Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Pralka Whirlpool AWO 5320 - wymiana łożyska

beny266 29 Kwi 2018 08:27 624 25
  • #1 29 Kwi 2018 08:27
    beny266
    Poziom 3  

Witam. W mojej pralce padło łożysko. Jestem na etapie rozciętej wanny, niestety była zgrzewana. Jak ją zespolić by nie ciekła, ruchy nie były precyzyjne i są nadmiar nierównomierne plastiki, czy to przeszkadza?
    Pralka Whirlpool AWO 5320 - wymiana łożyska

0 25
  • #3 24 Maj 2018 10:37
    abuhamza
    Specjalista AGD

Zobacz w jakim stanie jest oś bębna bo jeżeli jest wypracowana to po kilku praniach Twoje nowe łożyska i robotę szlak trafi.

0
  • #4 25 Maj 2018 10:11
    beny266
    Poziom 3  

Pralka Whirlpool AWO 5320 - wymiana łożyska
    Dzięki za info i jutro się za to zabiorę.
    Kupiłem Simmerring i nie było 7 tylko 10 i z innym rantem czy to nie przepuści wody?

0
  • #5 25 Maj 2018 10:40
    Kenworth 18
    Poziom 30  

Witam.
    Simering jest wyższy od oryginału więc zrób pomiary czy wejdzie cały w gniazdo w wannie. Jeśli będzie sporo wystawał to może się wysunąć po jakimś czasie. Simering uszczelnia się na wardze, a dodatkowo pomaga w tym sprężynka dociskowa więc jeśli krzyżak będzie w dobrym stanie to simering będzie prawidłowo uszczelniał. Sprawdź tuleję krzyżaka tzw. ślizg na, którym pracuje simering czy nie ma wżerów i czy powierzchnia nie ma zadr i jest gładka.
    Poddaj również oględzinom całą oś krzyżaka, a szczególnie miejsca gdzie montowane są łożyska.

To bardzo istotne by nowe łożysko wchodziło ciasno na swoje miejsce i nie może mieć luzów. Mam nadzieję, że nie kupiłeś najtańszych chińskich łożysk bo naprawdę nie warto. Jeżeli stan krzyżaka będzie dobry to przy montażu uszczelniacza nie żałuj smaru.
    Pozdrawiam.

0
  • #6 25 Maj 2018 17:03
    skryn
    Admin grupy AGD

beny266 napisał:

Kupiłem Simmerring i nie było 7 tylko 10 i z innym rantem czy to nie przepuści wody?

Wejść wejdzie i uszczelni nawet bieżnię.
    Ale jak wszystko do kupy poskręcasz, to nie obrócisz bębna ręką, nawet na siłę... :)
    Simmering jest za wysoki i ociera o czop ośki krzyżaka.

0
  • #7 25 Maj 2018 18:15
    Kenworth 18
    Poziom 30  

Jutro sobota więc naprawę będziesz musiał odłożyć chyba, że gdzieś kupisz wymiarowy uszczelniacz.
    Jeśli jednak nie dostaniesz go to sprawdź ofertę firmy Stamar.
    Specjalizują się w uszczelnieniach wszelakiej maści i również do AGD więc powinni takowy posiadać w ofercie.
    Jeśli jutro chciałbyś się zabrać za robotę to o potrzebny Ci simering popytaj w Agdexie na Grunwaldzkiej w Rybniku.

0
  • #8 25 Maj 2018 19:01
    beny266
    Poziom 3  

Dzieki za informacje. Dzwoniłem do sklepu z częsciami agd i zamówiłem na wtorek simering 8mm wys. powinno byc ok innych nie ma .Obręb przy simeringu nie posiada rys. Za to w miejscu gdzie było wewnętrzne łożysko pozostały straszne uszkodzenia na wałku przyczynilo sie do tego rozsypane łożysko, lekko to zrównałem tarczą listkową i łoźysko wchodzi z mikro luzem. Myśle ze to w niczym nie bedzie przeszkadzać bo siedzisko zewnętrzne trzyma łożysko sztram.

0
  • #9 25 Maj 2018 20:24
    Kenworth 18
    Poziom 30  

Niestety nie jest to dobra nowina.
    Łożysko nie może mieć żadnych luzów bo bęben pracujący w zbiorniku w trakcie wirowania przenosi ogromne obciążenia właśnie na łożyska.
    By zlikwidować ten luz przy pomocy przecinaka i młotka stwórz bruzdy na osi krzyżaka w miejscu w którym jest umiejscowione łożysko po to by nowe łożysko weszło najciaśniej jak to tylko możliwe.
    Jeśli zaś chodzi o sklep z częściami AGD, który stwierdził że takich uszczelniaczy nie ma to proszę zobacz poniżej:
    http://sklep.stamarpoznan.pl/pl/zanussi/319-simering-40x55x7.html

0
  • #10 25 Maj 2018 20:43
    mrice
    Specjalista AGD

Zależy jak duży ten luz jest, jeśli będzie nadmierny to żywot łożysk długi nie będzie.

0
  • #11 25 Maj 2018 20:58
    Kenworth 18
    Poziom 30  

Dobrze by było gdybyś zrobił kilka zdjęć stanu osi krzyżaka oraz stanu jego ramion i zamieścił te zdjęcia na forum.

0
  • #12 28 Maj 2018 10:36
    Andru86
    Poziom 2  

Mam podobną pralkę AWOD5520 i zamierzam w przyszły weekend dokonać operacji wymiany łożysk. Znalazłem na allegro taką uszczelkę:

www.sklep.naprawcze.pl/p/23/151/uszczelka-do-...pool-44l-1000-uszczelka-zbiornika-pralki.html

Kupował ją ktoś? Kosztuje niewiele więcej jak klej do szyb i się teraz zastanawiam, bo przy kolejnej wymianie łożysk nie musiałbym kleju zdrapywać.

Dodano po 6 [minuty]:

I z jakiej firmy Panowie polecacie łożyska?

0
  • #13 28 Maj 2018 11:00
    Kenworth 18
    Poziom 30  

Witam.
    To jest uszczelka wanny pralki, ale stosowana w zbiornikach skręcanych.
    Łożyska byle nie najtańsze chińskie i muszą być kryte po obu stronach metalem lub tworzywem sztucznym.
    Kluczem do sukcesu jest bardzo dobry stan tulei krzyżaka na której pracuje simering i prawidłowy montaż uszczelniacza na smarze i broń Boże na sucho.
    Jeśli puści uszczelniacz to nawet najdroższe łożyska tego nie przetrwają.

0
  • #14 28 Maj 2018 11:02
    abuhamza
    Specjalista AGD

Zazwyczaj w pralkach są skf lub fag :D szkoda to robić oś cieńka jak palec małe łożyska zaraz znów się rozwalą już dawno byś nową pralkę sobie kupił a tak koszta, koszta, koszta.. :P

0
  • #15 28 Maj 2018 11:16
    Kenworth 18
    Poziom 30  

Za 100-150 zł kolega Andru86 nowej pralki sobie nie kupi kolego abuhamza.
    Jeśli krzyżak jest w dobrym stanie to warto przedłużyć nieco życie pralce.
    Choćby 2-3 lata jeszcze posłużyła to chyba warto pomajsterkować.

0
  • #16 29 Maj 2018 07:00
    beny266
    Poziom 3  

Pralka Whirlpool AWO 5320 - wymiana łożyskaPralka Whirlpool AWO 5320 - wymiana łożyska
    Zdjęcia gdzie pomiędzy wchodzi kawałek kartki papieru.

0
  • #17 29 Maj 2018 08:09
    Kenworth 18
    Poziom 30  

Witam.
    Tragedii nie ma więc wykonanie bruzd w osi krzyżaka po których pozostaną zadry poprzez, które luz łożyska będzie zlikwidowany w Twoim przypadku ma sens i naprawa powinna zakończyć się powodzeniem. Jeśli niestety pozostawisz to tak jak jest to tak jak pisał wyżej kolega Mrice łożyska długo nie posłużą.
    Najlepszym wyjściem z sytuacji było by oddanie krzyżaka do przetoczenia osi pod inny wymiar łożyska, ale nie wiem czy jest warsztat tokarski w Rybniku, który by się podjął tego. Stan ramion krzyżaka wygląda na bardzo dobry więc są wielkie szanse na naprawę zakończoną pełnym sukcesem.

0
  • #18 29 Maj 2018 11:21
    Stefciu_B
    Specjalista AGD

Kenworth 18 napisał:
    wykonanie bruzd w osi krzyżaka po których pozostaną zadry poprzez, które luz łożyska będzie zlikwidowany w Twoim przypadku ma sens i naprawa powinna zakończyć się powodzeniem

Nie będzie z tego dużego pożytku, a trzeba jeszcze wziąć pod uwagę kwestię uszczelnienia
    beny266 napisał:
    Jak ją zespolić by nie ciekła, ruchy nie były precyzyjne i są nadmiar nierównomierne plastiki, czy to przeszkadza?

1
  • #19 29 Maj 2018 14:17
    Kenworth 18
    Poziom 30  

Z całym szacunkiem dla kolegi Stefcia-b.
    Nie chcę się mądrzyć, ale kiedyś już składałem zespół piorący z podobnym uszkodzeniem krzyżaka i pralka pracowała przez 3 lata zanim znowu doszło do uszkodzenia łożysk.
    Co prawda była to pralka z rozkręcanym zbiornikiem i krzyżak był dostępny, ale na tamtą chwilę nie było tańszych zamienników a oryginał kosztował krocie, krzyżak z demontażu również był nie osiągalny. Po jakimś czasie udało się nabyć krzyżak z demontażu i czekał jakieś 2 lata na montaż.
    Co do uszczelnienia wanien to ma kolega rację, że będzie to trudne do wykonania, ale jeśli autor tematu wyrówna krawędzie wanien przy pomocy papieru ściernego i klocka do szlifowania szpachlówki a następnie nawierci otwory w nie za dużych odstępach i połączy wanny za pomocą śrub i nakrętek a nie wkrętów to jest szansa, że połączenie będzie szczelne.
    Myślę, że w tym przypadku użycie kleju do szyb samochodowych zamiast popularnego silikonu będzie lepszym rozwiązaniem.

0
  • #20 29 Maj 2018 20:30
    beny266
    Poziom 3  

Dziękuję za porady. Luzy udało sie zniwelować za pomocą punktaka. Nadal czekam na zamówiony simer. Pozdrawiam

0
  • #21 30 Maj 2018 06:05
    Andru86
    Poziom 2  

Kenworth 18 napisał:
    To jest uszczelka wanny pralki, ale stosowana w zbiornikach skręcanych.

Pisałem do firmy i twierdzą, że to nowa uszczelka wyprodukowana specjalnie do zgrzewanych zbiorników, które trzeba ponawiercać, rozciąć, a potem dać tą uszczelkę i skręcić śrubkami z zestawu.

0
  • #22 30 Maj 2018 07:07
    Kenworth 18
    Poziom 30  

Witam.
    Przepraszam mój błąd.
    Tak szczerze to nie sprawdziłem linku, który kolega dołączył.
    Jest to chyba nowość bo pierwszy raz się z tym spotykam.
    Napewno jest to lepsze rozwiązanie od kleju lub silikonu, ale warunkiem szczelności będzie uzyskanie równych krawędzi na wannach po ich rozcięciu bo inaczej wątpię by ta uszczelka spełniła prawidłowo swoją rolę.

1
  • #23 30 Maj 2018 07:19
    Stefciu_B
    Specjalista AGD

Andru86 napisał:
    nowa uszczelka wyprodukowana specjalnie do zgrzewanych zbiorników, które trzeba ponawiercać, rozciąć..

No właśnie ponawiercać przed rozcięciem
    Kenworth 18 napisał:
    nawierci otwory w nie za dużych odstępach i połączy wanny za pomocą śrub i nakrętek a nie wkrętów to jest szansa, że połączenie będzie szczelne.

dalej będę się upierał, że nie warta skórka wyprawki, szkoda czasu i pieniędzy.

1
  • #24 30 Maj 2018 10:22
    Kenworth 18
    Poziom 30  

Z całym szacunkiem dla kolegi,ale ja się nie upieram przy kwestii szczelności zbiornika.
    Tylko podałem przykład związany z krzyżakiem i tylko na ten temat mam swoje zdanie.
    Producent pralki autora tematu nie przewidział opcji wymiany łożysk więc autor zanim przystąpił do naprawy mógł się wesprzeć obszernymi materiałami na ten temat z forum Elektroda a dodatkowo w sieci również można znaleźć sporo filmów instruktażowych, które pozwoliły by mu uniknąć błędów.
    Mimo wszystko spróbować warto biorąc pod uwagę że jedyną alternatywą jest zakup innej pralki.

0
  • #25 30 Maj 2018 13:46
    abuhamza
    Specjalista AGD

Stefciu_B napisał:
    Andru86 napisał:
    nowa uszczelka wyprodukowana specjalnie do zgrzewanych zbiorników, które trzeba ponawiercać, rozciąć..

No właśnie ponawiercać przed rozcięciem
    Kenworth 18 napisał:
    nawierci otwory w nie za dużych odstępach i połączy wanny za pomocą śrub i nakrętek a nie wkrętów to jest szansa, że połączenie będzie szczelne.

dalej będę się upierał, że nie warta skórka wyprawki, szkoda czasu i pieniędzy.

Dokładnie jak kolega szkoda czasu i pieniędzy i nerwów. Już byś na szrocie wyrwał starego boscha maxx6 do 200zł, wymienił szczotki i prał do usranej śmierci.. Chyba najlepiej wykonany baniak ostatnich 20lat do tyłu, gruba oś rzadko kiedy łożyska padają no i jeszcze stary electrolux (ale w nich znów wycierają się uszy sprężyn).

Kiedyś testowo płytką Candy przeciąłem i się mściło bo co miesiąc gdzie indziej ciekło.. to cały czas pracuje te spłowienie nie jest jakieś super konkretne po przecięciu.

0