest banków SO-DIMM jeden ,czy dwa

Znalazłem na stronie producenta instrukcje rzekomo do tego modelu ale niestety nigdzie nie ma informacji, podsyłam w załączniku gdybym przeoczył
  • Poziom 5  
    Niestety w tej serii laptopów występują płyty główne w kilku różnych wersjach najczęściej jest tylko jeden bank pamięci RAM i bez rozebrania laptopa to trochę wróżenie z fusów ile występuje u Ciebie.
    To samo tyczy się grubości termopadów, najlepiej fizycznie zmierzyć jaki był poprzedni i wtedy sobie zamówić bądź podjechać do jakiegoś sklepu celem zakupu.
    Poszukaj dobrze może jednak jakiś sklep elektroniczny w twojej okolicy się znajdzie i nie będzie potrzeby zamawiania z internetu.
    Tak czy inaczej będziesz musiał sprzęt rozbierać jeżeli chcesz się zabrać za to samemu, dlatego to będzie dla Ciebie chyba najlepsza opcja, sprawdzisz fizycznie banki pamięci, termopady, i później sobie wszystko ogarniesz.
  • Poziom 4  
    Chyba właśnie tak zrobię, sprzęt zastępczy już zorganizowałem także swój będę mógł rozbierać, pewnie zajmę się tym na dniach i podeślę jakieś zdjęcia oraz informacje co i jak, może akurat będzie to dla kogoś przydatne na przyszłość.
  • Poziom 5  
    Zawsze coś dla potomnych może być pomocne, nie zapomnij tylko rozbierając odpiąć baterii, u ciebie jest ona wewnątrz obudowy bezpośrednio podpięta do płyty głównej, często ludzie zapominają ją odłączyć, a lepiej dmuchać na zimne.
  • Poziom 4  
    W dniu dzieiejszym udało mi się rozebrać sprzęt co ciekawe nie występuje tutaj żaden radiator jeżeli chodzi o chłodzenia a jedynie solo wentylator który swoją drogą ma bardzo mały dostęp do świeżego powietrza (żadnej kratki skąd mógłby ciągnąć świeże powietrze), także nie mam pojęcia kto mądry tak to wymyślił. Jeżeli chodzi więc o kwestie termopadow takowe tutaj nie występują. Natomiast jeżeli chodzi o pamięć ram jest wyłącznie jeden slot, inaczej niż pokazuje to CPU-z co było dla mnie dużym zaskoczeniem. Tak czy inaczej temat chyba można zamknąć, oczywiście jeżeli nikt nie ma jakiś pytań
  • Poziom 5  
    Warto podać jaki masz model płyty głównej, i udało ci się zwiększyć pamięć do 8 GB ?
  • Poziom 4  
    Model płyty głównej co ciekawe to X553MA czyli tak jakby z innego laptopa, możliwe że w tych bliźniaczych modelach montowali te same płyty. Ale mniejsza o to, pamięć udało się zwiększyć do 8GB, zakupiłem kość tego samego producenta o takich samych parametrach żeby mieć pewność że na pewno nie będzie żadnego konfliktu.