Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Elektroniczna miniaturowa cewka Tesli - zestaw do montażu

TechEkspert 30 Apr 2018 18:44 7254 10
  • Elektroniczna miniaturowa cewka Tesli - zestaw do montażu
    Transformator Tesli (TC) to zwykle duże, ciężkie urządzenie pobierające spore ilości mocy i wytwarzające impulsy napięcia o wartości rzędu MV. Prezentowany zestaw do montażu pozwala na zbudowanie urządzenia nawiązującego do TC. Układ możemy zasilać napięciem stałym 15-24V, pobór prądu jest zależny od napięcia zasilania i wynosi 0.6A-1A. Układ generuje wysokie napięcie wytwarzające wyładowanie ulotowe, dodatkowo możemy sterować intensywnością wyładowania przy pomocy sygnału audio (wejście minijack). Zestaw można znaleźć na aukcjach wyszukując frazę electronic tesla coil.

Mimo małej mocy układu należy uważać na niebezpieczne dla życia i zdrowia napięcie obecne w układzie (prawdopodobnie niebezpieczne dla osób ze stymulatorem serca), należy także uważać na możliwość uszkodzenia urządzeń elektronicznych oraz wysoki poziom zakłóceń elektromagnetycznych.

Zmontowana elektroniczna cewka Tesli, może służyć celom rozrywkowym lub eksperymentom z wysokim napięciem.

W zestawie otrzymujemy płytkę, komplet elementów, klej termiczny do montażu cewki, pastę termoprzewodzącą do montażu tranzystorów na radiatorach oraz neonówkę do sprawdzania działania urządzenia.

Montaż należy rozpocząć od elementów najmniejszych (rezystory), poprzez złącza, kondensatory itp. Tranzystory należy zamontować na radiatorach z wykorzystaniem śrub (przed montażem posmarować powierzchnię kontaktu pastą silikonową). Cewka transformatora powietrznego jest gotowa i zabezpieczona taśmą kaptonową. Jeden koniec cewki lutujemy do płytki zgodnie z opisem, drugi pozostawiamy w powietrzu (będzie na nim występowało wyładowanie ulotowe). Montaż przeprowadzamy zgodnie z opisem na PCB. Cewkę powietrzną otaczamy jednym zwojem dołączonego przewodu, który lutujemy zgodnie z opisem na płytce.

Po zasileniu, na wolnym wyprowadzeniu cewki powietrznej pojawi się wyładowanie ulotowe. Gdy podamy na wejście minijack sygnał audio wyładowanie będzie modulowane w takt muzyki. Umieszczenie neonówki w pobliżu cewki spowoduje świecenie gazu. Radiatory tranzystorów podczas pracy nagrzewają się dość silnie do ponad 60°C.
    Jako źródło sygnału audio należy wykorzystać raczej tani odtwarzacz MP3 ze względu na ew. ryzyko uszkodzenia podłączonego urządzenia. W podobnych projektach o większej mocy, do przesłania sygnału do MSTC wykorzystywany jest światłowód.

Do zestawu dołączona jest instrukcja w języku chińskim, można w niej zobaczyć sposób montażu układu (w szczególności sposób wykonania uzwojenia pierwotnego transformatora powietrznego). W instrukcji znajdziemy także schemat ideowy urządzenia.
    Elektroniczna miniaturowa cewka Tesli - zestaw do montażuElektroniczna miniaturowa cewka Tesli - zestaw do montażu

Co myślicie o takim prostym układzie, do czego może się przydać, czy może być wstępem do eksperymentów z innymi rodzajami transformatorów Tesli np. SSTC, DRSSTC?

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    TechEkspert
    Editor
    W moich materiałach znajdziecie testy i prezentacje sprzętu elektronicznego, modułów, sprzętu pomiarowego, eksperymenty. Interesuje mnie elektronika cyfrowa, cyfrowe przetwarzanie sygnałów, transmisje cyfrowe przewodowe i bezprzewodowe, kryptografia, IT a szczególnie LAN/WAN i systemy przechowywania i przetwarzania danych.
    Has specialization in: elektronika, mikrokontrolery, rozwiązania it
    TechEkspert wrote 3790 posts with rating 3207, helped 12 times. Been with us since 2014 year.
    nez
    Level 12  
    Jako fascynatowi nieukowi mającemu dwie lewe ręce
    Bardzo mi się to podoba
    A eksperymentów z cewkami Tesli jest całe multum

----------------------------------------------------
    teraz żart / to TAKIE MEMENTO/
    Ciekawe ilu użytkowników tego zestawu przeżyje ?
    ------------------------------------------------------
    Ale ktoś miał fajną myśl tylko żeby instrukcja była dobra i do roboty !

Nie doczytałem gdzie, jak i ile kosztuje
    Pozdrawiam
    nez
    TechEkspert
    Editor
    Np. na aliexpress koszt 10-20$: https://pl.aliexpress.com/wholesale?SearchText=electronic+tesla+coil
    W pobliżu urządzenia pole elektryczne jest na tyle duże że świecą zbliżone świetlówki liniowe i kompaktowe.
    Dość ciekawe efekty może dać żarówka starego typu, efekt może być zbliżony do tzw. "kuli plazmowej".
    nez
    Level 12  
    Bardzo Dziękuję za odpowiedź
    Pozdrawiam
    nez
    rb401
    Level 38  
    TechEkspert wrote:

Trochę inaczej sformułowane zapytanie pokazuje że w kilku sklepach (też nieco poważniejszych) cena za ten kit jest nawet poniżej $5:

https://pl.aliexpress.com/wholesale?SearchText=diy+tesla+coil

widać też jakąś wersję jednotranzystorową, bez funkcji "muzycznej" ale różnica w cenie bardzo nieznaczna.

Ale zastanawia mnie co innego. Na tej stronce wyszukiwania widać że praktycznie do tej samej płytki i elementów istnieją zdecydowanie różne poglądy dotyczące uzwojenia pierwotnego. Są jednodnozwojowe, trójzwojowe ale i też hmmm... półzwojowe (?).
    Szczególnie że z samej zasady generatora samodławnego wynikało by, że dla uzwojenia pierwotnego jego indukcyjność i sprzężenie z wtórnym jest kluczowe dla mocy i napięcia uzyskanego na wtórnej stronie. Ale widać że ten układ jakoś bardzo wrażliwy nie jest.
    Rezystor240
    Level 41  
    kassans wrote:
    Układ bardzo prosty możliwy do powielenia w domu. Najfajniejsza to gotowa cewka na rurce z którą zawsze mam problem ;/

Dlaczego? nawijanie cewki w całej tej konstrukcji to największa zabawa.
    Jeśli ktoś wie jak to robić to poradzi sobie bez żadnego problemu.
    Może i ja pokażę swoją cewkę Tesli, którą zrobiłem już jakiś czas temu.
    TechEkspert
    Editor
    rb401 wrote:
    Trochę inaczej sformułowane zapytanie pokazuje że w kilku sklepach (też nieco poważniejszych) cena za ten kit jest nawet poniżej $5:

https://pl.aliexpress.com/wholesale?SearchText=diy+tesla+coil

widać też jakąś wersję jednotranzystorową, bez funkcji "muzycznej" ale różnica w cenie bardzo nieznaczna.

Bezpośrednio w Polsce też są dostępne co pewnie korzystnie wpływa na czas realizacji przesyłki,
    przykładowo jedna z firm mających reklamę na stronie głównej elektroda.pl ma takie zestawy w ofercie.

@Rezystor240 warto zaprezentować swoją TC,
    ten układ ku mojemu zdziwieniu zadziałał natychmiast, ale TC większej mocy wykonywane od podstaw wymagają więcej uwagi.
    nez
    Level 12  
    Mam pytanie
    czy da się ciągnąć z tego (z tych cewek Tesli ) jakieś w miarę stałe napięcie ?
    Jeżeli tak to jakie ?
    Jak długo może ono trwać ?

Widziałem na AliE... również samą cewkę zasilaną 5V jakoś nie mogę wyłapać te parametry
    Pozdrawiam
    nez.
    TechEkspert
    Editor
    Być może udałoby się wyprostować diodą (diodami) HV napięcie wyjściowe z cewki, a następnie wygładzić kondensatorem HV, natomiast nie mam pojęcia jakie parametry ma napięcie wyjściowe. Nie odważyłem się badać przebiegów w układzie oscyloskopem, podobnie jak sygnał audio pochodził z najtańszego starego MP3, ten układ stwarza realne uszkodzenie elektroniki, dlatego należy zachować ostrożność.
    nez
    Level 12  
    TechEkspert
    Dziękuję bardzo za odpowiedź i ostrzeżenie
    Rzeczywiście pomiary takie nie są takie proste
    Znalazłem stronę z laboratorium pomiarów wysokich napięć potrzebny jest
    wyspecjalizowany sprzęt
    tu przykłady różnych metod http://www.kueitwn.pollub.pl/instrukcje/ltwn01.pdf
    Pozdrawiam
    nez