Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moduł Nadajnika FM Mikrofon Bezprzewodowy - Made in China - Recenzja

CMS 30 Kwi 2018 14:27 3657 24
  • Witajcie moi wierni czytelnicy.

Dzisiaj zaprezentuję wam układzik, który kiedyś budowało się samemu na podstawie schematów dostępnych w czasopismach dla elektroników. Pierwsza płytka, którą samodzielnie wykleiłem (miałem "skombinowane" wojskowe folie do kalkomanii), i wytrawiłem była przeznaczona właśnie pod tego typu układ. To było jakieś 30 lat temu... Aż się łezka w oku kręci. Tymczasem dzisiaj taki gadżet można nabyć za kwotę, około 15 polskich złotych. Zabawka bije na głowę wszystkie domorosłe konstrukcje, choćby tym, że ma wyświetlacz LCD, na którym możemy sobie precyzyjnie odczytać ustawioną częstotliwość.

Moduł Nadajnika FM Mikrofon Bezprzewodowy - Made in China - Recenzja

Ale co to właściwie jest zapytacie. Jest to prosty mikrofon bezprzewodowy, pracujący w paśmie FM 87MHz - 108MHz. W dawnych czasach, znacznie lepiej brzmiało gdy nazwę zmieniło się na "urządzenie podsłuchowe", lub "mininadajnik szpiegowski".

Niestety otrzymany przeze mnie egzemplarz nie posiadał mikrofonu :(. Na szczęście, takie drobnostki mi niestraszne i wystarczyło sięgnąć do odpowiedniej szufladki, aby uzupełnić braki :).
    Należy też dolutować jakąś antenkę. Ja użyłem kilku centymetrowego przewodu, ale sprzedawca pisze o 75cm.

Moduł Nadajnika FM Mikrofon Bezprzewodowy - Made in China - Recenzja Moduł Nadajnika FM Mikrofon Bezprzewodowy - Made in China - Recenzja
    Moduł Nadajnika FM Mikrofon Bezprzewodowy - Made in China - Recenzja Moduł Nadajnika FM Mikrofon Bezprzewodowy - Made in China - Recenzja

Urządzenie pracuje przy zasilaniu napięciem od 3VDV do 5VDC. Zasilić je możemy na dwojaki sposób:
    - poprzez złącze mikro USB, np. za pomocą ładowarki od smartfona;
    - podając napięcie od 3VDC do 5VDC na dwupinowe złącze obok wyświetlacza;

Zależnie od rodzaju zasilania układ zachowuje się troszkę inaczej. USB jest traktowane jako zasilanie "stałe" i układ od razu po jego podłączeniu uruchamia podświetlenie wyświetlacza i sprawdza stan naładowania, ale o tym zaraz. Podanie zasilania na piny obok wyświetlacza, z pozoru nie wywołuje żadnej reakcji, ale to tylko pozory. Układ oczekuje w tym momencie na włączenie.
    Do wyżej wspomnianych pinów, możemy podłączyć akumulator Li-Ion, który będzie umożliwiał zasilanie nadajnika, a jego ładowanie będzie możliwe przez port USB.
    Jak widać urządzenie, znacznie przewyższa swoich dziadków, sprzed kilkudziesięciu lat.

Moc nadajnika jest deklarowana przez producenta na 100mW, a średni pobór prądu wynosi 35mA.
    Wymiary płytki wynoszą 60 x 22 x 6mm.

Po podłączeniu zasilania, niezależnie od tego, czy będzie to ładowarka USB, czy bateria Li-ion, aby włączyć urządzenia, musimy przytrzymać przycisk w prawym górnym rogu. Jako, że producent poskąpił farby na opis przycisków na PCB, ułatwię wam zadanie i opiszę je. proponuję numerację:
    1. 3. 5.
    2. 4. 6.

1. Volume Up. Czyli zwiększenie czułości mikrofonu.
    2. Volume Down. Czyli zmniejszenie czułości mikrofonu.
    3. Częstotliwość, na której nadajemy podnosimy w górę o 1. Krótkie naciśnięcie zmienia wartość po przecinku. Długie natomiast "pełne megaherce".
    4.Częstotliwość nadawania, zmieniamy o 1 w dół. Analogicznie jak wyżej.
    5. Długie naciśnięcie, włącza lub wyłącza urządzenie. Krótkie naciśnięcie, włącza lub wyłącza funkcję "MUTE".
    6. Reguluje moc transmisji (cokolwiek to znaczy) w czterech poziomach. Ustawienie widać na ikonce w lewym górnym rogu wyświetlacza LCD.

Jakość transmitowanego dźwięku jest zadziwiająco dobra. Przynajmniej przy testach w pomieszczeniach. Cegła, beton, oraz karton gipsy. Oraz odległości nie przekraczającej dziesięciu metrów. Nie doszukałem się nigdzie informacji o deklarowanym zasięgu tego nadajnika.

Myślę, że ten nadajniczek może się doskonale sprawdzić w roli elektronicznej niani. Lub prostego interkomu w małym biurze czy nawet w domu. Należy jednak mieć na uwadze, że transmisja nie jest w żaden sposób zabezpieczona przed odbiorem przez osoby niepowołane. KAŻDY POSIADACZ ZWYKŁEGO RADIA MOŻE BEZ PROBLEMU ODEBRAĆ WASZ PRZEKAZ. Dla bezpieczeństwa sugeruję przyjąć minimum 300m zasięgu w otwartym terenie.

Pozdrawiam.
    CMS

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #3 30 Kwi 2018 21:21
    c2h5oh
    Moderator

wiktor13570 napisał:
    ...Najbardziej ciekawi mnie jaki zasięg maksymalny ma ten nadajniczek.

CMS napisał:
    ...Jakość transmitowanego dźwięku jest zadziwiająco dobra. Przynajmniej przy testach w pomieszczeniach. Cegła, beton, oraz karton gipsy. Oraz odległości nie przekraczającej dziesięciu metrów. Nie doszukałem się nigdzie informacji o deklarowanym zasięgu tego nadajnika...

• #4 30 Kwi 2018 22:10
    CMS
    Administrator HydePark

wiktor13570 napisał:
    Bardzo fajny KIT.

To akurat nie jest KIT, bo układ otrzymujemy zmontowany i gotowy to pracy. Podejrzewam, że normalnie, znajdziemy w paczuszce mikrofon i to będzie jedyny element do własnego montażu.

• #5 02 Maj 2018 08:49
    szeryf3
    Poziom 16  

Co ja się na męczyłem, aby podobny układ zbudować w latach 80-tych. A teraz prawie gotowiec za grosze.

• #6 02 Maj 2018 13:00
    CMS
    Administrator HydePark

Jak dziś pamiętam jak to potem odpływało i bez przerwy musiałem kręcić rdzeniem.

• #7 03 Maj 2018 14:40
    nostromo
    Poziom 12  

wiktor13570 napisał:
    Bardzo fajny KIT. Na jego recęzje właśnie najbardziej czekałem. Najbardziej ciekawi mnie jaki zasięg maksymalny ma ten nadajniczek.

Wszystko zależy od anteny (dla częstotliwości 101 MHz antena powinna mieć70,6 cm, pół falowa i ćwierć falowa, też będzie działać, ale zasięg będzie mniejszy). Zasięg zależy też od ukształtowania terenu, w terenie otwartym będzie znacznie większy niż w blokach mieszkalnych.

Dodano po 8 [minuty]:

szeryf3 napisał:
    Co ja się na męczyłem, aby podobny układ zbudować w latach 80-tych. A teraz prawie gotowiec za grosze.

HiHiHi to były dawne czasy, pamiętam wyprawy po części na jarmark na Żoliborzu (Perski) później przeniesiony pod Hutę Warszawa. Nie było internetu, wiedzę czerpało się z książek kupowanych w księgarni technicznej na Nowym Świecie. Były tanie i było ich dużo. Pierwszy podsłuch FM skleciłem chyba w 1984 roku. Jeden tranzystor, mikrofon elektretowy i kilka elementów.

• #8 04 Maj 2018 11:55
    Adamcyn
    Poziom 34  

nostromo napisał:
    (dla częstotliwości 101 MHz antena powinna mieć70,6 cm, pół falowa i ćwierć falowa, też będzie działać, ale zasięg będzie mniejszy)

70,6 cm (dokładnie 74,3 cm) to właśnie ćwierć fali dla 101 MHz.

• #9 04 Maj 2018 14:24
    CMS
    Administrator HydePark

CMS napisał:
    Ja użyłem kilku centymetrowego przewodu, ale sprzedawca pisze o 75cm.

Wychodzi na to, że Chińczyk prawdę napisał.

• #10 04 Maj 2018 22:08
    kaem
    Poziom 26  

Mój pierwszy nadajnik był w 1989 roku na jednym tranzystorze BD135 i była to, że tak powiem, kopia. Oryginał pożyczył mi kolega, uczący się w Technikum Łączności w Gdańsku i z tego oryginału, metodą "reverse engineering" powstała moja wersja.

• #12 04 Maj 2018 22:49
    kaem
    Poziom 26  

Adamcyn napisał:
    Może jednak pamiętasz, na jakiej częstotliwości wtedy nadawałeś?

Ależ skąd... Nie miałem wtedy żadnego odbiornika z syntezą, więc dokładnie nie wiem. Poza tym, częstotliwość pływała. Nadawało się na jakiejś wolnej - na zakresie OIRT miejsca było mnóstwo, ale zwykle nadawałem na końcu skali, okolice 73 MHz.

• #13 05 Maj 2018 12:46
    Adamcyn
    Poziom 34  

kaem napisał:
    Nadawało się na jakiejś wolnej - na zakresie OIRT miejsca było mnóstwo, ale zwykle nadawałem na końcu skali, okolice 73 MHz.

Pytałem, ponieważ to jest, mimo wysokiej częstotliwości granicznej, tranzystor do układów m. cz.

• #14 05 Maj 2018 13:38
    kaem
    Poziom 26  

Zamiast BD135 dawałem też BC211 i też działało.

• #16 05 Maj 2018 20:12
    kaem
    Poziom 26  

Jakie jest brzmienie dźwięku tego nadajnika? Bo zauważyłem, że fabryczne mininadajniki mają gorszy dźwięk niż samoróbki na jednym tranzystorze. Brakuje zwłaszcza niskich tonów.

• #17 05 Maj 2018 23:39
    gumisie
    Poziom 39  

CMS napisał:
    Aż się łezka w oku kręci. Tymczasem dzisiaj taki gadżet można nabyć za kwotę, około 15 polskich złotych
    Gdy wyświetlacz LCD 2x16, w owych czasach, (Link) kosztował: dwa razy tyle.
    Pozdrawiam

• #18 06 Maj 2018 00:50
    D_Mrozu
    Poziom 21  

Witam.
    Odnośnie starych czasów.
    Ja zbudowałem odbiornik superreakcyjny z Młodego Technika, który okazał się lepszym nadajnikiem niż odbiornikiem...
    Odnośnie kitu.
    Szkoda, że nie osiada wejścia liniowego i stereo kodera, można było by wykorzystać jako świetny mikronadajnik FM (AudioSender) np. do słuchawek bezprzewodowych (w roli odbiornika telefon komórkowy/odtwarzacz MP3/odtwarzacz MP4 z radiem FM i słuchawki).
    Pozdrawiam.

• #19 06 Maj 2018 04:08
    gumisie
    Poziom 39  

D_Mrozu napisał:
    Szkoda, że nie osiada wejścia liniowego i stereo kodera, można było by wykorzystać jako świetny mikronadajnik FM
    Daj palec a całą rękę "zeżrą". 15zł = paczka kiepskich papierochów (odradzam palenie).
    Jedyne czego szkoda z tamtych czasów to: człowiek miał pasję, wiedzę a nie miał możliwości sprawdzenia danego układu w praktyce, jak się "zdobyło" większość podzespołów to i tak pozostawały jakieś problemy, np: rezystor 20MΩ.
    @D_Mrozu przeczytaj resztę Twojej wypowiedzi:
    D_Mrozu napisał:
    (AudioSender) np. do słuchawek bezprzewodowych (w roli odbiornika telefon komórkowy/odtwarzacz MP3/odtwarzacz MP4 z radiem FM i słuchawki).
    Za 15zł :!: , mieć profesjonalny sprzęt nadawczy o mocy (TX) przynajmniej: 10W. :D
    Pozdrawiam

P.S.
    @CMS dziękuje za recenzję a zwłaszcza za czas, poświęcony na jej napisanie. :spoko:

• #20 06 Maj 2018 11:44
    Adamcyn
    Poziom 34  

Jeżeli nadajnik bazuje na QN8027, to posiada on koder stereo.

Dysponuje on jednak mniejszą mocą, niż deklarowane 100 mW:
    121 dBμV to 25 mW przy Z= 50Ω.

Właśnie dostrzegłem przed anteną dodatkowy element - pewnie tranzystor.
    Może być więc - 100 mW.

• #21 09 Maj 2018 21:56
    arekopo
    Poziom 13  

szeryf3 napisał:

masz rację też się męczyłem :)

Dodano po 5 [minuty]:

kaem napisał:
    Adamcyn napisał:
    Może jednak pamiętasz, na jakiej częstotliwości wtedy nadawałeś?

Ależ skąd... Nie miałem wtedy żadnego odbiornika z syntezą, więc dokładnie nie wiem. Poza tym, częstotliwość pływała. Nadawało się na jakiejś wolnej - na zakresie OIRT miejsca było mnóstwo, ale zwykle nadawałem na końcu skali, okolice 73 MHz.

ja miałem robiony nadajniczek, schemat pewnie jest gdzieś w sieci, pokrywało całe pasmo OIRT oraz TV, sąsiad się wkurzał bo myślał, że mu tv się psuje :) siadała synchronizacja pozioma

• #23 09 Maj 2018 23:39
    kaem
    Poziom 26  

Adamcyn napisał:
    Nie ma czym kręcić.. :(

A powinna być chociaż regulacja głośności (tudzież dewiacji modulacji FM).

• #24 10 Maj 2018 08:35
    gumisie
    Poziom 39  

kaem napisał:
    A powinna być chociaż regulacja głośności (tudzież dewiacji modulacji FM).
    Warto czytać cały temat.
    CMS napisał:
    1. Volume Up. Czyli zwiększenie czułości mikrofonu.
    2. Volume Down. Czyli zmniejszenie czułości mikrofonu.
    CMS napisał:
    6. Reguluje moc transmisji (cokolwiek to znaczy) w czterech poziomach. Ustawienie widać na ikonce w lewym górnym rogu wyświetlacza LCD.
    Pozdrawiam

• #25 10 Maj 2018 22:23
    kaem
    Poziom 26  

No to co narzekacie, że nie ma czym kręcić... No dobra, nie ma czym kręcić, ale jest czym pstrykać :)