Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaką ładoarkę kupić do baterii li-ion 18650 do sprawdzania pojemności

02 Maj 2018 11:49 1563 4
  • Poziom 6  
    Witam, posiadam ładowarkę skyrc rs16 i nie jestem z niej zadowolony: niedokładny pomiar napięcia, brak opcji sprawdzenia pojemności poszczególnego ogniwa, i brak pomiaru rezystancji wewnętrznej. Jaką ładowarkę do około 150-200zł polecacie. Mam do sprawdzenia około 350 ogniw li-ion 18650 chciał bym sprawdzać po 6 ogniw na raz chodzi mi głównie o test pojemności podczas rozładowania prądem 1A-2A i wynikiem pojemności na poszczególne ogniwo (fajnie by było jak by wyświetlała wykresy na pc).
  • Poziom 25  
    Ja właśnie pakiet buduję sobie ze 100 ogniw i wszystkie przetestowałem, a do tego celu kupiłem polecaną liitokale li500.
    Ale ona rozładowuje prądem 0,5a i tylko cztery ogniwa.
  • Poziom 6  
    A mógł byś sprawdzić do ilu Volt ładuje fizycznie miernikiem bo spotkałem się że przy ustawionym 4,2v ładowarka ładowała do 4,0v. Wyniki są podawane przy rozładowaniu czy ładowaniu i czy na poszczególną celę
  • Poziom 25  
    Ładowarka ma dwa tryby mierzenia pojemności. Fast- rozładowuje i mierzy pojemność ładując. Normal-ładuje mierzy pojemność rozładowując i ładuje jeszcze raz.
    Prąd ładowania się ustawia. Max to 1A, a prąd rozładowania ustawia się automatycznie na około połowę prądu ładowania jak dobrze pamiętam.
    Co prawda nie mierzyłem końcowego napięcia ładowania, ale mierzyłem napięcie na ogniwach po tygodniu od ładowania i niektóre miały 4.19V więc musiały mieć 4.20V. Ale to może zależeć od sekcji, ładowarki i miernika.
  • Poziom 10  
    Ja właśnie mam podobny problem. Testowałem aku ładowarką Opus/Zeepin BT-C3100, która ma pomiar przy rozładowaniu wg. instrukcji 1A. Teraz używam tego:
    https://www.aliexpress.com/item/ATORCH-150W-C...er-meter-12V24V48V-Lead-acid/32821877897.html
    To może w teorii do 150/180W. Aku testuję na 2A, niektóre na 3A (polaptopowe) jeśli są jeszcze spięte w parę. Ma jedną wadę, mianowicie, jak napięcie spadnie poniżej zadanej wartości, to wyłącza aku. No ale na Aku za chwilę napięcie się podnośi więc rozładowarka pobiera znowu prąd, bo napięcie wzrosło. Włącza się bzyczek, ale jak nie odłączysz od razu, a innym razem od razu, to pomiary nie są takie same.

Generalnie fajne urządzenie, ale do 18650 zamówiłem sobie na Ali tester ZB2L3. 3A rozładowania wystarczą. Mam też Lii-500, generalnie fajna, ale rozładowanie ma na 0.5A, a to za mało, bo się później okazuje, że jak rozładowujesz 2A, to pojemności jest połowę mniej na niektórych aku. Na niektórych ubytek jest na poziomie 10-15% a na innych połowa, albo nawet 75%.

Tą rozładowywarką na 150W testuje przy ustawieniu końca rozładowania na 2.9V, wiem, że można w teorii do 2.8, ale mam różne aku, nie chce mi się dla każdego szukać karty katalogowej, chodzi aby wyselekcjonować te, które dadzą przez dłuższy okres te 2A.

Jeszcze zakupiłem taki moduł:
    https://www.aliexpress.com/item/New-12V-Batte...-Module-Under-voltage-Switch/32863509694.html
    ale nie zdążyłem przetestować.