Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ręczna kosiarka bębnowa ( na pych)

29 Kwi 2018 10:35 1260 7
  • Poziom 10  
    Kosiarka ręczna przestała obracać bębnem. Rozłożyłem elementy plastikowe kół i plastikowe kółka zębate napedu od kół. Pomimo technicznego wykształcenia nie jestem w stanie wymyslić co jest przyczyną. Bęben luźno się obraca a kółeczka małe napędu także obracaja sie luźno na rurce wału bębna. Są tam prostokątne otworki szer 4 mm w rurce wału. Puste - nic tam nie ma. Plastikowe kółeczka wewnętrzne mają ciekawy wykrój , który sugeruje zazębianie podobne jak w rowerowym torpedo ale tam nie ma żadnych wałków. Jak to działa -nie mam pojęcia. Proszę oświećcie mnie.
    Marek Mozets.
  • Poziom 34  
    Podaj model i producenta tej kosiarki.
  • Poziom 10  
    Nie znam typu bo na obudowie nie ma żadnych naklejek ani napisów. (China?).
    Przesyłam jednak zdjęcia tego urządzenia. Może to coś da.

Ręczna kosiarka bębnowa ( na pych) Ręczna kosiarka bębnowa ( na pych)

• Poziom 32  
    Mozets napisał:
    Bęben luźno się obraca a kółeczka małe napędu także obracaja sie luźno na rurce wału bębna. Są tam prostokątne otworki szer 4 mm w rurce wału. Puste - nic tam nie ma. Plastikowe kółeczka wewnętrzne mają ciekawy wykrój , który sugeruje zazębianie podobne jak w rowerowym torpedo ale tam nie ma żadnych wałków. Jak to działa -nie mam pojęcia.

Najprawdopodobniej te małe "trybiki" na wale bębna nie powinny się obracać tylko napędzać bęben zazębiając się z wewnętrznym trybem/zębatką wewnątrz kół jezdnych i jednocześnie napędowych. Czyli raczej na wale bębna tnącego powinny "siedzieć sztywno" i się nie obracać, tylko obracać się razem z bębnem (patrz - przekładnia planetarna).

Taki prosty (nieudolny) schemat jak to powinno być wewnątrz kół napędowych/jezdnych.

• Poziom 10  
    Masz całkowitą rację, że w momencie ruchu kosiarki do przodu wał bębna z ostrzami tnącymi winien być związany z ruchem tulei ( wałka) bębna i kół napędowych . Tyle, że te małe kółeczka od strony wewnętrznej ( po zsunięciu z wału) mają wewnątrz gniazda wyprofilowane w 3 łukowate, eliptyczne , klinowate zęby - zapadki. Ich zarys jest podobny do spirali Archimedesa. One z pewnością w jakiś nieznany mi sposób mają zazębiać się z prostokątnymi otworami w tulei wałka bębna w czasie ruchu urządzenia do przodu. Czy w tulei wału mają być jakieś kliny? (Ruchome? Sprężyste? Stałe? Metalowe? Z tworzywa ?) Czy też w gniazdach platikowych kółek mają być umieszczone np. wałki o fi nieco większym niż otwór w wałku czyli np 5mm. Na razie tam nie ma nic. Czy wypadły, czy się zużyły, czy mają one być wykonane z plastiku, czy innego materiału. Czy mają mieć przekrój okrągły, czy też wielościanu foremnego. NIE WIEM. Dzięki za chęć pomocy. Pozdrawiam. Marek Mozets.
  • Poziom 32  
    Czy te zębatki mają podobny kształt do tych zębatek (chodzi o te "spirale")?

To w takim przypadku gdzieś jeszcze powinny być jeszcze części podobne do tych na zdjęciu. Działało to zapewne w ten sposób że jak pchało się kosiarkę do przodu to bęben tnący był napędzany, a jeżeli cofaliśmy kosiarkę to napęd bębna "się wyłączał", tylko nie mogę na razie rozgryźć gdzie były umieszczone te "kliny". Jest to zapewne coś w rodzaju sprzęgła jednokierunkowego. Gdybym miał to na miejscu to na pewno bym "rozgryzł" jak to współpracowało bo jak dotąd to nie miałem jeszcze z tym styczności i po prostu nie wiem jak to działa w rzeczywistości.

Dodano po 12 [minuty]:

Tu masz obrazek z częściami podobnej kosiarki. Byćmoże dopatrzysz się czego Ci brakuje i jak to było złożone.

• Poziom 10  
    Bardzo dziękuję za odpowiedź. Rysunek techniczny złożeniowy przedstawia kosiarkę prawie identyczną (Chiny) jak uszkodzona. Słusznie domyślałem się, że do zasprzęglenia elementów plastikowych małych trybików - potrzebne są właśnie bądź wałki, bądź kliny. Problem - jakie są ich wymiary i z jakiego materiału są wykonane. Metoda prób i błędów polegająca na intuicyjnym dopasowaniu części , może zniszczyć plastikowe trybiki - o skomplikowanym wykroju. Prześlę zdjęcie wewnętrznej strony tych elementów. Dzięki za "popchnięcie" do przodu tematu naprawy. Chyba jednak będę musiał pojść do sklepu z kosiarkami i być może takie wałeczki znajdę.
    Marek Mozets.