Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Pomiar urządzeń podłączonych do sieci za pomocą oscyloskopu

kacpo1 01 May 2018 02:04 1269 9
e-mierniki
 • #1
  kacpo1
  Level 33  
  Witam.

  Zamierzam kupić oscyloskop ale nurtuje mnie jedno pytanie. W większości materiałów na temat oscyloskopów, jest wzmianka o tym, że zwykłą sondą nie można mierzyć urządzeń podpiętych do sieci, ale przeważnie temat nie zostawał rozwijany. Jeśli dobrze rozumiem, oscyloskopem nie można mierzyć niczego co jest podpięte do sieci i nie ma transformatora, zgadza się? Dodam, że uziemienie jest u mnie połączone z przewodem neutralnym. W takim razie, nie będę mógł sprawdzić przebiegu np. z ATX i wielu innych urządzeń zasilanych przetwornicami / nie mających trafa ? Jak poradzić sobie z takim problemem? Słyszałem o sondach różnicowych, ale są bardzo drogie.
 • e-mierniki
 • #2
  tos18
  Level 40  
  Nie możesz dokonywać pomiarów obwodów mających bezpośrednie połączenie z siecią jeśli twój oscyloskop jest wykonany w pierwszej klasie ochronności - patrz specyfikacja oscyloskopu lub oznaczenia na płycie czołowej obok gniazd.
  Obwody bezpośrednio połączone z siecią to np pierwotna strona zasilacza ATX. Po stronie wtórnej pomiar jest możliwy. Jeśli chcesz mierzyć stronę pierwotną to tańszym rozwiązaniem będzie transformator separujący 230/230

 • e-mierniki
 • #3
  kacpo1
  Level 33  
  tos18 wrote:
  Po stronie wtórnej pomiar jest możliwy.


  Ale przecież nawet na filmie jest pokazane, że masa od USB jest połączona z uziemieniem, a przecież prąd z USB jest tym samym co prąd 5V z zasilacza. Więc co w takiej sytuacji? Poza tym, ciągłe podpinanie zasilaczy, układów itp pod trafo 230/230, może być uciążliwe. Ale czy aż tak niebezpieczne jest niepodłączenie uziemienia w oscyloskopie przy mierzeniu napięć rzędu 5-24V?
 • #4
  zster

  Level 28  
  "Masa" pomiarowa oscyloskopu zwykle połączona jest z "uziemieniem zasilania". Jeśli więc podepniesz ta masę do obwodu, którego napięcie jest na potencjale większym niż potencjał uziemienia, zrobisz zwarcie. Przykładowo ( nie róbcie tego w domu! :) ) jeśli masz połączone N z PE to możesz podłączyć masę oscyloskopu do N a końcówkę pomiarową do L i wszytko będzie ok. Jeśli podłączysz jednak odwrotnie - BANG!
  Dlatego trzeba wiedzieć co się mierzy i być ostrożnym i czujnym. Jeśli się nie jest pewnym, czy na danym punkcie występuje jakieś napięcie względem PE - można wcześniej zmierzyć multimetrem ( choć tutaj trzeba być czujnym - czasem miernik wskaże jakies napięcie a tak na prawdę nie ma się czym martwić. Przydaje się wtedy miernik z funckją LowZ).
 • #5
  Ricoh_220

  Level 37  
  Ale ludzie zamiast sondy można dać transformator 1:1 który odseparuje obwody. Nie rozumiem po co wyważać otwarte drzwi?
 • #6
  qwert2000
  Level 14  
  Chociażby przez ograniczone pasmo takiego transformatora i niską impedancję uzwojenia pierwotnego.
 • #8
  zster

  Level 28  
  Ricoh_220 wrote:
  Ale ludzie zamiast sondy można dać transformator 1:1 który odseparuje obwody. Nie rozumiem po co wyważać otwarte drzwi?

  A co jeśli chcemy badać napięcia za mostkiem prostowniczym przetwornicy ?
  Cokolwiek się nie zastosuje, trzeba wiedzieć czemu się to robi i co może wyniknąć jeśli popełni się błąd. Do pomiarów można kupić lub zrobić sondę różnicową. W pewnych wypadkach można badać sygnał bez podpiętej "masy" oscyloskopu, można to robić dwoma sondami ( ze złączonymi razem "masami" ) i ustawić oscyloskop na wyświetlanie różnicy z dwóch kanałów - choć tutaj do gry wchodzą zakłócenia, jednak nie zawsze są one problemem.
 • #9
  Ricoh_220

  Level 37  
  Sam odpowiedziałeś sonda różnicowa lub odizolowanie od uziemienia :)
  Zawsze można oscyloskop zasilić przez trafo.