Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung SCX3205W - nie pobiera kartek, pobiera 2 na raz, zacina, rwie

30 Kwi 2018 18:11 741 19
  • Poziom 5  
    Witam,

z drukarką Samsung SCX3205W od dłuższego czasu mam kilka problemów:

- często nie pobiera kartek, trzeba je dopychać ręcznie a i to często nie pomaga
    - jeśli już pobierze to często po 2 na raz, zanim jedna zostanie w całości wciągnięta to zaczyna już drugą
    - czasami jak krzywo pobierze to się zacina i rwie kartkę, ale nie wiem w którym momencie
    - na większych drukowanych powierzchniach widać niejednorodny rozkład tuszu, takie jaśniejsze pionowe paski na czarnym tle

Najbardziej irytujące jest niepobieranie kartek i pobieranie 2 na raz.
    Drukarka w środku czysta, na ile mogłem to przeczyściłem, brak śladów proszku, rolki czyste.

Co może być powodem? Czy można to naprawić samemu?
  • TermoPasty.pl
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Witaj, w większości drukarek za ten objaw jest odpowiedzialny tzw. separator+ ewentualnie - rolka separatora.
  • Poziom 5  
    A może
    - elektromagnes od pobierania papieru
    - rolka pobierania papieru
    - jakieś czujniki?
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Micronix napisał:
    - często nie pobiera kartek, trzeba je dopychać ręcznie a i to często nie pomaga
    za to odpowiada rolka pobierająca papier.
    Micronix napisał:
    - jeśli już pobierze to często po 2 na raz, zanim jedna zostanie w całości wciągnięta to zaczyna już drugą
    za to odpowiada separator w drukarce.
    Micronix napisał:
    Najbardziej irytujące jest niepobieranie kartek i pobieranie 2 na raz.
    wyjmij delikatnie rolkę pobierającą papier, przemyj wodą z np płynem do mycia naczyń, przesuń tę gumę http://www.uni-tech.pl/galerie/r/rolka-pobierajaca-papier_3273.jpg o trochę, aby pobierała nie zużytą częścią, powinno pomóc z pobieraniem papieru, z separatorem już tak prosto nie będzie, raczej wymiana na nowy.

Dodano po 9 [minuty]:

Micronix napisał:
    na większych drukowanych powierzchniach widać niejednorodny rozkład tuszu, takie jaśniejsze pionowe paski na czarnym tle
    załącz skan wydruku.
  • Poziom 5  
    Jak wygląda separator i rolka separatora i w którym miejscu się znajduje? Nie mogę jej namierzyć.
  • Poziom 5  
    Ktoś wie gdzie w tym modelu albo mniej więcej w samsungach znajduje się separator?
  • TermoPasty.pl
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Separator z reguły jest umiejscowiony centralnie, na środku pobieranej kartki, przy krawędzi pobieranych kartek. Jest z reguły wykonany ze sprasowanego korka/ nie wiem jak jest teraz, ostatnia drukarkę naprawiałem z 5 lat temu/.
  • Poziom 5  
    No ok, mam ten korek, i co się mogło z nim stać? I dlaczego w ogóle to coś jest z korka?
  • Poziom 32  
    Bo ma on odpowiednie cechy fizyczne/porowatość/.My nie jesteśmy konstruktorami drukarek. Ktoś, kiedyś to wymyślił, i do teraz jest używane. Przetrzyj powierzchnię korka wodnym papierem ściernym , gradacja 1000, oczyść wacikiem zamoczonym w alkoholu np. IPA. Po dokładnym wysuszeniu zrób próbę, jak nie pomoże-element do wymiany. Do markowych drukarek można było kupić w necie rolkę+separator. Powodzenia życzę. Napisz o efektach.
  • Poziom 5  
    Przeczyściłem rolki i korek, który też poszorowałem, wywróciłem na drugą stronę rolkę pobierającą. Na razie pobiera już dobrze, nawet zagięte kartki, co mnie przez wiele lat do **** doprowadzało.
    Dalej jednak pobiera 2 kartki na raz, tzn pierwszą drukuje dobrze, ale drugą wciąga za wcześnie, całe drukowanie się zacina i trzeba ją restartować.
    Potrząsałem też toner, ale dalej jest nierównomierna czerń (pionowe jaśniejsze paski).

Dodano po 2 [godziny] 15 [minuty]:

Próbuję jeszcze dostać się do elektromagnesu jednak nie wiem za bardzo którędy.
    Wg http://www.electis.co.il/files/Parts/SCX-3200%20Parts.pdf (str 19, pkt 10) znajduje się on na części Frame-paper Path.
    Które części ze str. 5 trzeba odkręcić żeby się tam dostać? Po zdjęciu lewej pokrywy mam coś takiego:
  • Poziom 32  
    Jeśli walka z elektromagnesem nic nie pomogła, to załóż nowy separator. Ten stary ma już odkształconą powierzchnię dlatego nie trzyma dobrze kartek. Separatory znajdziesz tu> uni-tech.pl, lub>acar-serwis.com.pl
  • Poziom 5  
    Dzięki za info, ale ja nawet nie wiem jak się dostać do elektromagnesu.
  • Poziom 32  
    Wydaje mi się że tylko tracisz niepotrzebnie czas. Przy uszkodzeniu w/w objawy były by troszkę inne. Np. całkowity brak poboru papieru.
  • Poziom 32  
    Faktycznie, przy podklejaniu kotwicy solenoidu może tak się dziać.Ja wcześniej miałem w naprawie tylko HP-eki. Tam nie miałem takich objawów. Ale cóż, człowiek uczy się całe życie itd. .Powodzenia życzę. Dodam jeszcze- w niektórych separatorach zamiast korka, była stosowana specjalna jakby guma, ale też działała jak korek.
  • Poziom 5  
    Witam, dokopałem się w końcu do elektromagnesu (za pomocą manuala z https://elektrotanya.com/samsung_scx-3200_scx-3205_scx-3205w_sm.pdf/download.html), który wygląda tak:
    Rzeczywiście metalowa płytka trochę się kleiła przy poruszaniu do gąbek. Wymieniłem je na razie na zwykłą izolację:
    I po przetestowaniu kilkunastu kartek już jest ok, nie pobiera po dwie na raz. Nie wiem na ile ten patent starczy, ale przynajmniej już wiadomo co jest przyczyną.
    Teraz kolejny problem z mojej listy - pionowe jasne paski na wydruku:
    Manual podpowiada, że może chodzić o zabrudzenie pewnych części:
    Spróbuję je namierzyć i przeczyścić. Szkoda tylko, że już złożyłem drukarkę do kupy ;]

Dodano po 2 [godziny] 30 [minuty]:

Po przeczyszczeniu głównej rolki tonera i optyki lasera dalej to samo:
    Daruję sobie dalsze czynności, prawdopodobnie coś jest z pozostałymi rolkami w tonerze do których nie ma dostępu.
  • Poziom 2  
    Witam,
    Mam podobny problem z drukarką SCX-3205. Drukarka pobiera drugą kartkę zanim pierwsza zostanie wciągnięta cała. Na pierwszej wydrukuje się normalnie to co chciałem, a druga utknie w środku i trzeba ją wyciągać. Gdy nie ma drugiej kartki w podajniku, to drukarka podnosi podajnik do góry, tak jakby chciała pobrać drugą kartkę. Na wydrukowanie dokumentu wielostronicowego nie ma szans.
    Drukarka była ostatnio bardzo mała używana, tzn. przez ostatnie 2 lata wydrukowałem dosłownie 2-3 kartki. Drukarka nie ma dużego przebiegu, kończy się w niej dopiero drugi toner.
    Odkręciłem obudowę z lewej strony i namierzyłem przez szczelinę elektromagnes i sprężynkę. Całej konstrukcji na razie nie rozkręcałem. Jak to działa widać i słychać na filmie (jedna strona do drukowania i jedna kartka w podajniku):

Po zakończeniu drukowania górny element opada. Puszczam jeszcze raz.... i jest to samo.
    Gdy drukarka pobierze jedną kartkę, i pociągnę ten górny element do dołu, to drukarka działa normalnie. Drukuje pierwszą stronę, później drugą i kolejne. oczywiście gdy przy każdej pociągnę ten zablokowany element do dołu.
    Pytanie brzmi: Czy ten element mógł się zastać, zabrudzić, zakurzyć od długiego nieużywania? Czy raczej będzie to awaria elektromagnesu?
    Czy i gdzie taki elektromagnes można kupić, bo nigdzie nie namierzyłem?
    Pozdrawiam.
  • Poziom 5  
    Nie wiem co może być przyczyną, ale z tego co widziałem w podobnych sytuacjach u większości pomaga poprawienie elektromagnesu. Czyli najpierw zrób to co ja w ostatnim poście - zerwij starą gąbkę i zaklej np izolacją. Mi ten patent do dziś działa.
  • Poziom 2  
    Drukarka rozebrana, taśma podklejona, po 5-ciu godzinach (z przerwą na obiad) problem usunięty. Potwierdzam skuteczność metody!
    Gąbki się kleiły gdy ręcznie poruszałem płytką po wyjęciu elektromagnesu.
    Muszę tylko jeszcze przeczyścić, bo trochę brudzi kartki, ale to może też od długiego stania, albo toner do wymiany.