Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zdalny dostęp do Raspberry Pi bez stałego numeru IP

ghost666 30 Apr 2018 14:16 6681 3
 • Zdalny dostęp do Raspberry Pi bez stałego numeru IP
  Dataplicity to usługa, która pozwala na zarządzanie, kontrolowanie i naprawianie urządzeń Internetu Rzeczy - na przykład systemów opartych o Raspberry Pi - zdalnie poprzez sieć, niezależnie w jaki sposób rzeczone urządzenie dołączone jest do Internetu. Nieważne, czy łączy się z Internetem poprzez sieć komórkową, internet satelitarny czy w dowolny inny sposób - Dataplicity zapewni Ci dostęp do Twojego systemu.

  Dataplicty oferuje przede wszystkim prosty dostęp do terminala w systemie, niezależnie w jaki sposób połączony jest on z siecią. Dodatkowo, urządzenie ma swój unikalny adres URL, nie trzeba już korzystać z adresu IP, szczególnie że takowego możemy nie znać, gdyż może być on dynamiczny lub wewnętrzny - znane nam 192.168.0.x działa tylko w obrębie sieci lokalnej. Dataplicity pozwala nam łączyć się z naszym Raspberry Pi, jak byśmy byli w jednej sieci lokalnej. Dodatkową zaletą adresu URL jest to, że możemy go zaprezentować np. naszym klientom, dla których tworzymy dane urządzenie - znacznie ułatwi im to łączenie się z nim.

  Dataplicty może przekazywać dowolny protokół na dowolnym porcie do komputera PC. Niezależnie, czy jest to VNC czy SSH czy inna usługa, możemy ją sforwardować na komputer PC. Dataplicty działa jako usługa w systemie Windows, a dodatkowo stworzona została tak, by możliwe było ciągłe z niej korzystanie, co pozwala na zainstalowanie jej na maszynie z systemem Windows Server.

  Instalacja Dataplicity na urządzeniach na etapie ich produkcji niezwykle upraszcza instalację systemów, gdyż nie trzeba mieć do nich fizycznego dostępu. Jeśli wyślemy do klienta system z Dataplicty, to możemy oprogramować go już po montażu w dowolnym miejscu na świecie.  Oprogramowanie to także bardzo upraszcza ewentualne naprawy. Wystarczy nacisnąć jeden przycisk, by zebrać dane diagnostyczne systemu i kolejny, by go naprawić. Dzięki rozbudowanej diagnostyce możliwe jest także zbieranie szerokiej gamy danych telemetrycznych, statystyk i danych dotyczących wydajności.

  Dataplicity wykorzystuje oportunistyczny model komunikacji - nasz system łączy się z dedykowanym Routerem IoT Dataplicity z pomocą bezpiecznego kanału HTTPS. Wszystko, co jest potrzebne to działające połączenie z Internetem.

  Tak samo zachowuje się Agent Dataplicity, który instalujemy na naszym komputerze. Łączy się on bezpiecznie z Routerem IoT i wykorzystuje go do komunikacji z naszym urządzeniem.

  Zdalny dostęp do Raspberry Pi bez stałego numeru IP


  Dzięki wykorzystaniu oportunistycznego modelu komunikacji oraz routera w chmurze nie ma potrzeby wykorzystania dynamicznego serwera DNS czy też forwardowania portów w sieci. W praktyce oznacza to, że do połączenia się do naszego systemu potrzebuje ono tylko mieć jakiekolwiek połączenie z Internetem. system wykorzystuje szyfrowany kanał komunikacyjny, więc nasze połączenie jest w pełni bezpieczne, nawet jeżeli korzystamy z niezabezpieczonej sieci.

  Źródło: https://www.dataplicity.com

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11207 posts with rating 9465, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • #2
  Bullseye
  Level 27  
  Teraz w home.pl macie za 18zł na rok VPSa 25GB i 3TB transferu ze stałym IP. Postawić tam VPNa można i mamy dostęp do RPI skąd chcemy, i do tego znacznie więcej :)

  Edytuje bo z pośpiechu wpisałem home zamiast nazwa.pl :)
  https://www.nazwa.pl/vps/

  10min w miesiącu serwer nie odpowiadał, a tak to w 100% zadowolony. Nie bierzcie tylko panelu DirectAdmin w którym nic nie ma w zasadzie przydatnego a zjada drugie tyle co serwer w promocji.
  Z tego co widzę dodali też drugą opcję, 50GB i 6TB w tej samej cenie, więc warto wziąć droższą.

  Zdalny dostęp do Raspberry Pi bez stałego numeru IP