Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki dobrać tranzystor do sterowania przekaźnika?

30 Kwi 2018 19:59 594 10
  • Poziom 9  
    Witam, mam taki układ jak na zdjęciu. Układ jest sterowany mikroprocesorem na bazie zmienia się napięcie, jest podawane 0V lub 5V. Jeżeli na na bazę podawane jest 0V przy 5V na emiterze tranzystor jest otwarty. Ale jeżeli na emiter podam 12V na wszystkich nóżkach tranzystora mam 12V niezależnie od napięcia na bazie. Proszę o podpowiedź jaki tranzystor mam wybrać żeby działa prawidłowo.
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Zastosuj tranzystor n-p-n ,przekaźnik w kolektorze emiter na masę.
    Sterowanie tranzystora w bazie plusem.

• Poziom 28  
    I nie zapomnieć o diodzie, włączonej zaporowo, równolegle do cewki przekaźnika.
  • Poziom 9  
    BC238 będzie dobry? I mam jeszcze pytanie, co robi ta dioda?

• Poziom 28  
    MieszkoI napisał:
    BC238 będzie dobry?

Jeśli prąd cewki nie będzie większy od 100mA ( a pewnie nie będzie ) to nada się.
    MieszkoI napisał:
    I mam jeszcze pytanie, co robi ta dioda?

W momencie wyłączenia cewki, indukuje się w niej dość znaczne napięcie o polaryzacji odwrotnej do polaryzacji napięcia zasilającego. Dioda ta ma za zadanie "zewrzeć" to napięcie by nie uszkodziło tranzystora sterującego.
  • Poziom 9  
    Moc cewki 0,36W więc spokojnie.
  • Poziom 21  
    MieszkoI napisał:
    Ale jeżeli na emiter podam 12V na wszystkich nóżkach tranzystora mam 12V niezależnie od napięcia na bazie.

Dla 0V prąd bazy wynosi Ib=(12-0,7)/10 [mA], a dla 5V Ib=(12-5-0.7)/10 [mA]
    W obu wypadkach tranzystor jest nasycony.
    Poza tym masz szczęście, że ten mikroprocesor Ci się nie uszkodził na skutek podania na wyjście napięcia większego od napięcia jego zasilania.
    Steruj względem masy, tak jak napisał yokoon
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Dziękuję za wszystkie odpowiedzi, z każdej czegoś się dowiedziałem. Do takiego obwodu wybrałem BC337. Z obliczeń mi wyszło że będę potrzebował Ic=30mA. Z obliczeń wyszło mi że dla uzyskania takiego prądu Rb będzie będzie musiał być rzędu 27k. Nie mam takiego rezystora pod ręką największy jaki mam do 10k. Czy jeżeli dam Rb=10k to coś się w takim układzie uszkodzi? (cewka przekaźnika, tranzystor).
  • Moderator Projektowanie
    Źle obliczyłeś.
    Tranzystorowi pracującemu jako klucz należy dostarczyć duży prąd bazy Ib aby wprowadzić go w nasycenie - Ib nie należy liczyć z bety tranzystora ale przyjąć go nadmiarowo wg zaleceń producenta. Dla BC337 producent podaje Ic/Ib=10 czyli Ib=0,1Ic. To restrykcyjny warunek, można nieco mniejszy Ib=0,05Ic.
    Wtedy Ib=(0,1÷0,05)Ic=(0,1÷0,05)30mA=1,5÷3mA.
    Rb=(Uster-Ubesat)/Ib=(5V - 0,8V)/(1,5÷3mA)=1,4÷2,8k - użyj np. 2,2k.
  • Poziom 9  
    Dziękuję wszystkim za podpowiedź. Z każdej odpowiedzi czego się dowiedziałem.