Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prosty LineFollower. Bez uC. Do własnego montażu - Made in China - Recenzja.

CMS 28 Apr 2018 13:11 1932 10
  • Znowu jestem, moi kochani czytelnicy. A to dzięki całkiem sporej paczce, którą ostatnio otrzymałem od Kamila. Ale o tym, mogliście poczytać w osobnym temacie

Tym razem zaprezentuję wam zabawkę do której podchodziłem bardzo sceptycznie. Bo kto i po co miałby to kupić i jeszcze się zachwycać tym "wynalazkiem". Jednak już po złożeniu i uruchomieniu, zacząłem się śmiać jak dziecko. Zaraz potem, gdy puściłem go na stole w pracy okazało się, że nie tylko mnie rozśmiesza ten gadżecik. A gdy zabrałem go do domu i pokazałem mojej Emi, to już chwilę później, siedziała w kuchni na podłodze z rolką czarnej taśmy izolacyjnej w dłoni i wyklejała trasy. "Robocika nazwała "swoim słodziakiem" i spytała czy może sobie go zatrzymać :). Ach te kobiety :).

Prosty LineFollower. Bez uC. Do własnego montażu - Made in China - Recenzja.

Zabaweczka jest bardzo prosta w swojej konstrukcji. I jak zapewne niektórzy młodzi czytelnicy będą zaskoczeni, nie posiada w swojej budowie żadnego mikrokontrolera. A jednak doskonale radzi sobie z poruszaniem się po wyznaczonej linii.

Co dostajemy w zestawie, możecie zobaczyć na poniższych zdjęciach:

Prosty LineFollower. Bez uC. Do własnego montażu - Made in China - Recenzja. Prosty LineFollower. Bez uC. Do własnego montażu - Made in China - Recenzja. Prosty LineFollower. Bez uC. Do własnego montażu - Made in China - Recenzja.

Prosty LineFollower. Bez uC. Do własnego montażu - Made in China - Recenzja. Prosty LineFollower. Bez uC. Do własnego montażu - Made in China - Recenzja.

Prosty LineFollower. Bez uC. Do własnego montażu - Made in China - Recenzja.Prosty LineFollower. Bez uC. Do własnego montażu - Made in China - Recenzja.
    Jest nawet schemat i "tor testowy".

Prosty LineFollower. Bez uC. Do własnego montażu - Made in China - Recenzja. Prosty LineFollower. Bez uC. Do własnego montażu - Made in China - Recenzja.

W zestawie znajdziemy:

1. Dwa silniki z przekładnią. Są podklejone dwustronną taśmą piankową, co umożliwia szybki ich montaż do PCB.
    2. Dwa koła, z "oponami", oraz śrubki aby przykręcić je do osi silników.
    3. Podwójny wzmacniacz operacyjny LM393, oraz podstawkę do niego.
    4. Koszyczek na dwie baterie AA. Podklejony dwustronną taśmą samoprzylepną.
    5. Przycisk włącznika S1.
    6. Płytkę PCB będącą jednocześnie konstrukcją nośną całego "robocika".
    7. Dwie jasne czerwone diody świecące w obudowach transparentnych. Współpracujące z fotorezystorami.
    8. Dwie czerwone diody świecące w obudowach dyfuzyjnych. Ułatwiające regulację układu.
    9. Dwa fotorezystory. Pełniące w połączeniu z jasnymi diodami, funkcje czujników.
    10. Dwa potencjometry montażowe 10kOhm. Do regulacji układu.
    11. Dwa tranzystory 8550, w roli driverów dla silników.
    12. Dziesięć rezystorków o różnych wartościach.
    13. Dwa kondensatory elektrolityczne na napięcie 100uF/25V
    14. Śruba M4 z ozdobną nakrętką, z zaokrąglonym łebkiem. Pełni ona funkcję trzeciego koła, i jest to bardzo słabe rozwiązanie.

Układ przy napięciu równym 3V pobiera 35mA.

Prosty LineFollower. Bez uC. Do własnego montażu - Made in China - Recenzja. Prosty LineFollower. Bez uC. Do własnego montażu - Made in China - Recenzja. Prosty LineFollower. Bez uC. Do własnego montażu - Made in China - Recenzja.

Układ jest bardzo prosty w montażu. Jak zwykle należy zacząć od najniższych elementów. Sugeruje również, przylutować przewody do wyprowadzeń w silnikach, przed sklejeniem wszystkiego na taśmę dwustronną.

Muszę powiedzieć, że w przypadku tego DIY Kita, jestem bardzo zadowolony. To jest gadżet, który może naprawdę wiele nauczyć i pokazać, że można zrobić coś ciekawego na elementach dyskretnych (no pomijając scalony wzmacniacz operacyjny), nie używając przy tym wszędobylskich mikrokontrolerów.
    Dołączony schemat pozwoli nawet bardzo początkującym elektronikom zrozumieć zasadę działania tego gadżetu. Ci nieco bardziej zaawansowani, powinni ja zrozumieć, nawet bez patrzenia ten banalny schemat.

Podsumowując. Uważam, że jeśli ktoś chce się czegoś nauczyć i przy okazji zbudować zabawkę, która niejednemu przywoła uśmiech na twarz, to ten gadżet jest strzałem w dziesiątkę.
    Jak ktoś lubi kombinować, to można poeksperymentować z różnymi diodami, które współpracują z fotorezystorami. Można je zmienić na podczerwone (IR) i zobaczyć co się stanie, czy fotorezystor w ogóle zareaguje, na to pasmo? A może diody ultrafioletowe (UV) i trasę wyznaczyć tak aby była widoczna tylko dla naszego robocika. Potem już tylko ubrać go w pluszowego szczura, czy jakiegoś pająka i już można wywinąć numer teściowej :) sesese...

Pozdrawiam.
    CMS

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    CMS
    Administrator of HydePark
    Zabawę z elektroniką zacząłem jeszcze zanim poszedłem do zerówki. Zaczęło się od lutowania cynowych ludzików, a zaraz potem wytrawiłem swoją pierwszą płytkę i zmontowałem nadajnik FM. Oczywiście pod czujnym okiem Taty elektronika. Zawodowo związałem się z naprawą elektroniki około roku 2000 i działam w tej branży po dziś dzień. Któregoś dnia, kilkanaście lat temu, trafiłem na portal Elektroda.pl i już tutaj zostałem, z czasem zyskując rangę moderatora, a następnie administratora, oraz pobocznie redaktora.
    Has specialization in: <SERWIS SZEROKO POJĘTY>, <NAPRAWY NIEMOŻLIWE>
    CMS wrote 7258 posts with rating 1948, helped 181 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2004 year.
    gulson
    System Administrator
    Gadżet, który wziąłem od niechcenia okazał się wspaniałym rozrywkowym modułem. Jeśli ktoś ma dzieci to może to zagwarantować zabawę na długie godziny związane z samym montażem, wyklejaniem ścieżki poprzez obserwacje zachowania robocika. Reasumująca zabawka za 15zł dla dużych i małych, integrująca rodziców i dzieci.

Super recenzja, dziękuję.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    CMS wrote:
    nie posiada w swojej budowie żadnego mikrokontrolera. A jednak doskonale radzi sobie z poruszaniem się po wyznaczonej linii.
    Może właśnie dlatego? Układ oparty na komparatorze jak sądzę? Coś podobnego zrobiłem kiedyś (również) w celach rozrywkowych. Gdzieś jeszcze leży w rupieciach...
    Co do wyznaczania trasy taśmą - podejrzewam, ze gwałtownie wzrośnie popyt na czarną taśmę izolacyjną i... na środki do mycia podłóg z pozostałości kleju i (jak taśmy zabraknie) flamastrów...

Co do sposobów ulepszeń - może trzecie koło (wleczone)?

Dodano po 2 [minuty]:

P.S.
    Czekam na recenzję tunera...
    1 Marcin
    Level 17  
    Witam, przyznam się że kupiłem ten samochodzik w grudniu dzieciom, ale jeszcze nie doczekał się uruchomienia. Jest polutowany, zostało tylko włożyć baterie. Zastanawiam się czym zastąpić tę śrubkę żeby to jakoś zgrabniej wyglądało.
    CMS
    Ta nakrętka to porażka, jak się izolacja na zakrętach pomarszczy to się w tych miejscach blokuje. Dlatego na filmiku jest dociążony kamieniami (podkradłem z kwiatka). Myślę, że gdyby odwrócić kierunek silników, tak żeby ta śruba była w roli koła wleczonego to by było lepiej.
    Nie mam pomysłu skąd pozyskać tak małe wleczone kółeczko.
    VIGOR_PICTURES
    Level 20  
    CMS wrote:

Nie mam pomysłu skąd pozyskać tak małe wleczone kółeczko.

Ocho nie! Znów ten CMS! Lodówkę otworzysz a tam on i te jego chińskie zabawki...
    Taki żarcik ;).

Niegłupim pomysłem może być... Kółeczko z klocków LEGO. Swojego czasu w zestawach z serii SYSTEM z samolotami były takie stosowane jako podwozia samolotów. Wystarczy do tego skombinować klocek 'kręciołek - nie wiem jak go nazwać :D. 2x2x1/3 gdzie podstawa ruszała się niezależnie od góry.

Pozdrawiam ;)
    szeryf3
    Level 25  
    @CMS dziękuję za recenzje przyszłej zabawki dla mojego wnuka. Mam nadzieję, że da się nią mi pobawić.
    CMS
    Coś czuję, że to dziadek będzie miał większą zabawę :).
    radiomechanik
    Level 23  
    Temat ten mi jest znany już dobre ćwierć wieku :-)
    Na tej zasadzie serwisowałem kiedyś automatyczny palnik acetylenowy do wycinania blach oraz płyt stalowych.
    Pomimo że początek lat 90-tych to już pojawiały się pierwsze mikrosterowniki ale w przemyśle w automatach królował i8085 , Z80A i inne klony rodem z RWPG zajmujące sporych rozmiarów szafę.
    Nie w każdy sprzęt upychano zaawansowaną cyfrówkę, większość to było połączenie układów analogowych i układów TTL (powoli CMOS wchodziły)
    Tak więc we wspomnianym palniku pracowała głowica czytnika optycznego - obrotowe oko z oświetlającą żarówką halogenową (barwa światła) oraz (jeżeli dobrze pamiętam) ośmioma detektorami - fototranzystorami.
    Czujnik objeżdżał rysunek robiony czarnym tuszem i w skali , ze stałą prędkością , wycinał palnikiem z blachy żądany element.
    Wszystko to było realizowane przy pomoc analogowych komparatorów sterujących serwo-mechanizmami napędów silników prądu stałego do posuwu głowicy palnika.
    Maszyna produkcji DDR :-)
    Zabrudzenia oraz czasami uszkodzenia fototranzystorów powodowały nieskoordynowane ruchy palnika, co się przekładało na mało atrakcyjne użytkowo wzory w wycinanym materiale ...