Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radio Rozyna - grzanie kondensatora

JanekGU81 30 Kwi 2018 22:12 630 14
  • #1 30 Kwi 2018 22:12
    JanekGU81
    Poziom 3  

Witam!
    Ostatnio nabyłem lampowy radioodbiornik ,,Rozyna". Opis sprzedawcy mówił, że radio nie działa, nic nie słychać lecz lampy się żarzą. Zważywszy na starość urządzenia jak i jego zużyte podzespoły nie podłączyłem go od razu do sieci. Wszystkie zepsute komponenty wymieniłem czyli:stos selenowy na diodę 7A, kondensatory papierowe na ceramiczne oraz zlutowałem uszkodzona antenę.Po podłączeniu radia do sieci lampki zaczęły się żarzyć głośnik zacząć buczeć i nagle coś zaczęło śmierdzieć spalenizną. Winowajcą tego nie przyjemnego zapachu był kondensator2×32uF który zaczął grzać się niemiłosiernie,czym prędzej odłączyłem kabel i więcej się do radia nie dotykałem. Czy ktoś wie dlaczego tak się stało? Wydaje mi się że całe to nieprzyjemne zajście mogła spowodować specyficzna budowa urządzenia. Mianowicie chassis radja jest bezpośrednio podłączona do przewodu z gniazdka. Wystarczy zamiana wyprowadzeń wtyczki i na metalowej obudowie pojawia się faza.

0 14
  • #2 30 Kwi 2018 23:01
    mechanix
    Poziom 14  

Witam
    Wymień ten elektrolit na nowy.Sprawdź czy podłączyłeś właściwie diodę prostowniczą i czy jest dobra.Sprawdź diodę omomierzem czy jest nie uszkodzona. To jest autotransformator. Sprawdź przed włączeniem miernikiem ,czy nie ma zwarcia.

0
  • #3 30 Kwi 2018 23:08
    JanekGU81
    Poziom 3  

Dziękuję za odpowiedź.Jutro zamierzam pojechać do sklepu elektronicznego i kupić wyprowadzenia odpowiedni kondensator . Odnośnie diody i auto transformatora to te 2 elementy są sprawne.

0
  • #4 30 Kwi 2018 23:21
    mechanix
    Poziom 14  

W celu obniżenia kosztów wkładano autotransformatory do odbiorników i dlatego masz na masie fazę-zero, w zależności jak wkładasz wtyczkę.

0
  • #5 30 Kwi 2018 23:29
    JanekGU81
    Poziom 3  

Ale bym głupotę palną chodziło mi o zlaczenie minusów kondensatorów a nie ich zlaczenie całkowite

0
  • #6 30 Kwi 2018 23:39
    mechanix
    Poziom 14  

Kup orginalny na Wolumenie. To jest jeden tz. podwójny elektrolit 2x32uf/400V

0
  • #7 01 Maj 2018 01:30
    TELEWIZOREK52
    Poziom 26  

Prawdopodobnie diodę wlutowałeś " do góry nogami" albo zwartą. Kondensator tak sam z siebie nie będzie się gotował w takim tempie.

0
  • #8 01 Maj 2018 03:09
    D214d3k
    Poziom 39  

Jeśli konstrukcja jest taka że na masie pojawia się linia to tak ma być i nic się od tego nie powinno palić.

0
  • #9 01 Maj 2018 20:37
    JanekGU81
    Poziom 3  

Dioda jest dobrze podłączona sprawdzałem 3 razy wiec nie w tym problem.o kondensator będę się starał i pojadę na giełdę w najbliższym terminie

0
  • #10 01 Maj 2018 20:57
    mechanix
    Poziom 14  

Dioda może być na 1A. Nie ma potrzeby o tak dużym amperażu.

0
  • #11 04 Maj 2018 14:46
    pawelr98
    Poziom 35  

http://www.fonar.com.pl/audio/schematy/trusz/rozyna.htm
    Tutaj ma kolega schemat radia.

Ja bym też uważał na to co się wstawia za prostownik.

Dioda krzemowa w przeciwieństwie do prostownika selenowego ma bardzo niską rezystancję szeregową.
    Być może kondensatory zostały uszkodzone przez zbyt duże napięcie(niski spadek na diodzie).
    Zwłaszcza jeśli nie były ponownie formowane. Jeżeli były rozformowane to selen mógł ograniczyć prąd formowania a tak to prąd idzie pełen.

Profilaktycznie dodałbym rezystor w szeregu z diodą i popracował nad wartością tak aby napięcia były zbliżone do tych ze schematu.Przy okazji można "skompensować" podniesione napięcie sieci.

0
  • #12 08 Maj 2018 22:46
    JanekGU81
    Poziom 3  

Dziękuję za odpowiedź.
    Postaram się wstawić odpowiedni rezystor.

0
  • #13 08 Maj 2018 23:39
    mechanix
    Poziom 14  

Prawdopodobną przyczyną uszkodzenia kondensatora elektrolitycznego po podaniu napięcia było wyschnięcie elektrolitu. Po dziesiątkach lat taki bywa efekt. Formowanie jest u producenta zanim zostanie dopuszczony do sprzedaży. Po 50 latach formowanie, jak jest suchy?

0
  • Pomocny post
    #14 09 Maj 2018 00:05
    pawelr98
    Poziom 35  

Stare kondensatory mogą się rozformować jeśli nie były używane.Ponowne formowanie jak najbardziej jest możliwe.

Przy załączeniu napięcia dojdzie do ponownego formowania kondensatora,takie formowanie powinno odbywać się z ograniczeniem prądu. Rezystor to najprostsza droga.

Jeżeli nie ograniczymy prądu to dojdzie do silnego nagrzewania się kondensatora i jego uszkodzenia.

Po 50 latach niektóre kondensatory wciąż normalnie pracują.
    Mam kondensator rocznik 1961 2x32uF który wciąż nieźle trzyma parametry.
    Kwestia technologii i wykonania.

0
  • #15 09 Sie 2018 21:45
    mariostan
    Poziom 9  

Ostatnio remontowałem odbiornik Violetta , gdzie zasilanie jest podobne jak w Rozynie , odbiornik podłączyłem po przez transformator regulacyjny zaczynając od napięcia 20V dochodząc do pełnego 230V a trwało to dwa dni i kondensatory świetnie się uformowały , nie ma żadnego brumu.

0