Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Ultrasound SV-5000 - przeróbka wzmacniacza

gbrzeszczot1990 03 May 2018 18:16 2595 61
Altium Designer Computer Controls
 • Altium Designer Computer Controls
 • Helpful post
  #32
  398216 Usunięty
  Level 43  
  gbrzeszczot1990 wrote:
  Może współpracować z 4om kolumnami
  A co ja pisałem?
  398216 Usunięty wrote:
  wzmacniacz ten (Ultrasound SV-5000) fabrycznie - przynajmniej tak wynika z opisów) może współpracować z kolumnami 4 omowymi.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #34
  398216 Usunięty
  Level 43  
  :) Myślę, ze Kolega aksakal sam powinien poszukać tych informacji w sieci zanim napisze post. ;)
  W każdym razie jestem pewien tego co napisałem. Moc jaką On wyliczył - wyliczył czysto TEORETYCZNIE. Praktyka jest jednak nieco inna; w tym wzmacniaczu szczególnie. Nic więc nie "pofrunie" czy się nie "spali". Po prostu zamieniasz jeden wzmacniacz na inny - a to parametrów mocy oddawanej nie zmieni.
 • #35
  aksakal
  Tube devices specialist
  1) Kolego, 398216 Usunięty ! A sam uważnie czytałeś DS STK - 077 i TDA7293? 2) W tym wypadku mam na myśli tylko możliwość użycia transformatora od Ultrasound SV - 5000 dla zasilania 2 koncowek wzmacniacza na US TDA7293 . Który stosunek do tego ma poziom znieksztalcen czy ilość głośników ? Moc Ultrasound SV-5000 - 2х20W - zużywa od sieci 80W - 2 krotny zapas ! Jeśli być ograniczony 2х70W koncowek na TDA przy znieksztalceniach 1% otrzymamy sumaryczną Pwyj = 140W, że blisko do 2 krotnego przekroczenia mocy transformatora Ultrasound SV - 5000 .Przy czym należy wspomnieć - TDA7293 - klasa AB - efektywność nie przekroczy w samym lepszym wypadku 65 - 70%. To oznacza, że przy sumarycznej maksymalnej P wyj. 140W wzmacniacz będzie zużywał nie mniej 200-215W, że blisko do 3 krotnego przekroczenia mocy transformatora . Pomyśl które będą znieksztalcenia przy takim zasilaniu bez ograniczenia mocy koncowek! Nie myślę, że zamierzasz siadywać obok właściciela takiego wzmacniacza i ustalać głośność na poziomie przy którym nie powstają znieksztalcenia.Uwzględniając pragnienie początkujących zawsze otrzymać maksymalną głośność nie ciężko przedstawić które przy czym powstaną znieksztalcenia i czym to może zakończyć się, zwłaszcza dla głośników!Nawet jeśli wziąć pod uwagę że będą wykorzystane głośniki 8Om i sumaryczna moc zmaleje do 80-90W, a zuzywana do 115-130W to nawet w tym wypadku mocy transformatora oczywiście brak . Użycie koncowek na TDA7293 czy LM3886 przy zasilaniu od transformatora Ultrasound SV-5000 możliwe tylko przy ograniczeniu ich mocy .Teoria rekomenduje - moc transformatora dla zasilania wzmacniaczy niskiej częstotliwości musi przekraczać sumaryczną moc wzmacniacza co najmniej na 20-25%, a dla estradowych i wezlowych wzmacniaczy do 1.5 - 2 raz.
 • #36
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Albo ja, albo Kolega tu czegoś nie rozumie...
  Przecież moc wzmacniacza się nie zmieni - bo zasilanie będzie takie samo, nieważne czy na TDA, czy LM czy oryginalnych STK.
  Z kolei zniekształcenia będą mniejsze dla mniejszej USTAWIONEJ regulatorem VOL mocy. Ty Kolego policzyłeś teoretycznie moc dla sztywnego zasilania i nie uwzględniając realnych parametrów zasilacza a przede wszystkim dla zniekształceń z pogranicza prostokąta - 10% to naprawdę dużo i nie da się słuchać. Uwzględniłeś 1V spadku na tranzystorze - a co z diodami mostka, co z "siadaniem" napięcia transformatora po obciążeniu, co z tętnieniami???
  Inaczej - nie mam zastrzeżeń do samych wyliczeń - ale tylko wtedy, gdy traktowane są czysto teoretycznie. W realu należy uwzględnić wiele rzeczy, których wzorami nie zastąpisz.
  Aha - sprawność wzmacniacza zależna jest od jego wysterowania. I największą osiąga wcale nie przy maksymalnej mocy a już na pewno nie jest ona stała dla całego zakresu mocy wyjściowych.
 • #37
  aksakal
  Tube devices specialist
  Kolego, 398216 Usunięty! Postaram się bardzo krótko w ostatni raz wyjaśnić, że mam na myśli . Przy niedostatecznej mocy zasilacza istnieje niebezpieczeństwo okresowego przejścia wzmacniacza do tak zwanego reżimu - KLIPPING, co zagraża uszkodzeniem głośników, nawet w razie kiedy moc głośników znacznie przekracza wyjściową moc wzmacniacza! I to wszystko, że chciałem powiedzieć!
 • #38
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Ależ ja tego nie neguję! Zwróciłem tylko uwagę na sposób w jaki wyliczyłeś moc TEGO wzmacniacza - w poście (TWOIM) nr 20.
 • #39
  aksakal
  Tube devices specialist
  Wyłoż swoją wersję rozliczenia mocy RMS wzmacniacza. I pokaż mi chociażby 1 serwisowku modeli fachowego wzmacniacza w której moc transformatora mniej mocy RMS wzmacniacza
 • #40
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Nie tego dotyczy temat.
  Poza tym nie pisałem nigdzie że moc transformatora może być mniejsza od mocy wzmacniacza.
  Napisałem, że może być równa - i tak jest w większości sprzętów typu mini wieża np. HC DBX7.W tej wieży producent podaje moc wyjściową rzędu 2x80W, podczas gdy faktyczna moc (i tak już przewatowanego) transformatora ledwo się zbliża do 160W.
  Akurat mam taką na warsztacie i niczym ta metoda nie ustępuje w sprzęcie podobnego przeznaczenia.
  Jak nie wierzysz możesz sam sobie sprawdzić w prosty sposób - sprawdź jak zachowuje się napięcie wyjściowe pod obciążeniem. Gdy spadnie poniżej 10% wartości w porównaniu do nieobciążonego transformatora - a tak się przyjmuje; napięcie transformatora pod obciążeniem nominalnym ma spaść o max 10%.
  Tyle z mojej strony na ten temat, i proponowałbym raczej skupić się na temacie TEGO wątku.
  Pozdrawiam serdecznie.
 • #41
  gbrzeszczot1990
  Level 9  
  Volt1
  volt1 wrote:
  Jeśli chodzi o LM3886, to mam na zbyciu gotowe płytki z solder maską i wlutowanymi wszystkimi elementami oprócz samych LM. Oczywiście stereo.  Jestem zainteresowany. Zerknij na PW
 • #42
  gbrzeszczot1990
  Level 9  
  Witam Kolegów. Podchodzę do zakupów pod modyfikację sv-5000. Mam możliwość zakupu kitów avt 1922 na lm3886 w dobrej cenie. Moje pytanie, czy będzie to poprawnie działało?
 • #43
  aksakal
  Tube devices specialist
  W instrukcji do AVT-1922 wskazano -patrz zdjęcie , a to oznacza - przy zasilaniu 2 takich modułów od zasilacza SV - 5000 należy unikać ustalać maksymalną głośność przy której powstają znieksztalcenia .Ultrasound SV-5000 - przeróbka wzmacniacza
 • #44
  gbrzeszczot1990
  Level 9  
  Czyli lepiej nie stosować kit-u avt? A co Kolega sądzi o rozwiązaniu z postu #27? Czy to byłoby prawidłowe czy problemy o których wspomniałeś powyżej też mogą się pojawiać? Z drugiej strony nigdy nie bawiłem się w wykonawstwo pcb, trochę niby czytałem na ten temat, ale chyba nie czuję się 'na siłach' żeby zacząć zabawę z trawieniem, termotransferem itp...
 • #45
  398216 Usunięty
  Level 43  
  gbrzeszczot1990 wrote:
  Czyli lepiej nie stosować kit-u avt? A co Kolega sądzi o rozwiązaniu z postu #27?
  Nie wiem czy Kolega aksakal zmieni zdanie, ale ja swojego nie.
  W obu wypadkach (czy to KIT czy ukląd z postu 27) jest to TEN SAM WZMACNIACZ. W moim wykonaniu masz obie końcówki na jednej wspólnej płytce (co nie oznacza, ze nie można ich rozdzielić) a w KiT z AVT masz pojedynczy układ, czyli do wykonania stereo musiałbyś mieć dwa.
  Producent (AVT) pisze, że "do poprawnej pracy....." itd. A w czym to miałoby zmienić stan rzeczy czy dwie osobne płytki czy jedna z dwoma LM? Co najwyżej nie wykorzystasz pełnego potencjału wzmacniaczy, ale i tak moc wyjściowa pozostanie TAKA SAMA JAK W FABRYCZNYM WYKONANIU TEGO WZMACNIACZA.
  Nie robiłeś nigdy PCB - nic nie stoi na przeszkodzie, byś kupił dwa KiT'y z AVT - wtedy wystarczy tylko trzymać się instrukcji (schematu) polutować płytki i wstawić do wzmacniacza.
 • #46
  aksakal
  Tube devices specialist
  Jeśli autor tematu nie będzie zbyt zachwycał się wyciskaniem ze wzmacniacza maksymalnej mocy , to problemów z użyciem zasilacza od SV - 500 nie powstanie.
  Moderated By trymer01:

  Ewentualne problemy wynikające z "wyciskania max. mocy" dotyczą tu każdego wzmacniacza, czy to na STK077, TDA7292 czy LM3886.

 • #47
  gbrzeszczot1990
  Level 9  
  aksakal wrote:
  Jeśli autor tematu nie będzie zbyt zachwycał się wyciskaniem ze wzmacniacza maksymalnej mocy , to problemów z użyciem zasilacza od SV - 500 nie powstanie.


  Nie rozumiem:-)?

  Dodano po 4 [minuty]:

  Jak najbardziej logiczne że układ z avt jest dla jednego kanału oraz że potrzeba jest posiadania dwóch kit-ów :-)z tym się też liczę:-)
 • #48
  aksakal
  Tube devices specialist
  Akurat miałem na myśli zasilanie 2 kanałów.
 • #49
  398216 Usunięty
  Level 43  
  aksakal wrote:
  Jeśli autor tematu nie będzie zbyt zachwycał się wyciskaniem ze wzmacniacza maksymalnej mocy , to problemów z użyciem zasilacza od SV - 500 nie powstanie.
  Może Kolega wreszcie mi odpowie : CO ZA RÓŻNICA czy w tym wzmacniaczu w końcówce będzie SV czy LM? W jakiś niby cudowny sposób zwiększy się obciążenie zasilacza w wypadku zamiany na LM?
  Nie. Nie zmieni się obciążenie zasilacza i moc wyjściowa będzie co najmniej podobna do tej, na SV w stopniu mocy.
  Odnoszę wrażenie że Kolega aksakal zorientował się że palnął gafę w swoich pierwszych postach a teraz usiłuje zatuszować to wypisując posty, które nic nie wnoszą do tematu - poza wprowadzaniem zamieszania u Autora.
 • Helpful post
  #50
  aksakal
  Tube devices specialist
  Kolego, 398216 Usunięty! Ja nie palnął gafę !I nic nie zamierzam tuszować!Umiem przyznawać swoje błędy! Popatrz w DS STK077 zależność wyjściowej mocy od napięcia zasilania i obciążenia. Przeanalizuj którym sposobem ogranicza się moc w schemacie wzmacniacza SV - 5000 . Popatrz również charakterystyki AVT1922 i uprzedzenie producenta względne zasilania.Przy projektowaniu wzmacniacza moc transformatora rekomenduje się wybierać uwzględniając sumę wszystkich czynników, które powstają przy eksploatacji - dynamiczny diapazon źródła sygnału, poziom niskich tonów w składzie sygnału, poziom powstających wahań napięcia, trwałość nieprzerwanego odtworzenia sygnału, reżim mono-stereo i t.d. Toż producenci wzmacniaczy z transformatorowym zasilaniem nigdy nie wykorzystują transformatory, moc których mniej albo nawet dorównuje sumarycznej wyjściowej mocy . Przy czym należy pamiętać, że efektywność współczesnych US klasy AB w najlepszym wypadku nie przekracza 70%.To oznacza, że przy 50W( sygnał sinus ) na wyjściu, wzmacniacz będzie zużywał 71W . Uwzględniając efektywność transformatora 0.95 jego moc złoży 75VA. Nawet jeśli przyjąć obniżenie skonsumowanej mocy przy muzycznym sygnale do 2/3 od mocy przy sinusie, to dla dwóch kanałów po 50W potrzebny transformator 90-95VA. Jeśli faktyczna moc transformatora SV - 5000 dorównuje czy przekracza to znaczenie, to jego można wykorzystać dla zasilania 2 koncowek na LM3886, lecz na mój pogląd przy czym lepiej wykorzystać głośniki 8Om.Mój błąd w poprzednich postach był w tym, że orientowałem się na maksymalną moc dla sinusa i obciążenie 4Oma, uwzględniając, co autor tematu nie zawiadomił opór głośników. Spodziewam, się że temat dyskusji jest skończony!. Ultrasound SV-5000 - przeróbka wzmacniacza
 • Helpful post
  #51
  trymer01
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Kolega aksakal jest w błędzie.
  Uwagi dotyczące stosunku mocy transformatora i mocy wzmacniacza pochodzą z epoki lat 60-tych ub.w. (norma DIN45500). Obecnie są prawdziwe dla wzmacniacza gitarowego, podczas gdy wzmacniacz domowy nigdy nie pracuje z pełną mocą, bo też nie jest generatorem sinusa.
  aksakal wrote:
  I pokaż mi chociażby 1 serwisowku modeli fachowego wzmacniacza w której moc transformatora mniej mocy RMS wzmacniacza

  To jest dzisiaj norma! Setki wzmacniaczy jest tak konstruowanych, ba - moce zasilania są mniejsze niż nominalna moc wyjściowa (chwilowa - w impulsie).
  Tu transformator 80VA ma miękką charakterystykę i napięcie +-26VDC (biegu jałowego) "przysiądzie" do ok. 22VDC (?) pod obciążeniem, a przecież datasheet TDA7292 https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=...Ftda7292.pdf&usg=AOvVaw14AUCSWVFMTebWGuDkgFzx na str. 9 (Figure9) podaje Pwy= 23W dla Uzas=+-22V.
  Różnice w stosunku do STK077 ? - TDA7292 jest mocniejszy, łatwiejszy w chłodzeniu, odporniejszy i można go bardziej przeciążyć.
  A skutki dla głośników? - każdy wzmacniacz da się przesterować i zniszczyć głośniki. Na STK077 również. Tu nie ma różnicy.

  Koledzy - apeluję o powrót do tematu. Proszę zaprzestać jałowych sporów nie na temat, zwłaszcza że tak gorąco podnoszone obiekcje co do TDA7272/LM3886 nie mają racji bytu i tylko mącą autorowi tematu w głowie.
 • #52
  aksakal
  Tube devices specialist
  Zgodny, kolego trymer01! Tylko w tym że napisałeś i chowa się problem czasu eksploatacji współczesnych wzmacniaczy - 2-5 lata, podczas gdy wzmacniacze, radioodbiorniki, magnetofony zeszłych lat w większości wypadków eksploatowały się po kilka dziesiątków lat.
 • #53
  gbrzeszczot1990
  Level 9  
  Mam jeszcze jedną wątpliwość, otóż jak wygląda wyprowadzenie nóżek stk-077? Napiszcie- szukaj, znalazłem 3 DS i nie do końca się zgadza.
  Czy to poniżej jest poprawne? Czy dobrze rozumuję?
  1 wejście kanał
  2 GND
  3 "-" zasilania symetrycznego
  4 GND
  5 wyjście kanał
  6 GND
  7 "+" zasilania syntetycznego
  8 GND
  Chodzi o podstawienie pcb wzmacniacza do pcb avt1922
 • #55
  gbrzeszczot1990
  Level 9  
  Dziękuję Kolego. Schemat jak najbardziej poprawny, końcówki avt1922 złożone i zainstalowane. Przed chwilą odpaliłem zestaw. Wzmacniacz żyje😃 Jeden kanał gra czyściutko i bez problemów, natomiast drugi "pierdzi" gra ok minuty i stopniowo "wpływa" w normalną pracę, i za chwilę znów 'spływa' do charczenia i pierdzenia. Myślałem, że może jedna koncowka jest uszkodzona, ale nie, zamieniłem stronami przyjście sygnału kanał lewy z prawym zjawisko pojawiło się w drugim. Wymieniłem większość elektrolitów w problematycznym torze przedwzmacniacza, ale problem nadal występuje, gdzie (mniej więcej szukać dalszego ciagu)?
 • #56
  gbrzeszczot1990
  Level 9  
  Dziś ponownie odpaliłem i zauważyłem że dźwięk zniekształcany jest w trybie stereo, po wciśnięciu włączeniu trybu mono problem ustaje. W sumie wystarczyłoby pracować tylko w mono, ale chyba nie o to chodzi:-) tym bardziej że jest on rozkręcony i warto by naprawić jeszcze tą usterkę i śmigałby poprawnie. Pozdrawiam
 • Helpful post
  #57
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Hmmm... a sam przełącznik mono/stereo nie ma skorodowanych, zaśniedzialych styków? Czasem najprostsze usterki są najtrudniejsze do odnalezienia...
 • #58
  gbrzeszczot1990
  Level 9  
  To nie izostat/przełącznik.... raz działa raz nie, idąc tropem sygnału zza korektora w kierunku wzmacniacza napotykamy tranzystor c945 , kondensator 0.01 uf i rezystor 68kOm, w przypadku gdy występują anomalia, dotykam nóżki rezystora anomalia ustają, szukałem zimnych lutów, ale nie rzuciły mi się w oczy.
 • Helpful post
  #59
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Odwołujesz się do oznaczeń elementów, a skąd my mamy wiedzieć gdzie dany element "siedzi" w układzie? Może schemat jakiś byś wrzucił chociaż?
  gbrzeszczot1990 wrote:
  idąc tropem sygnału
  A jeśli piszesz o tropie... może porównaj sygnały w drugim (sprawnym) kanale? Możliwe, że gdy znajdziesz znaczące różnice szukanie będzie prostsze.
 • #60
  gbrzeszczot1990
  Level 9  
  To nie numer elementu, ale jego typ😉 źle może to okreslilem:-)
  Pomiarami zajmę się jutro:-) dzięki i pozdrawiam