Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Test modułu wzmacniacza klasy D PAM8610 15V 2x10W

TechEkspert 04 Jun 2018 17:22 8742 34
    irek2
    Level 40  
    PAM8610 na czarnej plytce ma bardzo duze wzmocnienie, jak dobrze pamietam to az 36dB. Poziom sygnalu na wyjsciu sluchawkowym jest bardzo maly i ograniczony normami (ochrona sluchu). Potrzebny dodatkowy preamp.

Co do wylaczania sie to podejrzewam, ze miales problem z zasilaniem. Albo za mala wydajnosc albo za dlugie przewody polaczeniowe i brak dodatkowego elektrolita przy module.

Dokupilem jeszcze dwa inne moduly na TPA3110 i OEP30 oba maja klasyczna modulacje bipolarna a wiec na pewno nizsze znieksztalcenia i na pewno duzo mniej szumia choc wzmocnienie maja nieco nizsze.
    Łukaszoo
    Level 15  
    Quote:
    Poziom sygnalu na wyjsciu sluchawkowym jest bardzo maly i ograniczony normami (ochrona sluchu).

Wiem, i jest to cholernie denerwujące. Dla porównania - mam starego thinkpada, tam z wyjścia słuchawkowego można końcówkę doprowadzić do clipu. Z współczesnego telefonu jest to niewykonalne.

Ale wracając do sprawy PAM8610 - słabe zasilanie wykluczam, testowałem na kilku różnych zasilaczach, a teraz jest Aku 12V 18Ah.
    Testowałem również TPA3110 (biały moduł) i tam nic takiego nie wystąpiło. Ale ten bez preampa jest już zupełnie bezużyteczny.
    Łukaszoo
    Level 15  
    Jestem po dość długiej walce z modułem na PAM8610.
    W końcowej fazie do pinów wzmacniacza był już przylutowany taki "potworek" z pojemności, że ręce opadają (2x1000u,2200u,220u L-ESR,220n,5x100n,68n,220p)
    i dalej miałem problem z wyłączaniem. Wykonałem proste "obejście" problemu poprzez przepuszczeniu sygnału przez filtr górnoprzepustowy podcinający niskie częstotliwości aby zmniejszyć pobór prądu i... tu, że tak powiem "pałka się przegła" - wzmacniacz na przesterze zaczynał jakoś dziwnie strzelać, trzeszczeć, nie miało to wiele wspólnego z przesterowywaniem się wzmacniacza analogowego. Głośnik zaczynał "falować" tak, jakby dostawał kilka Hz o sporej amplitudzie.
    Zabrakło mi cierpliwości do tego scalaka, jego miejsce zajął TPA3110. Problem wyłączania się zniknął, przesterowuje się jak analog, ogólnie jest dużo lepiej.
    Jedyne na co zwracam uwagę, to znacznie mniejsze wzmocnienie. Trzeba się niestety pobawić w wykonanie preampu. Na szczęście zwykły, najprostszy wzmacniacz na WO zasilanym niesymetrycznie załatwia sprawę.
    Tremolo
    Level 43  
    Do autora tematu TechRedaktora. W aplikacji piszę o dołączeniu indukcyjności na wyjscie w przypadku zbyt krótkich kabli. Na długich grubych kablach brzmienie jest dobre.
    Na zasilaczu impulsowym układ "wciąga" każde zniekształcenie zasilania. Na słabszym zasilaczu klasycznym transformatorowym nie ma tego problemu. Na moje oko zastosowanie do Radii samochodowych.

Łukaszoo - jakiego użyłeś chłodzenia układu. Jak dla mnie dołączony mikroradiator jest za słaby.
    Łukaszoo
    Level 15  
    Wykonywałem różne próby z chłodzeniem.

Bez radiatora, z fabrycznym (dołączonym do modułu), z nieco większym zdjętym z kości ram, z dwoma od góry i od dołu, bawiłem się nawet w polewanie go izopropanolem podczas pracy. Brak jakiegokolwiek wpływu na zachowanie układu, więc przegrzewanie wykluczyłem. I testowałem trzy takie moduły, więc to że trafiła mi się wadliwa sztuka też jest mało prawdopodobne.
    Do małego głośnika przenośnego to świetna sprawa, ale do cięższej orki polecam jednak TPA. Oprócz zbyt małego gain'u nie sprawił mi żadnych problemów przy aplikacji.