Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Test modułu wzmacniacza klasy D PAM8610 15V 2x10W

TechEkspert 02 Maj 2018 10:44 6945 34
  • Test modułu wzmacniacza klasy D PAM8610 15V 2x10W
    Moduł wzmacniacza z PAM8610 posiada złącze zasilania, zaciski do podłączenia głośników, wejście minijack oraz potencjometr regulacji głośności. Do zestawu dołączony jest niewielki radiator do przyklejenia na układ PAM8610. Deklarowana przez sprzedawcę klasa D sugeruje energooszczędność, natomiast możliwość pracy przy 12V może pozwolić na zasilanie z akumulatora żelowego. Moduł do znalezienia w sklepach internetowych wyszukując frazę: PAM8610.

Materiał jest kontynuacją poprzedniego o podobnym module wzmacniacza opartym o PAM8403: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3458041.html

Podczas testowania PAM8403 okazało się, że układ na wyjściu generuje "sieczkę", natomiast pobór prądu jest zwiększony, gdy na wyjściu podłączymy rezystor 8om zamiast głośnika (posiadającego mierzalną indukcyjność).

Po podłączeniu modułu z PAM8610 okazało się, że bez obecności sygnału wejściowego w głośnikach obecny jest szum głośniejszy niż w PAM8403. Próba odsłuchania muzyki wypadła pomyślnie, jakość jest akceptowalna.

Moduł został zasilony napięciem 15V, na wyjściach zostały podłączone rezystory 8om. Przy braku sygnału wejściowego, na wyjściu otrzymujemy dość wyraźny przebieg, wywołujący wspomniany szum:
    Test modułu wzmacniacza klasy D PAM8610 15V 2x10WTest modułu wzmacniacza klasy D PAM8610 15V 2x10W

Podobnie jak w PAM8403, w przypadku PAM8610 pobór prądu zależy od rodzaju obciążenia (indukcyjność).
    Przy braku sygnału wejściowego przy odłączonych głośnikach układ pobiera 26mA,
    podłączenie głośników 8om to pobór 30mA, podłączenie rezystorów 8om to prąd 41mA, natomiast przy rezystorach 4om 44mA.
    Różnice w poborze prądu są znacznie mniejsze niż w przypadku PAM8610.

Układ do testów został zasilony napięciem 15V, zostały podłączone rezystory 8om.

Po podaniu sygnału 1kHz na wyjściu pojawia się znajoma z PAM8403 "sieczka":

Napięcie wyjściowe 2.8V na rezystancji 8om odpowiadało mocy wyjściowej 2x1W,
    pobór prądu przy 15V wynosił 0.423A czyli moc pobierana ~6,345W i sprawność ~32%.

Moc 2x5W przy napięciu wyjściowym 6.3V, wymagała dostarczenia 15V*1.087A=16,305W co daje sprawność ~61% układ ciepły.

Moc 2x10W przy napięciu 8.9V na rezystorze 8om, moc pobierana 15V*1.731A=25.965W co daje sprawność ~77% układ mocno ciepły.

Sposób pomiaru jest dyskusyjny, co zostało opisane w poprzednim materiale https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3458041.html
    ale moduł wzmacniacza również jest nietypowy, sygnał wyjściowy mocno różni się od typowego wzmacniacza klasy D np. TDA8932.

Na płytce znajdują się dwie zworki, jedna jest zamknięta (power on), druga otwarta (wyciszenie).

Co myślicie o tanim module wzmacniacza PAM8610, gdzie może znaleźć zastosowanie?

Fajne! Ranking DIY
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
    O autorze
    TechEkspert
    Redaktor
    W moich materiałach znajdziecie testy i prezentacje sprzętu elektronicznego, modułów, sprzętu pomiarowego, eksperymenty. Interesuje mnie elektronika cyfrowa, cyfrowe przetwarzanie sygnałów, transmisje cyfrowe przewodowe i bezprzewodowe, kryptografia, IT a szczególnie LAN/WAN i systemy przechowywania i przetwarzania danych.
    Specjalizuje się w: elektronika, mikrokontrolery, rozwiązania it
    TechEkspert napisał 3017 postów o ocenie 2155, pomógł 8 razy. Jest z nami od 2014 roku.
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    TechEkspert napisał:
    Co myślicie o tanim module wzmacniacza
    Moduł jak moduł... Wzmacniacz jak wzmacniacz. Nic szczególnego poza tym, że mały i tani.
    TechEkspert napisał:
    gdzie może znaleźć zastosowanie?
    Jakością nie grzeszy bo nie jest projektowany do profesjonalnych (audiofilskich ) zastosowań. Jak i poprzednio opisany - Ma być tani, sprawny i "mocny" (na miarę swoich możliwości) a przy tym oszczędny dla zasilania. Biorąc powyższe pod uwagę zastosowania się narzucają same - zasilane akumulatorem przenośne urządzenia audio - A ponieważ ostatnio modne jest budowanie przenośnych odtwarzaczy MP3 najlepiej z radiem i BT - jest ten (i poprzedni) moduł idealny dla takich zastosowań jako końcówka mocy.
    mkpl
    Poziom 37  
    Przy tej sprawności to jest porównywalny z starym tda2003 gdzie jakość dźwięku przy tym napięciu jest lepsza.

Te wzmacniacze mają jedną podstawową wadę. Muszą pracować z głośnikiem ze względu na indukcyjność i to z możliwe krótkimi przewodami. Stąd też ta widoczna sieczka.
    W każdym tego typu wzmacniaczu brakuje filtru LC na wyjściu. Po zastosowaniu takiego filtru poprawi się sprawność i jakość sygnału oraz zniknie różnica między głośnikiem a rezystorem.
    irek2
    Poziom 40  
    Zysk klasy D nie wynika w roznicy do AB w sprawnosci maksymalnej 100% vs 78%!
    Tylko z jej charakteru o czym malo sie mowi. Sprawnosc wzmacniacza liniowego (AB) jest proporcjonalna do jego wysterowania i osiaga maksymalnie 78% co wynika tylko i wylacznie z ksztaltu sinusa. Wzmacniacz klasy D ma teoretycznie sprawnosc 100% w pelnym zakresie wysterowania!

Wzmacniacz klasy AB dla przebiegu prostokatnego tez ma teoretyczna sprawnosci maksymalna o wartosci bliskiej 100%!!

Dodano po 7 [minuty]:

Cytat:
    Co myślicie o tanim module wzmacniacza PAM8610, gdzie może znaleźć zastosowanie?

Modul sprowadza do lamusa wszystkie inne duze i drogie TDA samochodowe, strasznie sie grzejace i wymagajace radiatorow. Dzieki niemu stalo sie mozliwe zrobienie glosnikow przenosnych duzej mocy, grajacych znacznie dluzej niz na koncowkach liniowych. Dla mnie rewelacja a, ze wybor ukladowy coraz wiekszy to jeszcze lepiej. Zamowilem na ali po sztuce z kazdego gatunku i dopiero takie porownanie ma sens! Bo to, ze klasa D zastapila AB jest juz od dawna faktem!

A w telefonach komorkowych/smartfonach to myslicie, ze macie AB? Tez D i tez bez dlawikow wyjsciowych :)
    Świr
    Poziom 34  
    398216 Usunięty napisał:
    nie jest projektowany do profesjonalnych (audiofilskich ) zastosowań.

Nie mieszaj audiofilizmu z profesjonalizmem. Bo to tak jakby mieszać religię z medycyną.
    irek2
    Poziom 40  
    Moznaby tez pomyslec, ze jak cos jest projektowane z mysla audiofislka to z samej zasady staje sie wyrobem audiofilskim :) Zreszta tak jest na forach :) Nie wazne jaki uklad wazne, ze audiofilskie czesci i zlocona plytka :)
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    Nie mieszam niczego - wskazałem jedynie, że ten konkretny układ jest jaki jest - bardzo "średniej" jakości. A więc nie można od niego wymagać super jakości.
    Świr
    Poziom 34  
    398216 Usunięty napisał:
    Nie mieszam niczego - wskazałem jedynie, że ten konkretny układ jest jaki jest - bardzo "średniej" jakości. A więc nie można od niego wymagać super jakości.

A więc luz :) Audiofile to łykną. Kwestia dobrego zioła przed recenzją, i odpowiednio wysokiej ceny.
    TechEkspert
    Redaktor
    Jeżeli ktoś chce opisać na elektrodzie swoje próby i ma pomysł na sensowne wykorzystanie układu, możliwości na przetestowanie, lub chce się zapoznać z takim rodzajem wzmacniacza to mam 1 szt modułu PAM8610 do udostępnienia, w zamian za opisanie swoich prób.

Jest także możliwość udostępnienia 3szt PAM8403: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3458041.html w podobnym celu.

Kto pierwszy ten lepszy.
    kris1966
    Poziom 17  
    Witam.
    Dzisiaj próbowałem podmienić wzmacniacz w polskim boomboxie. Niestety wzmacniacz ten generuje jakieś dziwne pojedyncze regularne szpilki zakłóceń +15 i -15 V z obciążeniem i bez.
    Wszelkie próby filtracji zasilania i wstawienia dławików w szereg z głośnikami nie dawały rezultatów. Szumy i szmery dyskwalifikowały go do pracy. W pewnym momencie poszedł dym i ogień (wydaje się że bez przyczyny). RIP.
    Gdyby komuś pracował ten wzmacniacz poprawnie to proszę dać znać.
    PAM8403 wstawiłem do uszkodzonego JBL Flip i tam zasilany z USB gra dosyć fajnie (bez pomiarów).
    TechEkspert
    Redaktor
    Poza szumami przy braku sygnału PAM8610, nie było mowy o jakiś wybuchu kostki, układ pracował stabilnie (pobór prądu), przy braku sygnału, przesterowaniu, obecności i braku obciążenia na wyjściu.
    irek2
    Poziom 40  
    Caly problem w tym, ze nikt rzetelnie nie przetestowal modulu ani nawet nie zmierzyl jego podstawowych parametrow.
    A to, ze ktos nie potrafi go zaaplikowac w konsekwencji czego scalak wybuchl to raczej nie ma nic wspolnego z jakoscia.

A jak sie ma do tego jakosc popularnych scalakow samochodowych TDA...? Ich parametry tez sa srednie. To moze, zeby test byl miarodajny nalezaloby porownac oba rozwiazania?

Stwierdzenie, ze na wyjsciu pojawiaja sie jakies dziwne szpilki sugerujac, ze ich tam nie powinno byc nie jest zadnym testem. To poprostu niekompletencja testujacego.

A jak wyglada przebieg na kazdym z wyjsc czyli plus i minus glosnika osobno wzgledem masy?? Kto z was to mierzyl?
    kris1966
    Poziom 17  
    A poco mam testować? Kupiłem, chcę podłączyć zasilanie , głośniki i ma działać.
    Nie mam więcej marzeń.
    irek2
    Poziom 40  
    Tylko, ze to nie jest gotowe urzadzenie ktoro moze wlaczyc do pradu kazdy.
    To jest modul elektroniczny ktory trzeba umiec zaaplikowac!
    Wystarczy, ze zrobiles petle masy miedzy masa zasilania a masa sygnalowa i masz tego efekt :)

Mam ten modul, podlaczylem i dziala u innych tez. Jakby nie dzialal to by go nikt nie produkowal. Wiec jak na razie wina lezy po stronie slabego fachowca!
    irek2
    Poziom 40  

Prosze. Wystarczylo na wyjsciach dodac proste filtry RC zeby ukazal sie przebieg audio. Funkcja matematyczna oscyloskopu zlozyla dwa przebiegi i mamy sinusoide.
    Koncowka pracuje w mostku a wiec nie powinno sie dolaczac masy oscyloskopu do jej wyjscia. Jest to mozliwe jesli masa oscyloskopu/generatora nie sa ze soba polaczone np uziemieniem. Ale otrzymany przebieg bedzie zawieral duza skladowa brumu sieciowego 50hz.

Na oscyloskopie teraz widac, ze zastosowana modulacja jest typu unipolarnego. Dle jednej polowki sygnalu jedno wyjscie jest uziemione (PWM spada do zerowego wypelnienia) drugie moduluje (PWM wzrasta z minimum do maksimum). Dla niskich sygnalow mamy modulacje bipolarna, na obu wyjsciach pojawia sie sygnal PWM o niskim wypelnieniu.

Kolejna wazna informacja to duze wzmocnienie modulu o wartosci 32dB czyli 40razy daje czulosc na poziomie 200mV.

Uklad PAM8610 ma mozliwosc regulacji glosnosc za pomoca napiecia stalego. Wydaje mi sie, ze sa dwa typy modulow z regulacja glosnosci. W jednym jest potencjometr mono ktory zmieniajac napiecie na odpowiednim pinie reguluje glosnosc. W drugim stereo (na obrazku na gorze) chyba tylko zmienia tlumienie sygnalu audio. W czarnych modulach bez potka mamy wylaczona regulacje glosnosci i pelne wzmocnienie 32dB.
    Scalak ma tez wejscia roznicowe aby uniknac klopotow z petla mas, z tego co widze nie zostalo to wykorzystane w modulach.

Nalezy jeszcze wspomniec o zasilaniu modulu. PAM8610 pracuje w zakresie napiec 7-15V (max. 16,5V). Przy obciazeniu 2x4omy i 12V moc wyjsciowa siega 2x15W dla przebiegow audio i wysokiej sprawnosci da to ok 1A sredniego poboru pradu (moc srednia dla muzyki to ok 30% mocy maksymalnej). Mogloby sie wydawac, ze do zasilania wystarczy zasilacz 12V 1A. Niestety moze nie wystarczyc, bo maksymalne impulsy pradowe siegaja ponad 5A! Zasilacz 1-2A moze sie wylaczac! Zastosowanie zasilacza o wydajnosci 5-6A (>60W) wydaje sie bezsensowne. Zasilacz niestabilizowany tez odpada ze wzgledu na duzy spadek napiecia.
    W zasadzie jedynym sensownym zasilaniem jest akumulator 12V czy 3 ogniwa Li.
    TechEkspert
    Redaktor
    Prosty test modułu rozwinął się w ciekawą dyskusję i eksperymenty, to lubię.
    Jakie wartości elementów użyłeś w filtrach wyjściowych?
    irek2
    Poziom 40  
    Na kazdym wyjsciu 4k7 i 10nF do masy. Wyjscie na oscyloskop z kondensatorow.
    Takie wartosci daja czestotliwosc graniczna ok 4khz wiec dobrze filtruja nosna ktora jest na ok 300khz ale mozna ogladac sygnal 1khz lub nizszy.

Probowalem tez filtru dwa razystory na kazdym wyjsciu i jeden kondensator miedzy nimi i z niego oscyloskop. Przebieg byl ok ale masa oscyloskopu byla podlaczona do wyjscia wzmacniacza i bylo sporo brumu 50hz.

Czasami uzywam filtru jak ponizej albo takiego samego tylko pojemnosci o polowe mniejsze. Ten nadaje sie do pomiaru pasma do ok. 20khz i odpowiedzi prostokatnej 1khz. To filtr bierny wiec nie wnosi "dzwonienia". Uzywam tez filtrow LC oraz aktywnego 20khz 54dB/okt do pomiaru szumow i znieksztalcen. W przyszlosci pewnie zloze sobie filtr AES17, bo jest dostepny schemat.

Dodano po 3 [minuty]:

Mam czarny modul bez potka i bez duzej pojemnosci w zasilaniu. Wzmaki klasy D potrzebuja solidnego kondensatora LESR w zasilaniu. Po dodaniu go wzmacniacz niestety wylacza sie z piskiem i trzaskiem.

Sprawdz czy w Twoim module potek reguluje sygnal audio czy napiecie na scalaku?
    irek2
    Poziom 40  
    Czyli ten modul z pojedynczym potkiem musi regulowac napiecie na nozce volume i tym samym glosnosc ale przez wewnetrzne obwody scalaka.
    Bardzo mozliwe, ze tym sposobem wzmacniacz mniej szumi przy mniejszym wzmocnieniu.

Dodano po 1 [minuty]:

Tu jest taki modul:
    https://pl.aliexpress.com/item/Super-Slim-2-x...9c6806f&transAbTest=ae803_1&priceBeautifyAB=0
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    irek2
    Poziom 40  
    Tranzystor wlaczony zero spadku na nim zero strat, tranzystor wylaczony zero pardu czyli zero strat i masz 100%.

Oczywiscie chodzi o teoretycznie 100% dla klasy AB wysterowanej na full prostokatem.

Dziala wtedy jak klasa D z sama fala nosna, pomijajac pard spoczynkowy.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    nowyARM napisał:
    Proszę o symbol tego tranzystora o zerowym spadku
    Odpuść. Twoje czepianie się szczegółów zaczyna być denerwujące - chyba, ze o to Ci chodzi?
    Kolega irek2 napisał chyba wyraźnie:
    irek2 napisał:
    Oczywiscie chodzi o teoretycznie 100% dla klasy AB wysterowanej na full prostokatem.

Zauważyłem że w każdym temacie postępujesz podobnie - czepiając się czegoś dla samego czepiania się.
    Punkty nabijasz? Napisz coś merytorycznego.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    irek2
    Poziom 40  
    Niestety czepiasz sie kolego i nie chcesz zrozumiec o czym pisze albo Ci sie wydaje, ze wiesz.

Teoretyczna sprawnosc wzmacniacza w klasie D wynosi 100% w dodatko bez wzgledu na poziom wysterowania.

Teoretyczna sprawnosc wzmacniacza w plytkiej klasie AB jest zalezna od poziomu wysterowania i siega maksymalnie ok. 78%. Ta liczba wynika z ksztaltu sinusoidy.

Bo dla prostokata rowniez wynosi teoretyczne 100% (przy pelnym wysterowaniu)

Praktyczna roznica w sprawnosci miedzy klasa D i AB nie wynosi 100%-78%, tyle by wynosila dla maksymalnego wysterowania. Dla muzyki jest duzo wieksza bo srednia sprawnosc wzmacniacza AB jest zalezna od tego jak glosno sluchamy. W praktyce przy glosnym sluchaniu oscyluje w okolicy 50% a przy cichym jest bliska 0%. Wiec pracujemy w zakresie 0-50% w przypadku wzmacniacza klady D juz od niewielkich sygnalow osiagamy praktyczna sprawnosc w okolicy 90%.

Czego kolego nie rozumiesz, chetne wytlumacze? Zajmuje sie wzmacniaczami od blisko 30lat wiec wiem co pisze.
    kris1966
    Poziom 17  
    A macie takie problemy że sieje wam na UKF ? Bo w podziemiach skutecznie zakłócał mi wszystkie stacje. Myślicie że trzeba by go ekranować?
    A nie macie przy niskiej głośności tych paskudnych szumo-zniekształcen?
    Teraz już ich nie pamiętam bo krótki był jego żywot (jednak zrobiłem zwarcie) ,ale tak mnie rozkręciliście że już płynie do mnie następny.
    Z boomboxa zrobiłem hybrydę , połączenie radia z telewizorem- Condor + Siesta 3A i ma nawet kopa.
    irek2
    Poziom 40  
    To niestety klasa D czyli sieje po wszystkim :)

Ekranowanie, filtrowanie, zabawa i walka z tym moze sie odbywac tylko na konkretnym przykladzie, bo najpierw trzeba widzies/ slyszec z czym sie walczy.

Ja jeszcze zamowilem modul na OEP30, nie boi sie zasilania 24V. Katalogowo ma lepsze parametry i jest o polowe mniejszy! Zobaczymy jak wypadnie porownanie :)
    Łukaszoo
    Poziom 15  
    Jakiś czas temu, robiąc zamówienie na części elektroniczne kupiłem "przy okazji" modulik na PAM8403. Zrobił na mnie bardzo pozytywne wrażenie, zamówiłem więc kilka sztuk modułów na PAM8610. Czarny moduł, bez potencjometru na PCB.
    Po pierwszych zachwytach niestety wyszła na jaw poważna wada układu - nie nadaje się do ostrego grania. Układ przy mocnym wysterowaniu zaczyna się wyciszać.
    Układ widzę przede wszystkim jako wzmacniacz do przenośnego głośnika - a tu realia są takie, że nie raz grało się "byle głośniej", a to że charczy, nikomu już w pewnym momencie nie przeszkadzało. Tak katowany był mój poprzedni twór na TDA1557Q, który postanowiłem zamienić na "cyfrę" celem wydłużenia czasu pracy na baterii i niestety, jak się okazało, PAM8610 NIE NADAJE się do takiego użytkowania. O pracy z obciążeniem 2x4R można zapomnieć. nawet na 2x8R (i słyszalnym przesterze) lubi się wyłączyć. Dodam że raczej jest to jakieś zabezpieczenie nadprądowe, a nie termiczne, wzmacniacz zachowuje się tak samo z małymi radiatorkami na scalaku i pod nim, jak i po całkowitym ich usunięciu.
    Szkoda, niewiele tu brakowało do 'ideału'.
    Wzmocnienie jest "na styk" - praktyka pokazała, że nie każdy telefon ma wystarczający poziom sygnału na wyjściu słuchawkowym, aby w pełni wysterować wzmacniacz.
    Przydało by się tu jeszcze kilka dB zapasu. No chyba że te moduły nie mają ustawionego gain'a na maksimum? Bo szczerze mówiąc, nie sprawdzałem - nie ma sensu, skoro i tak trzeba uważać żeby go nie przesterować, bo się ordynarnie wyłączy...