Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wymiana wzmacniacza operacyjnego LM741 na TL081

Live98PL 02 May 2018 11:01 1512 5
    Live98PL
    Level 10  
    Witam czy mogę zamienić LM741 na TL081 ?
    Wiem że LM741 jest jednym z tańszych i prostych układów ale jednak skoro mam TL081 to chciałbym je jakoś wykorzystać

Kupiłem chiński zasilacz oparty na tym z electronics lab... wiadomo nie działa. Stwierdziłem że złożę coś prostego samemu, nie chcę mieć jakiejś mega regulacji wystarczy mi ten zakres co na zdjęciu... Pytanie również czy mogę zasilić układ 24V AC :D Wydaje mi się że mogę po wyprostowaniu powinno być około 30V

Dodano po 44 [sekundy]:

Dodam iż sprawdzałem noty katalogowe i chyba mogę je podmienić ale chcę mieć pewność :)
    kotuniunia
    Level 29  
    Tylko elektrolity na wyższe napięcie ok 40V, a i radiator na 2n większy ,bo będą większe straty,r1i r2 ok 1,5kΩ. Nie wiem co to S1 ale jak to jakiś rezystor lub zwora zabezpieczająca to ta żaróweczka w mom. przepalenia tegoż także poleci. W tym miejscu coś na 28V lub .
    gumisie
    Level 43  
    Live98PL wrote:
    Pytanie również czy mogę zasilić układ 24V AC :D Wydaje mi się że mogę po wyprostowaniu powinno być około 30V
    Niby tak, ponieważ: 24VAC x 1,41 = 33,84VAC. Jednak wypadałoby wykonanie dodatkowego obliczenia napięcia DC na C1/C2. Jak wiadomo, każdy OP ma maksymalne napięcie zasilania.
    kotuniunia wrote:
    Nie wiem co to S1 ale jak to jakiś rezystor lub zwora zabezpieczająca to ta żaróweczka
    @kotuniunia może ta "żaróweczka", pełni rolę "ogranicznika" prądy (6V/5A) :!: . :|
    Pozdrawiam
    trymer01
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Możesz zamienić, ale z podobnym skutkiem - i na uA741 i na TL081 układ nie będzie poprawnie działał dla niskich napięć, gdyż obydwa te WO działają poprawnie dla Vin≧ ok. 2-3V, a w tym układzie wymagany jest WO, który poprawnie działa dla Vin=0.
    OldesMatuzalem
    Level 15  
    Witam,
    Live98PL wrote:
    Witam czy mogę zamienić LM741 na TL081 ?
    Wiem że LM741 jest jednym z tańszych i prostych układów ale jednak skoro mam TL081 to chciałbym je jakoś wykorzystać

Kupiłem chiński zasilacz oparty na tym z electronics lab... wiadomo nie działa. Stwierdziłem że złożę coś prostego samemu, nie chcę mieć jakiejś mega regulacji wystarczy mi ten zakres co na zdjęciu... Pytanie również czy mogę zasilić układ 24V AC :D Wydaje mi się że mogę po wyprostowaniu powinno być około 30V

Dodano po 44 [sekundy]:

Dodam iż sprawdzałem noty katalogowe i chyba mogę je podmienić ale chcę mieć pewność :)
    i owszem, nie ma przeciwwskazań, ale wtedy, kiedy nie stosuje się tam potencjometru do Offset-Null - przesuwanie zera - ponieważ zalecane są tam inne ich wartości.
    Poza tym, to µA741 - bo to jest pierwsze oznaczenie tego wzmacniacza operacyjnego - ma lepsze parametry jeśli idzie o wejściowe napięcie niezrównoważenia od TL081.
    Porównaj sobie odpowiednio w podanych tu Notach Katalogowych wartość parametru: Input Offset Voltage dla obu wzmacniaczy operacyjnych.
    Poza tym, to µA741 lepiej wykorzystuje napięcie wyjściowe - jest mniejsza różnica potencjałów pomiędzy szyną plus zasilania a wyjściem wzmacniacza operacyjnego dla zakresu dodatniego napięcia wyjściowego, kiedy jeszcze wzmacniacz nie wchodzi w nasycenie.

Pominę już "totalną krytykę" samego schematu przedstawionego tego stabilizatora, ponieważ połączenie tranzystorów T1 i T2 w Układ Darlingtona a dalej baza T1 połączona w szereg z wyjściem wzmacniacza operacyjnego znacząco zwiększa minimalną wartość różnicy potencjałów pomiędzy szyną plus napięcia wejściowego - niestabilizowanego - a dodatnim zaciskiem wyjściowym napięcia stabilizowanego.
    A do tego dochodzi spadek napięcia na rezystorze R6 - maksymalnie do ok. 0.75V, jak zacznie działać ograniczenie prądowe.

Znane są mi inne konfiguracje takiego stabilizatora napięcia - i o podobnym zestawie podzespołów - gdzie w/w wada nie występuje.
    Np. układ z Rys. 18.13. Stabilizator o małym spadku napięcia w monografii:
    U. Tietze; Ch. Schenk, "układy półprzewodnikowe", WN-T, Warszawa 1987, Wydanie drugie całkowicie zmienione i poprawione - na stronie 453;
    Wyżej pokazany układ stabilizatora był wielokrotnie - w czasach jak monolityczne trójkońcówkowe stabilizatory nie były jeszcze w PRL ogólnie dostępne - przeze mnie w moich konstrukcjach stosowany dla przypadku stabilizowania napięcia wyjściowego o stałej wartości.
    W/w układ stabilizatora nie jest wyposażony układ ograniczenia prądowego, ale nic nie stoi na przeszkodzie by taki układ - jak tu na schemacie przedstawiono - zrealizować, lecz rezystor kontrolujący wartość prądu należy włączyć pomiędzy dodatnią szynę zasilania a tranzystory szeregowe, ale tu o polaryzacji P-N-P.
    A co implikuje użycie do kontroli napięcia na rezystorze szeregowym, kontrolującym wartość prądu, tranzystora T3 bipolarnego o polaryzacji P-N-P.

Mam też swój własny - wymyślony przeze mnie dawno temu, jak tylko ok. 1972 roku otrzymałem do ręki pierwszy egzemplarz wzmacniacza operacyjnego typu µA741 (wtedy jeszcze w okrągłej metalowej obudowie) - stabilizator napięcia dodatniego w którym tranzystory szeregowe połączone są w Układ Sziklaiego z wejściowym tranzystorem o polaryzacji P-N-P, a z wyjściowym tranzystorem o polaryzacji N-P-N.
    Dzięki czemu spadek napięcia pomiędzy wejściem a wyjściem jest znacznie mniejszy od przedstawionego tu układu, natomiast w/w minimalna dopuszczalna wartość różnicy potencjałów dla wzmacniacza operacyjnego pomiędzy jego szyną zasilania plus a jego wyjściem nie ma tu żadnego znaczenia, ponieważ wzmacniacz operacyjny steruje bazę - poprzez odpowiednio dobrany włączony w szereg z jego wyjściem rezystor - dodatkowego tranzystora T4 o polaryzacji N-P-N, oczywiście ze stosownym rezystorem włączonym pomiędzy emiter tego tranzystora, a ujemną (wspólną) szynę zasilania, natomiast kolektor tego tranzystora podłączony jest do bazy wejściowego tranzystora Układu Sziklaiego.
    Oczywiście możliwy jest i tu podobny prosty układ ograniczania maksymalnej wartości prądu z tranzystorem T3, ale opis tego sobie już podaruję - kto "ma głowę na karku" itd. to dorysuje sobie ów układ ograniczania prądu samodzielnie.
    Ceną - w porównaniu z poprzednimi - tego ostatniego układu stabilizatora jest dodatkowy, małej mocy, tranzystor T4 bipolarny N-P-N, plus kilka rezystorów.

Pozdrawiam

Dodano po 47 [minuty]:

trymer01 wrote:
    Możesz zamienić, ale z podobnym skutkiem - i na uA741 i na TL081 układ nie będzie poprawnie działał dla niskich napięć, gdyż obydwa te WO działają poprawnie dla Vin≧ ok. 2-3V, a w tym układzie wymagany jest WO, który poprawnie działa dla Vin=0.
    W takim przypadku należy użyć właściwego wzmacniacza operacyjnego, np. jednego z typów tu podanych (bipolarnych): LS4558N, lub 1/2 z podwójnego LM158, LM158A, LM268, LM258A, LM358, LM358A, NE532, LM193, LM193A, LM293, LM293A, LM393, LM393A, LM2903 (niestety innego pojedynczego i bipolarnego jak pierwszy tu wymieniony nie znalazłem).
    Albo użyć komparatora typu LM111, LM211, LM311 lecz dla tych komparatorów potrzebny jest rezystor podciągający jego wyjście do dodatniej szyny zasilania, ponieważ wyjście tych komparatorów jest typu Otwarty Kolektor (tranzystor N-P-N).
    Rezystor ów jest zbędny dla podanego tu przeze mnie układu z monografii U. Tietze; Ch. Schenk.
    Choć w szereg z bazą tranzystora T2 (do wyjścia WO) warto włączyć rezystor o stosownej wartości rezystancji - by ograniczyć maksymalną wartość prądu sterowania bazą tego tranzystora - i to zarówno przy użyciu standardowego WO jak i rzeczonego wyżej komparatora.