Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

odkurzacz zelmer-elf

mikomik 20 Aug 2005 19:11 8333 10
 • #1
  mikomik
  Level 10  
  Witam.
  Odkurzacz jak w temacie, niechce ciągnąć, rozebrałem wszystko w porządku komutator czysty, nie iskrzy szczotki też dobre a cały silnik gorący że nie można utrzymać w rękach.
  W kierownicach powietrza czysto, róra też czysta.
  Filtry wyglądają na nowe tylko ten wylotowy jest z jednej strony czarny a z drugiej biały nie wiem czy to ma znaczenie jeśli chodzi o przepływ powietrza.
 • #2
  Frixi
  Level 14  
  Nowe typy odkurzaczy mają to do siebie, że robią się gorące, jeżeli silnik nie iskrzy na szczotkach to powinno być wszystko OK, sprawdź czy szczotki są długie i czy łożyska nie są zużyte jak są dobre to możesz je nasmarować (o ile tego wymagają musisz sam ocenić po tym jak się obracają) ściągając plastikową osłonkę, jeżeli metalowa to tylko przez wciśnięcie smaru przez tą osłonkę, UWAGA jak ściągasz łożyska zapomnij o młotku ;). Przyczyną braku ssania może być brak lub źle załorzona uszczelka między silnikiem, a obudową odkurzacza. Filtr natomiast nie odgrywa, aż tak znaczącej roli ważne żeby był zawsze czysty, a którą stroną powinien być założony to nie pamiętam zobacz na odgniecenia na filtrze od obudowy to będziesz wiedział jak był zainstalowany :)
 • #3
  User removed account
  User removed account  
 • #4
  K_andy
  Level 17  
  witam
  należałoby sprawdzi jeszcze prąd pobierany przez silnik, jeżeli przekracza ok.5A i jest dużo większy to masz zwarty wirnik a w tym przypadku nie ma większego iskrzenia na szczotkach tylko gwałtownie wzrasta temperatura silnika i spadają jego obroty a po chwili przykry zapach i spalenie całkowite wirnika
  A łożysk to nie smarujemy w odkurzaczach, zawsze wymiana na nowe tylko w lepszej klasie wykonania
  powodzenia w naprawie
 • #5
  Aleksander_01
  Level 41  
  Witam
  Ja stawiam że nastąpiło zwarcie międzyzwojowe w jednej z połówek uzwojenia stojana (bardzo rzadka usterka ale możliwa). Powodem moich przypuszczeń jest fakt zaczernionego filtra z jednej tylko strony oraz nadmierne grzanie. Trzeba dokładnie sprawdzić rezystancję obu połówek (muszą być jednakowe).
  Pozdrawiam
 • #6
  Frixi
  Level 14  
  Aleksander_01 wrote:

  Powodem moich przypuszczeń jest fakt zaczernionego filtra z jednej tylko strony


  Ja spotkałem się z filtrami, które fabrycznie są z jednej części czarne, a z drugiej białe i jak dobrze zrozumiałem to właśnie o taki filtr tu chodzi.
  Jeśli chodzi o smarowanie łożysk to jak nasmaruje się je z wyczuciem (nie za dużo smaru) to wszystko jest ok, bo faktycznie gdy się przesadzi to nadmiar smaru jest wyrzucany na zewnątrz.
 • #7
  servisant
  Home appliances specialist
  Zacznij od najprostszego, sprawdz czy waz ssacy nie jest zapchany- tzn przepusc cos przez niego :)

  pozdro
 • #8
  mikomik
  Level 10  
  Nie odpowiadałem wcześniej bo mi neta wyłączyli.
  Co do silnika to po wyjęciu z odkurzacza wymieniłem łożyska i silnik chula.
  Odkurzacz teraz ssie jak nowy nie mam pojecia czemu wcześniej niechciał,nie bardzo mi się chce wierzyć że to przez łożyska.
  Ale i tak dzięki za rady i pozdrawiam.
 • #9
  sarnea
  Level 10  
  Witam
  Przed chwilą rozkręcilem elfa - bo pluł kulkami i rzęził; pierscień zewnetrzny łożyska udało się wybić, ale mam problem ze sciagnięciem pierscienia wewnętrznego z osi - ma ktoś jakieś pomysły, a może są jakieś spec. urządzenia do tego?
  Lukasz
 • #10
  A1234nd
  Level 20  
  jeżeli został pierścień,przeciąć go na szlifierce z jednej strony,ścisnąć go w imadle powinien pęknąć,nie wolno walić młotkiem w ośke wirnika,nowe łożysko powinno się wklejać klejem do łożysk w tarczę łożyskową
 • #11
  dzi_dziuś
  Home appliances specialist
  Wyżej wymieniony sposób może być dobry jednak trzecza uważać aby nie uszkodzić wirnika szlifierką.
  Ja w takich przypadkach używam dwóch starych pilników do metalu i imadła(małego). Jeżeli zanjdziesz to u siebie to ze ściągnięciem wewnętrznego pieścienia nie będzi problemu. Opisuję sposób. Rdzeń wirnika wkręcić w imadło tak aby nałożony na ośkę pierścień łożyska buł przy końcu imadła. Wziąć dwa pilniki lub duże śróbokręty zrobić coś w stylu prasy, czyli włożyć je pod pierścień łożyska i pożądnie nacisnąć. Łożyska zeskakują jak po maśle :) Dodaję rysunek pomocniczy ..... mam nadzieję że jest czytelny

  Dodano po 48 [sekundy]:

  odkurzacz zelmer-elf