Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

uszkodzony kabel elektryczny

szach11 29 Apr 2018 20:12 5916 34
lampy.pl
    szach11
    Level 12  
    Witam
    Panowie podczas montażu listew przypodłogowych w wierciłem się pechowo w dwa kable w jednym w PE (oswietlenie) a w drugim w fazę(gniazdka). Uszkodzona została izolacja oraz częściowo drut.Co radzicie z tym zrobić dodam że uszkodzenie jest przy samej podłodze :/.

• lampy.pl
    Gunslinger
    Level 30  
    Zdjąć zewnętrznej izolacji 5 cm w górę, przeciąć te kable tuż nad naderwaniem, nasunąć termokurcze, zalutować na cięciu dodatkowo pobielająć dół, aby wzmocnić tam przewód, nasunąć termokurcz i zgrzać, zewnętrzną izolację "taśmą izolacyjną parcianą" (nie schodzi jak zwykła izolatka).
    kindlar
    Level 41  
    Odizolować, przeciąć, założyć koszulki termokurczliwe, polutować, zaizolować koszulkami.
    mechanix
    Level 14  
    witam
    ''Ułamane kable we włączniku światła''-to tytuł jaki niedawno był omawiany.Przeczytaj i jak coś nie rozumiesz to pisz a poradzę.
    szach11
    Level 12  
    Jeśli przetnę brązowy przewód to zrobi się za krótki przecież na dodatkowe lutowanie?
    mechanix
    Level 14  
    Wstawić trzeba kawałek dodatkowego przewodu.
    szach11
    Level 12  
    Czyli w dwóch miejscach lutować. Czy nie wyjdzie podobnie jak zastosuje kostki wag i uszczelnię wszystko taśma albo klejem na gorąco ?
  • lampy.pl
    bartekfigura
    Level 29  
    Miałem kiedyś podobną sytuację podczas przykręcania płyt GK do sufitu. Zdecydowałem się na wymianę odcinka przewodu pomiędzy lampą a włącznikiem. A na przyszłość zainwestować w lokalizator przewodów.
    mechanix
    Level 14  
    Można i tak jak będzie odpowiednia długość przewodu.
    szach11
    Level 12  
    Wykorzystać kostki ? Myślę aby przedłużyć sobie go i wstawić dwie kostki.
    zbich70
    Level 43  
    Gunslinger wrote:
    zalutować na cięciu dodatkowo pobielająć dół

kindlar wrote:
    Odizolować, przeciąć, założyć koszulki termokurczliwe, polutować, zaizolować koszulkami.

Lutować to możecie sobie płytki PCB lub inne drobiazgi, ale nie w elektroenergetyce.
    Takie "smarkanie" cyną i lutownicą kończy żywot dużo wcześniej niż odpowiednie tulejki zaciśnięte odpowiednią praską. Na to oczywiście koszulki termokurczliwe.
    Ale nie pierwsze-lepsze za parę groszy, które pod opalarką natychmiast zamieniają się w węgiel i kleju wewnątrz nie zobaczycz.
    User removed account
    Level 1  
    CYRUS2
    Level 43  
    szach11 wrote:
    Najgorsze rozwiązanie z możliwych.
    Działać będzie, ale nie wiadomo jak długo.
    Łukasz-O
    Admin of electroenergetics
    CYRUS2 wrote:
    szach11 wrote:
    Najgorsze rozwiązanie z możliwych.
    Działać będzie, ale nie wiadomo jak długo.

Co ten post wnosi do dyskusji? Zaproponuj coś zamiast trollować.

szach11 wrote:
    Witam
    Co radzicie z tym zrobić dodam że uszkodzenie jest przy samej podłodze :/.

Należy w tym miejscu zrobić puszkę i w niej wykonać połączenia. Trzeba odciąć zniszczone fragmenty żył i dosztukować nowymi. Łączyć najlepiej szybkozłączkami lub wspomnianymi "kostkami" na zakładkę.
    Żadne lutowania i żadne skręty kombinerkami. Do połączeń musi być dostęp.
    szach11
    Level 12  
    Nie mam możliwości zrobienia puszki w koło są kable. Myślę nad połączeniem wago i zalaniem je żywicą bądź uszczelnieniem taśmą lub koszulką termokurczliwą albo wersja lepsza zacisnąć tuleje miedziana i uszczelnić koszulką termokurczliwą ale chyba nie zmieszczę się z praską. Możecie coś jeszcze doradzić?
    bartekfigura
    Level 29  
    a jakim problemem jest wymiana całego uszkodzonego odcinka?
    User removed account
    Level 1  
    szach11
    Level 12  
    Parę postów wyżej powiedziano mi że kabli w energetyce się nie lutuje ale jeśli uważasz że można napisz jak to najlepiej zrobić bo mając tak mało przewodu do wykorzystania ciężko będzie skręcić i zlutować pozostaje tylko chyba przyłożenie kolejnego odcinka do drugiego i zalutowanie bez skręcania. Pytanie czy takie połączenie będzie wystarczająco mocne?

A co myślisz o tulei zaciskowej?
    User removed account
    Level 1  
    marcinolesno

Level 17  
    plum1978 wrote:
    Nie spotkałem się do tej pory z tulejkami kablowymi o przekroju mniejszym niż 6 mm2 a na załączonym obrazku jest przewód 2,5 mm2 . Jaka praska kablowa ma kamienie przystosowane do tak małych przekrojów ? - Nie biorę pod uwagę praski do tulejek igiełkowych, cienkościennych.

Ja do takich przekrojów używam tulejek KLD 2,5 z Erko. Zaciskać można praską np Klauke K02. I wszystko zrobione jak należy.
    stanislaw1954
    Level 43  
    marcinolesno wrote:
    Zaciskać można praską np Klauke K02. I wszystko zrobione jak należy.
    A zmieścisz tam praskę?
    szach11 wrote:
    uszkodzenie jest jakieś 2 cm max 3 cm od podłogi.
    kortyleski
    Level 43  
    Jakbyś nie kleił potłuczonego lustra to i tak się w nim nie przejrzysz. To samo w twoim przypadku, tym bardziej że mało miejsca. Według mnie tylko wymiana przewodów.
    szach11
    Level 12  
    Na wymianę niema szans. Czy zamiast tulei zaciskowej jest jakaś alternatywa w razie jakbym się z praska niezmieścił?
    lutowanie?
    zbich70
    Level 43  
    szach11 wrote:
    Na wymianę niema szans.

Kolego, nie oczekuj od nas cudownych porad.
    Skoro priorytetem dla Ciebie jest aby nie robić rozpierduchy większej niż jest obecnie, to nic więcej doradzić nie można.
    Jeżeli zależy Ci głównie na tym, by sklecić to "jakoś", "byle tylko działało", rób co chcesz i jak uważasz.
    Tylko zapewne niebawem, za lat kilka, znowu napiszesz na forum, że nie masz prądu w gniazdku, albo ściana "kopie".
    szach11
    Level 12  
    Nie oczekuje cudownych porad pytam tylko o możliwe rozwiązania.

1. wymiana przewodu - nie wchodzi w grę
    2. tulejka zaciskowa - jeśli zmieści się praska

3. Co jest lepsze lutowanie przewodów czy łączenie ich za pomocą złącza wago.
    We wszystkich przypadkach porządnie bym to zaizolował i schował pod tynkiem.
    stanislaw1954
    Level 43  
    3. Na pewno dobre skręcenie przewodów ze sobą ( wcześniej odrapać nożem), a potem polutować, jest znacznie pewniejsze, niż złączka wago.
    zbich70
    Level 43  
    szach11 wrote:
    1. wymiana przewodu - nie wchodzi w grę

I tu temat się szybko zamyka...
    Nie wchodzi w grę, czyli praktycznie nie istnieje.
    Chcesz zrobić dobrze, zrób tak jak radzono powyżej.
    Chcesz zrobić sztukaterię, bylejakość na "je*ał pies" - Twoja wolna wola, Ty tu rżądzisz...
    szach11
    Level 12  
    Zbich70 zrozumiałem twoje przesłanie nie musisz się powtarzać.

Potrzebuje teraz informacji. Co jest lepsze lutowanie przewodów czy łączenie ich za pomocą złącza wago.
    We wszystkich przypadkach porządnie bym to zaizolował i schował pod tynkiem.