Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka Bosch SRI 45T35 EU - wylewa wodę drzwiami

29 Kwi 2018 13:54 1053 5
  • Poziom 9  
    Witam.
    Ostatnio moja zmywarka (ma 7 lat) sporadycznie zaczęła wylewać wodę w trakcie prania - około pół szklanki w ciągu mycia. Rozebrałem pokrakę, zdjąłem zabudowę i obserwowałem co się dzieje.

Po włączeniu programu, woda zaczyna wylewać się przez chwilę po około 5-8 minutach od rozpoczęcia. Wylewa się od spodu drzwi w miejscu uszczelki. Do przelania dochodzi tylko przez chwilę - w tej rynience pod drzwiami na moment poziom wody podnosi się tak wysoko, że się przelewa (wspomniane pół szklanki), ale po chwili poziom wody w rynience opada i wszystko wraca do normy. W ciągu programu taką sytuację zaobserwowałem dwa razy - raz po rozpoczęciu (ok 5 minut po starcie) drugi raz pod koniec prania (jakieś 15-20 minut przed końcem).

Problem nie jest permanentny - czasem wszystko jest OK i poziom wody w rynience się nie podnosi powyżej "normy". Za pierwszym razem przeglądnąłem wszystko (ramię i hydrostat), przeczyściłem, sprawdziłem drożność przewodów wodnych, włączyłem pranie i wszystko było OK. Myślałem, że problem się rozwiązał. Przy kolejnym praniu - znów się wylało. Zrobiłem kolejne pranie, chcąc porobić zdjęcia, nakręcić filmiki (ze słoikiem w środku oraz pokazujący kiedy i ile wody zbiera się w rynience) i znów wszystko było OK.
    Większość testów robiłem przy pustej zmywarce, ale zgodnie z obserwacją - ilość naczyń lub ich brak ma niewielkie znaczenie. Woda potrafi się wylać tak z pustej zmywarki jak i załadowanej.

Zgodnie z informacjami znalezionymi dotychczas na forum - sprawdziłem obracanie się dolnego ramienia oraz czy ramię nie jest pęknięte - jest wszystko OK. Hydrostat działa w miarę dobrze, nie jest jakoś zanieczyszczony, zakamieniony itp. Wszystko wygląda i pracuje dobrze (zamyka, otwiera itp). Uszczelka w rynience pod drzwiami jest w bardzo dobrym stanie. Czy ramię się obraca potwierdziłem w 100% telefonem zamkniętym w słoiku (natomiast akurat w trakcie tego programu zmywarka wody nie wylała).

Pytania mam zatem następujące:
    1. Czy to możliwe, żeby zmywarka sporadycznie pobierała odrobinę za dużo wody? W którymś wątku czytałem, że w Boschu z systemem aquastop to po prostu niemożliwe. Ale tak to u mnie wygląda... Jeśli to możliwe, co przeglądnąć, wyczyścić?
    2. Jako że nie udało mi się nagrać filmu ze środka, w momencie wylewania wody (który np. pokazałby, że woda się wylewa pomimo kręcenia się dolnego ramienia) pytanie, czy może zdarzyć się, aby losowo dolne ramie się przycinało? Za tą opcją przemawia fakt, że kiedy dochodziło do wylewania się wody słychać było nagły dość intensywny mocny dźwięk mycia z dolnej części - i w tym czasie rynienka się dość szybko napełniała (czyli np. akurat śmigło było zablokowane, skierowane pod uszczelkę) - ale w tym przypadku ramię musiałoby się blokować w tym samym położeniu i to losowo (bo losowo zmywarka wylewa wodę).
    3. Jakieś 3 miesiące temu czyściłem zawór od płaszcza wody (był przerdzewiały i blokował się powodując problemu z ukończeniem prania) - czy ten zabieg mógł mieć związek z obecnymi objawami? Pytam, bo zmywarka przez 7 lat działała bezawaryjnie i nagle w ciągu 3 miesięcy dwa kolejne problemy - duży zbieg okoliczności...
    4. Gdzie w tej zmywarce jest przepływomierz? W jednym z wątków wyczytałem, że odpowiada on za ilość pobieranej wody, ale nie mogę znaleźć takiego elementu.

Załączam zdjęcia uszczelki i tego co pod nią w momencie normalnej pracy (kiedy nie wylewa), płaszcza oraz hydrostatu - moim zdaniem wyglądają całkiem OK porównując do zdjęć zmywarek w innych postach.
    Zmywarka Bosch SRI 45T35 EU - wylewa wodę drzwiami Zmywarka Bosch SRI 45T35 EU - wylewa wodę drzwiami Zmywarka Bosch SRI 45T35 EU - wylewa wodę drzwiami Zmywarka Bosch SRI 45T35 EU - wylewa wodę drzwiami Zmywarka Bosch SRI 45T35 EU - wylewa wodę drzwiami
  • Poziom 27  
    Ta zmywarka nie ma przepływomierza, poziom wody jest kontrolowany hydrostatem. Raczej nie doszukiwałbym się problemów z poborem ilości wody, a raczej uszczelka na drzwiach jest albo twarda i nie dolega lub jest uszkodzona. Poszukaj w sklepach internetowych czy są jeszcze dostępne i wymień.
  • Poziom 9  
    Dziękuję za poradę.
    Uszczelki pod drzwiami jeszcze nie demontowałem (bo subiektywnie uważam, że jest w całkiem dobrym stanie - miękka, nie poniszczona, nie jest sparciała, dobrze przylega na krawędzi).
    Natomiast co ciekawe - cały dzisiejszy dzień bez skutku próbuję odtworzyć problem (choćby po to, żeby zrobić zdjęcia i nagrać filmik) - niezależnie od programu, od temperatury, zawartości zmywarki - wszystko działa OK... Samo się raczej nie naprawiło i poza czynnościami wymienionymi wcześniej (płukanie filtra, sprawdzenie przełączników na hydrostacie, przedmuchanie ramion, weryfikacja toru wody i finalnie czyszczenie płynem do zmywarek Finish (ten dwukolorwy preparat) nie robiłem nic nowego.
    Pewnie jak złożę wszystko do kupy znowu woda się wyleje.
  • Poziom 21  
    Sprawdź czy dolne ramię zraszacza nie jest rozwarstwione :)
  • Poziom 2  
    U mnie taka sama sytuacja, zmywarka Beko. Dolne ramie było rozszczelnione, słabo widać to na pierwszy rzut oka. Pomogło ,,oblecenie’’ całego ranienia superglu. Na początku pojawiała się tylko woda na podłodze, ale z czasem zmywarka nie dokańczała mycia i pojawiał się komunikat E01. Trzeba było ręcznie wypompowywać wodę.
  • Poziom 9  
    Witam ponownie,

Dolne ramię oczywiście sprawdziłem bardzo dokładnie - nie jest rozwarstwione ani nie ma w nim pęknięć. Również dokładnie je wypłukałem (ale pestek i innych tego typu ciał obcych w nim nie było).

Co interesujące - od czasu wykonania zeszłotygodniowych zabiegów kontrolno-czyszczących zmywarka nie wylała ani raz. Tak więc złożyłem wszystko, wsunąłem do zabudowy i podstawiłem ceratę oraz kartkę papieru - żeby łatwiej było dostrzec ewentuany wyciek.

Sam nie wiem co myśleć o tej sytuacji.
    Chyba jedyną rozsądną przyczyną problemu było chwilowe przyblokowanie się dolnego ramienia (bo uszczelka pod drzwiami jest w naprawdę super stanie).

Ps: Na ostatniej stronie instrukcji zmywarki widziałem zapis o dożywotnim ubezpieczeniu od zalania w wyniku nie zadziałania systemu aqua-stop. Czy myślicie, że moje zdarzenie kwalifikuje się do jakiegoś odszkodowania? De facto do tej pory nie wiem co było przyczyną, może faktycznie chwilowy defekt i niedomaganie aqua-stopu?

Pozdrawiam!