Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung RH57H90707F - kompresor inwerterowy, sterowanie

kamil.ck13 28 Kwi 2018 21:15 705 15
 • #1 28 Kwi 2018 21:15
  kamil.ck13
  Poziom 8  

  Posiadam lodówkę side-by-side Samsung RH57H90707F. Niestety dwa odrębne autoryzowane serwisy Samsunga poddały się w jej naprawie. Problemem jest elektronika, lub jakiś czujnik, ogromnie dziwny problem, nie będę go opisywał, ale serwis podobno spędził przy niej kilka dni. Wstęp ten ma oszczędzić pytań, dla czego mi przyszedł taki szalony pomysł do głowy. Chciałbym uruchomić tą lodówkę, z pominięciem oryginalnej elektroniki. Zdarza się, że lodówka uruchomi się na jakiś czas normalnie, więc wszystko co potrzebne do schłodzenia komory jest sprawne.

  Aby uruchomić (tylko uruchomić, pomijam tu sterowane szczegółowe) część odpowiedzialną za chłodzenie potrzeba jest uruchomić kompresor inwerterowy i wysterować zawór rozprężny.

  #1. Zawór rozprężny jest unipolarnym krokowym silnikiem. Z tym nie mam problemów, do testów otwieram go mniej więcej do połowy.

  #2. Największym problemem stanowi dla mnie uruchomienie kompresora inwerterowego. Moduł sterujący kompresorem po stronie płyty głównej jest opisany jako TXD, TXD, GND i 5V, czyli wynika z tego, że komunikują się po RS. Jednak po stronie modułu zamiast TXD, RXD są oznaczenia RPM, F/B. Teraz pytanie czy jest ktoś w stanie mi powiedzieć jak ta komunikacja tak naprawdę się odbywa? Próbowałem podsłuchać ich po UART-cie, niby coś sensownego wychwyciłem, ale jak odsyłałem to nic się nie działo, ale wiadomo jest tu mnóstwo opcji konfiguracji parametrów transmisji. Czy ktoś z was umie skomunikować się z takim modułem?
  Zdjęcia modułu: (jest on oznaczony isb_lc3)
  Samsung RH57H90707F - kompresor inwerterowy, sterowanieIMG_201804...140345.jpg Download (678.8 kB) Samsung RH57H90707F - kompresor inwerterowy, sterowanieIMG_201804...140059.jpg Download (1004.99 kB)
  Zdjęcia tabliczki kompresora:
  Samsung RH57H90707F - kompresor inwerterowy, sterowanie31416867_1...6640_n.jpg Download (166.22 kB)
  Czy takim kompresorem można sterować falownikiem do silników indukcyjnych? Dodam, że przeprowadziłem testy i kompresor teoretycznie chodzi na takim falowniku (winer v63), może trochę za bardzo się grzał. Ustawiłem silnik na 230V i 2A. Zakres częstotliwości testowałem zgodnie z tabliczką między 70Hz, a 180 Hz. Przy niższych częstotliwościach kompresor pracował bardzo nierówno. I na tym mój entuzjazm się skończył. Kompresor słychać było, że chodził, ale w zamrażarce kompletnie brak chłodzenia, a tak jak pisałem wyżej zawór rozprężny otwarty w połowie.

  A może dostępny w sprzedaży jest jakiś niedrogi moduł/falownik, który będę mógł normalnie wysterować np. przez UART?

  Tak wiem lodówka, to nie tylko kompresor, ale jestem na to gotowy, od czegoś trzeba zacząć. Czekam na uwagi i liczę na pomoc. To moje pierwsze większe doświadczenie z lodówką :)

  0 15
 • #2 28 Kwi 2018 21:35
  arturavs
  Poziom 39  

  Nie prościej odkręcić radiator i zobaczyć jaki sterownik silnika siedzi?
  Opis F/B i RPM bardziej sugeruje co innego. F/B Forward( naprzód) / Brake ( hamuj ). RPM wyjście sygnału obrotów.
  Zresztą po transoptorach na wejściu widać, że jeden jest jako wejście a drugi wyjście.
  Bez znajomości typu kontrolera ciężko będzie cokolwiek stwierdzić.

  kamil.ck13 napisał:
  Kompresor słychać było, że chodził ale ale w zamrażarce kompletnie brak chłodzenia, a tak jak pisałem wyżej zawór rozprężny otwarty w połowie.


  Dla sprężarek tego typu (hermetycznych) ma bardzo duże znaczenie kierunek obrotów. Ze względu na smarowanie. Nie wiem jak to się ma do sprężania. W zwykłych, nie inwertorowych dla sprężania nie ma to znaczenia, tylko smarowanie.

  0
 • #3 28 Kwi 2018 21:43
  tolo
  Poziom 33  

  Moim zdaniem słabe te serwisy i chyba lepiej naprawić w oryginale.

  0
 • #4 28 Kwi 2018 21:47
  kamil.ck13
  Poziom 8  

  arturavs napisał:
  Nie prościej odkręcić radiator i zobaczyć jaki sterownik silnika siedzi?
  Kurcze ciężka sprawa, jest on przyklejony do sterownika. Te śrubki co są na zdjęciu to tylko takie ograniczniki. Radiator trzyma się na jakimś bardzo silnym kleju, nie wiem czy bez uszkodzenia da się to zdjąć.
  arturavs napisał:
  Dla sprężarek tego typu (hermetycznych) ma bardzo duże znaczenie kierunek obrotów. Ze względu na smarowanie. Nie wiem jak to się ma do sprężania.
  Kierunek obrotów zmieniałem zamieniając dwa kable miejscami. Bez zmian.
  tolo napisał:
  Moim zdaniem słabe te serwisy i chyba lepiej naprawić w oryginale.
  Jakości nie będę oceniał, też mam wątpliwości, ale co zrobić, nikt się tego nie chce podjąć naprawiać w promieniu 150 km, tzn. mogę przywieźć, ale nie ma gwarancji, że naprawią, a niekiedy jeszcze będą chcieli kasę za poświęcony czas. Kupować po kolei płytki rozpoczynając od głównej? A jak nie będzie to? I kilka ładnych stówek utopię po części kupując lodówkę, no nie wiem. Tutaj faktycznie dobrym rozwiązaniem jest serwis, który będzie wymieniał wszystko po kolei bez konieczności płacenia za każdą część, ale podobno było wymieniane prawie wszystko co tylko się dało.

  0
 • #5 28 Kwi 2018 21:51
  arturavs
  Poziom 39  

  kamil.ck13 napisał:
  Kierunek obrotów zmieniałem zamieniając dwa kable miejscami. Bez zmian.


  Przecież kierunek można w falowniku zmienić bez przepinania przewodów. :-)

  Zrób chociaż zdjęcie od strony druku. Może po sposobie podłączenia coś się wywnioskuje.

  0
 • #7 28 Kwi 2018 22:10
  tolo
  Poziom 33  

  A co dokładnie się dzieje z tą lodówką :?:

  0
 • #8 28 Kwi 2018 22:26
  kamil.ck13
  Poziom 8  

  tolo napisał:
  A co dokładnie się dzieje z tą lodówką :?:
  Wygląda to jakby było zwarcie/ niewydolność zasilania - nagły restart bez błędów, tak jakby wyjąć wtyczkę zasilania i ją po chwili włożyć. Dzieje się tak, co kilka, kilkanaście sekund, ale kiedyś nawet chodziła kilka godzin (ostatnio to już raczej tylko częste restarty). Czasami nawet zdąży się załączyć kompresor, ale to dosłownie kila sekund pochodzi. Serwis w mojej obecności zmieniał zasilacz. Oraz gdy już mnie nie było (podobno?), zmienił na chwilę płytę główną, trzy czujniki temperatury i coś jeszcze. Podobno po takich naprawach lodówka chodziła kilka godzin/dni, a później problem powracał. Podobno zmieniał nawet kompresor do testów, ale oglądając połączenia nie jestem przekonany czy to prawda.

  0
 • #9 29 Kwi 2018 10:10
  abuhamza
  Specjalista AGD

  Na Ukrainie można za kilka rubli kupić tester do tych inwerterów. Zrobili jakiś układ, który to startuje, wpinasz kostkę i rusza agregat.
  Mialem kiedyś przypadek, że przewód w ścianie lodówki, który idzie z góry na dół dostal przebicia chyba od kompresora albo wentylatora sprężarki i też chwilę chodziła a po chwili się włączała jak z wtyczki. Sprawdź wiązki na upływność.

  0
 • #10 29 Kwi 2018 10:21
  bubu64
  Poziom 20  

  abuhamza napisał:
  Na ukrainie mozna za kilka rubli kupic tester do tych inwerterow

  Kolego a masz jakiś link do tych testerów?

  0
 • #11 29 Kwi 2018 10:35
  abuhamza
  Specjalista AGD

  Później poszukam link bo jestem na telefonie i ciężko będzie znaleźć. Ale skoro kompresor wstał, to bym się czepił wiązki albo płyty głównej. W tej chwili koledzy z Ukrainy zrobili już moduł, który robi przejście z kompresora inwerterowego na tradycyjny.
  https://youtu.be/3aYbmZDnmh8

  Dodano po 9 [minuty]:

  To jest to coś włożone z ledem zamiast kostki z płyty głównej.
  https://youtu.be/4oSb5kEZRvY
  Później sklep podeślę.

  Wychodzi, że jesteśmy 25 lat za Ukrainą..

  0
 • #12 29 Kwi 2018 14:07
  kamil.ck13
  Poziom 8  

  abuhamza napisał:
  Mialem kiedys przypadek, ze przewód w ścianie lodowki, ktory idzie z gory na dół dostal przebicia chyba od kompresora albo wentylatora sprezarki i też chwilę chodzila a po chwili się wyłączala jak z wtyczki. Sprawdź wiązki na uplawnosc

  abuhamza napisał:
  Ale skoro kompresor wstal to bym sie czepil wiązki albo plyty glownej

  No właśnie jeśli chodzi o wiązkę to wygląda na sprawną. Raczej ciężko to czymś pomierzyć bo to są tak jak pisałem tak małe przebicia, że czasem kilka sekund pochodzi, a kabli mnóstwo. Odpiąłem praktycznie wszystko co możliwe zostawiając tylko zasilanie płyty głównej (zasiliłem własnymi przewodami, pomijając te już istniejące). Taka płyta główna pod którą jest podpięte tylko zasilanie (12 V i 5 V) wciąż daje oznaki życia - słychać włączanie/wyłączanie jednego z przekaźników, ale dzieje się to właśnie tak jakby była restartowana. Zasilanie wygląda na idealne, a jeśli nawet nie byłoby tak idealne jak podaje miernik, to powinny sobie z tymi niedoskonałościami poradzić kondensatory.

  Ciekawym zjawiskiem jest to, że jak tak jest prawie wszystko odpięte oprócz wyświetlacza to płyta się restartuje, ale wyświetlacz nie robi restartów, tylko wyświetla błędy braku czujników. Podpinając same czujniki, na które wskazują błędy, znowu wyświetlacz restartuje się w takt płyty głównej. Wygląda na to, że ten wyświetlacz jest mocno niezależny od płyty.

  abuhamza napisał:
  Pozniej sklep podesle.

  Czekam na link ;)

  Brnąc coraz dalej, mam wrażenie, że serwis mnie oszukał i nie sprawdził lodówki na innej płycie głównej tak jak deklarował, że to zrobił, bo wszystko wskazuje na to, że ona jest winna całego zamieszania. Szkoda, że nie mogę znaleźć w Polsce sklepu, który takową sprzedaje, żeby kupić przetestować i ewentualnie odesłać, gdyby nic nie pomogło.

  0
 • #13 29 Kwi 2018 14:25
  abuhamza
  Specjalista AGD

  No nie ma możliwości wzięcia sprawdzenia i oddania. Pokaż dokładne foto płyty głównej.

  0
 • #15 30 Kwi 2018 12:17
  kamil.ck13
  Poziom 8  

  Koledzy, wybaczcie, ale póki co, to tak jakby wciąż stoję w miejscu. Nic konkretnego nie ustaliliśmy.

  Ponawiam pytanie: Czy silnik kompresora będzie działał prawidłowo, czyli czy będzie miał prawidłowe sprężanie jeśli prawidłowo podłączę (U, V, W) do falownika silników indukcyjnych?

  0
 • #16 30 Kwi 2018 16:35
  abuhamza
  Specjalista AGD

  Wyciągaj panel przedni, wymień wszystkie kondensatory.

  Teoretycznie powinna wstać na falowniku ale nie wiem jak podłączyć bo nie widzę. Też zależy na ile Hz będzie falownik a na ile kompresor chyba w samsungu masz od 53 albo 63-220hz

  0