Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Diody - podczerwień kąt świecenia, długość fali - wzmacniacz odległości

bicik4096 30 Apr 2018 12:08 1203 8
Optex
    bicik4096
    Level 4  
    Witam

Z ciekawości diodę od pilota TV, wstawiłem w "lusterko" od latarki. Punkt podczerwony został w jakiś sposób odbity i widać go na dalszą odległość za pomocą kamery.

Pytanie:
    - czy kupując diodę 3mm / kąt 60 stopni lub 5 mm / 30 stopni, ze starej latarki zrobię "wzmacniacz" dla podczerwieni ? Chciałem wzmocnić tor podczerwieni do około 10 metrów. Gdyby 3-6 metrów wyszło też starczy. Jak myślicie, 9 diod IR wstawionych w starą latarkę, sprawi że na końcu drogi pojawi się plama oświetlająca dość dobrze powierzchnię ? Czy można traktować podczerwień podobnie jak światło widzialne ? W sensie odbijania promieniowania ?
  • Optex
  • Optex
    bicik4096
    Level 4  
    Gdy świeciłem pilotem w pokoju, mając podłączoną kamerkę USB z zdjętym filtrem IR, światło widzialne w kamerze było dobrze tylko na około 1,5 metra. Dlatego interesuje mnie wzmocnienie strumienia podczerwieni. Tę samą diodę od pilota, przystawiłem w to "lusterko" po latarce. Wskutek tego plamka od diody pojawiła się gdy spojrzałem w kamerę znacznie dalej. Zrobiłem to wszystko bardzo prymitywnie, gdyż przystawiałem tylko pilot do tego "lusterka" w latarce.

Teraz, chciałem kupić odpowiednie dioty podczerwone, o odpowiednim kącie świecenia i mocy, aby zamontować w laterkę 4 takie diody i sprawdzić jak to będzie chodziło. Głównie zależy mi na rozproszeniu światła podczerwonego aby uzyskać bardziej rozmytą plamę niż punkty.
    jarek_lnx
    Level 43  
    zadam64 wrote:
    Witam.Zauwaz ze kazdy nadajnik podczerwieni jakim jest pilot ma zasieg okolo 7mtr.
    Ale to nie wynika z ograniczeń technicznych, tylko biznesowych - dzisiaj każdy grosz się liczy, bardzo stare piloty Philips-a mały cztery LED-y podczerwieni i działały z drugiego pomieszczenia nawet jak nie były skierowane wprost na TV (wystarczyło odbicie od ścian), dzisiaj ludzie mający problem z "celowaniem" w TV z 3m, byli by zaskoczeni że kiedyś można było skierować pilota na ścianę, sufit, za siebie, a i tak działał.

Współcześnie nie trzeba sie bawić w składanie zestawów diod fi 5mm mocy kilkudziesięciu mW, można zakupić diody IR dużej mocy (kilka watów) i optykę do nich, jeśli ma być daleko warto zadbać o wąski kąt świecenia.
    bicik4096
    Level 4  
    Hmm, własnie jest ciemno, testowałem pojedynczą diodę IR małej mocy taką zwykła jak z pilota w tym lustereczku od laterki. Uzyskałem dość ostry punkt na ścianie która jest około 5-7 metrów ode mnie. Gdybym zakupił 4 diody o odpowiednim kącie, niewykluczone że lustereczko od latarki spełni moje oczekiwania. Powstaje zatem pytanie, jak dobrać kąt, aby podczerwień ładnie rozproszyć.
    Justyniunia
    Level 35  
    Co w ogóle chcesz osiągnąć? Skupić, rozproszyć? Oświetlić "coś" by było widoczne nocą w kamerce? Możesz użyć diody i soczewki. Rozwiązań jest wiele.

bicik4096 wrote:
    Czy można traktować podczerwień podobnie jak światło widzialne ? W sensie odbijania promieniowania ?

Oczywiście.
    bicik4096
    Level 4  
    Justyniunia wrote:
    Co w ogóle chcesz osiągnąć? Skupić, rozproszyć? Oświetlić "coś" by było widoczne nocą w kamerce? Możesz użyć diody i soczewki. Rozwiązań jest wiele.

bicik4096 wrote:
    Czy można traktować podczerwień podobnie jak światło widzialne ? W sensie odbijania promieniowania ?

Oczywiście.

W odpowiedzi na powyższe:

Chcę osiągnąć doświetlenie w nocy do 6 metrów powierzchnię balkonu. Szerokość plamy rozproszonego światła podczerwonego powinna wynosić około 50cm-100 cm
    .
    Pies ujada po nocy u sąsiada, spontanicznie wychodzi i bardzo głośno zaszczeka,
    więc wybudza w nocy. Chcę w podczerwieni, zarejestrować dowód. Sąsiad był
    już karany przez sąd. Mimo że zapłacił karę, nadal robi to samo. Aby druga kara
    była solidniejsza, chcę rejestrować ciągłość zdarzeń. Sąsiad jest sprytny, wybudzi
    psem, włączę kamerę czy telefon a psa nie widać.

W kamerze w wizjerze ( drzwi wejściowe ) w ukrytej, zarejestrowaliśmy jak nam podrzuca śmieci z wycieraczki na naszą umytą stronę klatki schodowej.
    Justyniunia
    Level 35  
    Pomyśl o kamerce samochodowej z czujką ruchu w trybie parkingowym. Do tego chyba każdy oświetlacz IR da sobie radę.
    Jak chcesz pokombinować samemu, możesz kupić diodę POWER LED IR np 3W i do niej kolimator o interesującym Cię kącie skupienia, pamiętaj o odpowiednim prądzie i radiatorze dla LED.
    Będzie bardzo jasno.
    Co do długości fali, to chyba zależy od samej kamery, jakie pasmo widzi najlepiej.
    Tutaj nie pomogę.
    bicik4096
    Level 4  
    Chcę to zrobić małym kosztem. Obecnie działa na energooszczędnym komputerze monitoring, na kamerkach USB. Zmuszony ciągłymi problemami z sąsiadem, zainstalowałem w/w monitoring i doprowadziłem do ukarania w sądzie. Teraz do tego w/w monitoringu, podpiąłem kolejną kamerkę, zdjąłem filtr IR z obiektywu. Jeśli kupię odpowiednią diodę IR i skupie promienie, to zarejestruje w nocy, noc w noc dowody. Mam nadzieję że trafię sąsiada, ponieważ mimo kary sądowej nadal sobie pies poszczekuje po nocach. W ostatnim czasie, pojawił się młotek uderzający po nocach u innego sąsiada...