Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przystawka do akordeonu. zrób to sam

AndKoc 20 Aug 2005 19:54 8486 8
IGE-XAO
    AndKoc
    Level 17  
    Chciałem zrobić sobie przystawkę do akordeonu do podłączenia do wzmacniacza (kiedyś miałem coś takiego w rękach, ale niestety to było dawno). Przystawka ta ma na celu odebranie dźwięku wydawanego przez instrument i wzmocnienie go we wzmacniaczu. Zrobiłem coś takiego jak w załączonych plikach. W skład zestawu wchodzi 8 rezystorów 10 kOhm oraz 4 mikrofony pojemnościowe(ukłed przeznaczony dla wzmacniacza stereo). Brak zasilania zewnętrznego (w oryginale wszystko działało). Proszę wszystkich bardziej zorientowanych co może być przyczyną, że ta przystawka mi nie działa.

Crocclip.zip to program do otwarcia pliku przyst.zip
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • IGE-XAO
    janek11389
    Level 42  
    Witam! Osobiście nie robiłem tego, bo nie było mi to potrzebne, ale mój kolega, co chwilę to robi i pociska dalej. Ale on robi dwa modele, jedne z głowic z mikrofonów magnetofonowych, tych cienkich i na akordeon 120 basów daje cztery takie głowice, ale też robi z przetworników, jakie są wykorzystywane w kartkach urodzinowych, takie, co jak otworzysz to grają, tylko je musisz położyć na gąbce, do tego montuje potencjometr i wyłącznik, jak skończy grać, to żeby mu się nie wzbudzało, na mikrofonach pojemnościowych jeszcze nie robił, ale to mu się sprawdza.
    Pozdrawiam
    AndKoc
    Level 17  
    Wielkie dzięki za odpowiedź.
    Czy wina może leżeć po stronie mikrofonów? Czy są różne rodzaje w tych samych obudowach? Ja kupiłem te 8 mm ,,walce'', a czy tej samej konstrukcji są też inne mikrofony? Czy mikrofony pojemnościowe potrzebują zasilania?
    Proszę o odpowiedź i pozdrawiam.
  • IGE-XAO
    Wlad
    Level 12  
    AndKoc wrote:
    Wielkie dzięki za odpowiedź.
    Czy wina może leżeć po stronie mikrofonów? Czy są różne rodzaje w tych samych obudowach? Ja kupiłem te 8 mm ,,walce'', a czy tej samej konstrukcji są też inne mikrofony? Czy mikrofony pojemnościowe potrzebują zasilania?
    Proszę o odpowiedź i pozdrawiam.

Witam!
    Mikrofon pojemnościowy to nic innego jak dwie blaszki bardzo blisko siebie , odzielone nie przewodzacym matriałem izolacyjnym, z chwilą uderzania fal akustycznych o powierzchnie blaszki miedzy nimi zmienia sie pojemność która z kolei steruje bramką tranzystora przeważnie polowego i ten tranzystor wzmacnia ale musi mieć jakiekolwiek zasilanie chociażby z przedwzmacniacza którego ten tranzystor steruje, przeważnie ten tranzystor jest w środku mikrofonu... chodzi tu o zminimalizowanie długości przewodu do bramki bardzoczułego tranzystora. Tak że wydłubanie go i mikrofon podłączony przewodem nie wchodzi w rachube, bo nie wiadomo było by czy to ty grasz czy wzbudzone radio.
    Pozdrawiam
    Władysław Z.
    AndKoc
    Level 17  
    Więc mam rozumieć, że przyczyną jest inny typ mikrofonów (w oryginale były podobne wkładki mikrofonowe ,,walce'', a zewnętrznego zasilania tam nie było). Jakiego typu mogły to być wkładki, że wszystko działało bez zasilania?
    AndKoc
    Level 17  
    AndKoc wrote:
    Więc mam rozumieć, że przyczyną jest inny typ mikrofonów (w oryginale były podobne wkładki mikrofonowe ,,walce'', a zewnętrznego zasilania tam nie było). Jakiego typu mogły to być wkładki, że wszystko działało bez zasilania?

Nikt nie potrafi mi pomóc?
    AndKoc
    Level 17  
    Skoro nikt nie potrafił mi pomóc na naszym forum to poszedłem do serwisu akustycznego i tam w 30 sekund fachowiec (około 20 lat, ale bardzo sprytny) narysował mi modyfikację mojego schematy (z zasilaniem na baterii 9V). Bez problemu zadziałało (servisant powiedział, że powinno działać jakieś 2 lata na jednej baterii) i działa do tej pory.
    Pozdrawiam wszystkich zainteresowanych i temat można zamknąć.
    lechu12
    Level 26  
    Kolego możesz podesłać ten schemat??
    AndKoc
    Level 17  
    Odpowiadając na prośby z wielu emaili zamieszczam zmodyfikowany schemat przystawki. Mam nadzieję że się przyda :)

Program do uruchomienia pliku zamieszczony w pierwszym poście.