Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

silnik 1 fazowy 100V a regulacja obrotów

mauzer 30 Kwi 2018 18:58 198 1
  • #1 30 Kwi 2018 18:58
    mauzer
    Poziom 9  

Pacjent to silnik klatkowy z dwoma uzwojeniami ze schematu poniżej. Pochodzi z napędu tremola (leslie) z organów Yamaha - niestety oryginalny układ regulacji uległ w przeciągu 30 lat destrukcji (myszy woda itd..) i nie działa a naprawa nie wchodzi już w grę.

Próbowałem zastosować bardzo prosty układ regulacji ze schematu poniżej niestety bez rezultatu. Zn. rezultat to silnik kręci się bardzo wolno i łatwo zatrzymać go palcem zn. układ źle wycina sinusoidę. Po złączeniu "srodków" mostka silnik wchodzi na pełne obroty czyli działa.
    Zamiast TIC106D zastosowałem BT151-600 bo nie mogę dostać Tic106.

Transformator daje równe 105V.

Pytanie 1. Jak wpiąć się tutaj gdziekolwiek oscyloskopem by choćby sprawdzić co dzieje się na wyjsciu z tranzystorów?

Pytanie 2. Jak można by ten układ przystosować na napięcia 100V skoro oryginalnie jest na 230. Wydaje mi się że nie ma to znaczenia ale moge sie mylić.

Proszę o pomoc jak to ugryźć.
    silnik 1 fazowy 100V a regulacja obrotówsilnik 1 fazowy 100V a regulacja obrotów

0 1
  • #2 30 Kwi 2018 21:09
    oldking
    Poziom 28  

Witam

Posiadasz schemat i (uszkodzony) oryginalny układ to dlaczego nie próbujesz odtworzyć oryginał.
    Zrób nowy na podstawie schematu i resztek oryginału.

0